KÜLTÜR VE SANAT OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN
İnegöl halkının sosyal hayatını renklendiren çalışmalara imza atan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde konserlerden tiyatro oyunlarına, söyleşilerden seminerlere, sergilerden imza günlerine kadar pek çok alanda farkındalık ortaya koyan etkinlikler ile İnegöl halkını buluşturmayı başardı.
Tarih: 12.2.2018 09:44:23

Tüm yaş gruplarına hitap eden etkinlik ve faaliyetler ile ilçe halkının kazanımlarını artıran Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, kültür sanat alanında her yaştan vatandaşın katılımlarıyla hayatı renklendirmeye çalışıyor.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 2017 yılı içerisinde özenle ve titizlikle yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Kültür sanatın merkezi haline gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile 7´den 77´ye vatandaşlarımızı kültür sanat ile buluşturmaya devam ediyoruz. Kültür ve sanat aracılığıyla aklımız, ruhumuz zarafet kazanıyor. Kültür ve sanat bizim olmazsa olmazlarımızdan. Kaliteli, nitelikli ve farkındalık ortaya koyan kültür sanat etkinlikleri ile ilçe halkımıza yakışan bir belediyecilik örneği sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

114 PROGRAM İLE TOPLAM 176 BİN 610 KİŞİYE ULAŞILDI

İnegöl´de yaşayan ilçe halkına yakışır programlarla şehrin ortak bir paydasını oluşturmayı, kent halkının kaynaşmasını ve toplumsal moralin yükseltilmesini sağlamak üzere çalıştıklarını belirten Başkan Taban, “Gençlik Merkezi, Kent Müzesi ile Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi, Bilgi Kültür Evleri ve İNESMEK olmak üzere 4 birimde toplamda 53 personel ile İnegöl halkının hizmetindeyiz. Gençlik Merkezi koordinatörlüğünde konserler, tiyatrolar, seminer ve konferanslar, sergiler, şenlikler, ramazan etkinlikleri, kültür-sanat festivali, kültür-sanat kursları, halk oyunları, sosyal sorumluluk projeleri, müzelerimizde sergiler, seminer ve konferanslar, müze ziyaretleri, öğrenci etkinlikleri, atölye çalışmaları, İnesmek aracılığıyla ise sanat ve meslek edindirme kursları, sergiler, kursiyer etkinlikleri, sosyal sorumluluk projeleri ve son olarak Bilgi Kültür Evlerinde ücretsiz ve güvenli internet hizmeti, çocuk etkinlikleri, zeka ve strateji oyunları (satranç ve mangala) ve kütüphane hizmeti ile 2017 yılı içerisinde 114 programda toplam 176 bin 610 kişiye ulaşıldı” dedi.

KÜLTÜR VE SANAT HAYATIMIZIN HER YERİNDE

Başkan Taban, kültür sanatı hayatımızın merkezine yerleştirmek için önemli çalışmalara imza atıldığının da altını çizerek şöyle konuştu: “Bu yolda farklı alanlarda icra ettiğimiz 15 konser ile 19 bin 700 kişiye ulaşıldı. Bunun yanında 2 özel çalışma ve etkinlik (kitap tanıtımı ve imza günü) ile bin 520 izleyiciye ulaşıldı. Özellikle Evliya Çelebi Yolu İyileştirme Projesinin bizim önem verdiğimiz çalışmalar arasında ön sıralarda yer aldığını da buradan bir kez daha belirtmek istiyorum.”

GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARA YÖNELİK 35 ETKİNLİK

Kültür sanat alanında çocuklar için önemli organizasyonlara imza attıklarını belirten Taban, “Geleceğimiz olan çocuklarımıza yönelik olarak çeşitli etkinlikleri hayata geçiriyoruz. 2017 yılı içerisinde Karagöz Gölge Oyunu, Çocuk Tiyatrosu, Çocuk Oyun Parkı, Çocuk Korosu, Çocuk Kitapları Haftası, Çocuk Sanat Atölyesi, Planetaryum ve Animasyon Film Gösterimleri ile 35 çocuk etkinliğimizde 40 bin 850 çocuğumuza ulaştık” dedi.

ŞENLİKLERİMİZ

“Kültür sanat ile ilçe halkının hayatına anlam kazandırmak ve renklendirmek için çeşitli etkinliklere imza atıyoruz” diyen Taban, “Bu kapsamda babalarımızın çocuklarıyla iyi bir zaman geçirmeleri için her sene gerçekleştirdiğimiz Uçurtma Şenliğimiz, Kurşunlu´da her yıl düzenlediğimiz birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğimiz Bakmaca Şenliğimiz ve şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamak ve ilçe halkına esaretten kurtuluşa giden yolu en iyi şekilde yansıtmak için çeşitli etkinliklerle ortaya koyduğumuz Kurtuluş Şenliklerimiz bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır.  Ayrıca 2017 yılı içerisinde farklı konulara sahip 25 stand-up, seminer ve konferans ile ilçe halkının dimağlarını aydınlatıp aklımıza zarafet kazandırırken, 21 farklı yetişkin tiyatro oyunuyla sanatın insana hitap eden o güzel yanlarını göstermeye çalıştık” diye konuştu.

“BU YIL RAMAZAN İNEGÖL´DE BAŞKA BİR GÜZELDİ”

Başkan Alper Taban, “On bir ayın sultanı Ramazanın manevi ikliminden vatandaşlarımızın en iyi şekilde istifade etmeleri için çalışıyoruz. 2017 yılı Ramazan ayında 10 günde 10 Camide Dünya 1´incilerinden Kur´an-ı Kerim Tilavetleri ve Teravih Namazı programları ilçe halkımızı mest etti. Şehrimizin farklı camilerinde Kur´an-ı Kerim´i güzel okuma dünya şampiyonlarını ilçe halkımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Bu yıl Ramazan İnegöl´de başka bir güzeldi. Ramazanın manevi hazzını doyasıya yaşayan vatandaşlarımız camileri doldururken, teravih namazı çıkışlarında cami bahçelerinde vatandaşlarımıza Osmanlı Şerbeti ikramında da bulunduk” dedi.

ULUSLARARASI KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

“Kültür mozaiği olan şehrimizde kentlilik bilincinin pekiştirildiği ve farklı coğrafyalardan gelen kültür elçilerinin misafir edildiği Uluslararası Kültür Sanat Festivali ile kültürlerin buluşmasına ve kaynaşmasına vesile olduk diyen Taban, “Kültürlerin buluştuğu ve kaynaştığı, gönüllerimizin birleştiği, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin şehrimizin dört bir tarafına yayıldığı Uluslararası kültür sanat festivali bu yılda tüm şehir tek vücut olmayı başardı. Bu yıl yurt dışından gelen özel ekiplerin gösterileri, sokak etkinlikleri ve halk konseri ile kültür derneklerimizin kendi kültürlerine ait tanıtımlar yaptıkları ve birbirinden renkli görüntülere sahne olan çadır etkinlikleri ile kentimizin değerlerini öne çıkartan İnegöl gecesi festivalimize ayrı bir hava kattı. Ayrıca kapsamında bu yıl 5´incisi düzenlenen “Altın Mobilya Halk Dansları Yarışması” büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirildi. Tüm ekiplerin birbirinden güzel şovlarını sunduğu yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucu Makedonya 1´inci oldu. Adige´nin 2´nci, Kırgızistan´ın 3´üncü olduğu yarışmada, Kosova´ya ise mansiyon ödülü verildi” diye konuştu.

KÜLTÜR SANAT KURSLARIMIZ

Taban, “7´den 77´ye her yaş grubuna hitap eden kültür sanat kursları ile ilçe halkının zamanlarını dolu dolu geçirmelerini sağlıyoruz. Bu anlayışla 2017 yılında 14 farklı branşta enstrüman kurslarımız (Bağlama, gitar, keman, ney ve piyano), korolarımız (TSM, THM, Tasavvuf erkek ve kadın, THM Gençlik ve Çocuk) ve diğer kurslarımız (tiyatro, drama ve çocuk resim) olmak üzere toplamda 652 kişiye hizmet verdik. Ayrıca Sani Konukoğlu Konferans Salonunda 117, Mobilya Müzesi Konferans Salonunda 136 ve Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde 45 program gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE HALK DANSLARI TOPLULUĞU

2011 yılından beri çalışmalarına devam eden Belediye Halk Dansları Topluluğunun İnegöl´ü en güzel şekilde temsil ettiğini belirten Taban, “7 den 77´ye her yaştan dansçılarla çalışma yapan topluluğumuzda öncelikle İnegöl yöresi oyunları öğretilmekte, bunun yanında yurdumuzun değişik bölgelerinden de oyunlar sergilenmektedir. Birçok değeri bünyesinde barındıran ve bir ebru misalini andıran kent olan İnegöl´de Türkiye´nin hemen hemen her bölgesinden gelen vatandaşlarımız kardeşlik ve barış içerisinde yaşamaktadır. Bu nedenle oyunlarımızı icra ederken İnegöl´de yaşayan bu kültürel mozaiği dikkate almaktayız. Halk Dansları Topluluğumuz master 25 dansçı, A takımı 35, gençler 52, yıldızlar 59 ve minikler 92 dansçı olmak üzere toplamda 263 dansçı ile ülkemizin 7 yöresine ait (İnegöl, Bursa, Artvin, Trabzon, Aydın, Kırklareli ve Burdur) oyunları sergilemektir” dedi.

“GEÇMİŞİN BİZLERE DAHA ANLATACAĞI ÇOK ŞEY VAR DÜSTURUYLA HAREKET EDEN MÜZELERİMİZ”

Geçmişin izlerini en iyi şekilde yansıtan ve ziyaretçilerini geçmişte kısa bir yolculuğa çıkartan Kent Müzesi ve Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi´nin İnegöl halkından aldığı güçle geleceğe daha güvenle baktığını belirten Taban, “2017 yılında müzelerimiz 53 bin ziyaretçi ağırladı. 10 Ocak 2009- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında toplamda da 663 bin 479 ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. ‘Geçmişin bizlere daha anlatacağı çok şey var´ düsturuyla hareket eden müzelerimiz özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadıkları yeri daha iyi bir şekilde özümsemeleri için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2017 yılında 179 sınıf 2 bin 596 öğrenci müzelerimizi ziyaret etti. Yaşayan Müze anlayışıyla hareket eden İnegöl Kent Müzesi ve Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi, kendini her an yenileyen yapısıyla birçok şehre örnek olmaya da devam ediyor. 2017 yılı içerisinde Afyonkarahisar ve Gediz belediyeleri bu anlayışla müzelerimizi ziyaret etti. Ayrıca sergi ve etkinliklerin yuvası haline gelen müzemiz; kentimizin kültür ve sanat merkezi olmuştur. 2017 yılında 14 sergi müzemizde açılırken, toplamda da 89 sergimiz halkımızın izlenimine açılmıştır. Müzelerimiz yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilere ev sahipliği yaparken, İnegöl´ün turizm değerlerinin de öne çıkmasına olanak sağlamaktadır” diye konuştu.

“İNESMEK YOLUNA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYOR”

Topluma nitelikli iş gücünün kazandırılmasının yanı sıra geleneksel el sanatlarının yaşatılması noktasında en önemli sosyal sorumluluk projelerinden birisi durumunda olan İNESMEK´in dokunduğu hayatların zenginleştiğini ve güzelleştiğini belirten Taban, “2011 yılında 14 branşla yola çıkan İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları, bugün 56 branş ile eğitim öğretimini sürdürüyor. İlçe halkının yoğun ilgi gösterdiği ve 6 yıllık süreçte 17 bin 789 vatandaşımıza çeşitli branşlarda eğitim verdik. İNESMEK kurslarında el sanatlarından bilişim teknolojisine, yabancı dil eğitimlerinden kişisel gelişime, meslek eğitimlerinden sanat ve tasarım kurslarına kadar pek çok alanda eğitim verilmektedir. 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde bünyesinde bulunan 38 usta öğretici ile 56 farklı branşta, 108 grupla 2328 kursiyere hizmet veren İNESMEK yoluna emin adımlar ile devam ediyor” vurgusu yaptı.

BİLGİ KÜLTÜR EVLERİ

Bilgi Kültür Evleri ile “Bugünün yarını, yarının umudu” olan çocukların sadece internet kullanımdan ziyade zamanlarını daha kaliteli ve nitelikli bir şekilde geçirmelerine çalıştıklarını ifade eden Taban, “Bu anlayışla çıktığımız yolda 13 Bilgi Kültür Evinde 17 Mart 2008´den bugüne kadar toplam 885 bin kişi istifade ederken, 2017 yılı içerisinde ise 107 bin 331 ziyaretçi bilgi kültür evlerimizden faydalandı” şeklinde konuştu.

Başkan Taban son olarak, “Kültür sanatın merkezi haline gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile 7´den 77´ye vatandaşları kültür sanat ile buluşturuyoruz. Kültür sanat aracılığıyla aklımız ve ruhumuz zarafet kazanıyor. Bu zenginliği korumak, sanat aracılığıyla ifade edilmesine zemin hazırlamak için elimizden gelen özveri ve gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi. KURUM BÜLTENİ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KÜLTÜR SANAT OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZDİLEK´TE TÜKETİCİ HAKLARI KONULU SEMİNER
ÖZDİLEK´TE TÜKETİCİ HAKLARI KONULU SEMİNER
15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle İnegöl Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) tarafından Özdilek Alışveriş Merkezi seminer salonunda “Tüketici Hakları” konulu seminer düzenlendi.
ATEŞ KARINCALARI ŞEHİTLERİMİZİ ANDI
ATEŞ KARINCALARI ŞEHİTLERİMİZİ ANDI
Ateş Karıncaları Gençlik Harekete Derneği tarafından Sani Konukoğlu konferans salonunda “Çanakkale Zaferinin 103. yılında Şehitleri Anma” gecesi düzenlendi.
SAADETLİLER EĞİTİMDE
SAADETLİLER EĞİTİMDE
Saadet Partisi´nde Bursa genelindeki teşkilat mensuplarına yönelik eğitim çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta sonu Sani Konukoğlu konferans salonunda İnegöl ilçe teşkilatı ana kademelerine eğitim semineri verildi.
ALİJA´DAN DONJİ VAKUF´A BİLGİSAYAR SINIFI
ALİJA´DAN DONJİ VAKUF´A BİLGİSAYAR SINIFI
Uluslararası Alija Düşünce Derneği tarafından hayırseverlerin destekleriyle Bosna Hersek´in, İnegöl´ün de kardeş şehri olan Donji Vakuf şehrinde Bilgisayar Sınıfı açtı.
AHISKA´NIN ÇİLESİNİ YAZDI
AHISKA´NIN ÇİLESİNİ YAZDI
İnegöl´de yaşayan 57 yaşındaki Ahısta Türk´ü Aıdınzhon Khazıkov, Sürgün yıllarından başlayarak, Türkiye´ye gelişine kadar yaşadıklarını yazarak, resmini çiziyor.
KOCATEPE´DE ÇANAKKALE MENÜSÜ
KOCATEPE´DE ÇANAKKALE MENÜSÜ
Kocatepe Okulu öğrencileri, 18 Mart Şehitler Haftası kapsamında, Çanakkale´de savaşan dedelerini, buğday çorbası ve şekersiz üzüm hoşafı yiyerek yad etti.
İTFAİYE BU KEZ DRONE KURTARMA
İTFAİYE BU KEZ DRONE KURTARMA
Bursa Büyükşehir İtfaiyesi İnegöl Grup Amirliği ekipleri bu kez farklı bir kurtarma operasyonuna imza attı. Kuğulu Park mevkiinde ağaca takılı kalan Drone itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
TOKİ MEHMET AKİF´TE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
TOKİ MEHMET AKİF´TE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda düzenlenen sergi ve anma programı ile kutlandı. Programa Milli Eğitim Şube Müdürü Ayfer Er, TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Fikret Kılıç, Baykoca Mahallesi Muhtarı Recep Kelebek, bazı okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
BAHÇELİ´DEN İL VE İLÇE MÜJDESİ
BAHÇELİ´DEN İL VE İLÇE MÜJDESİ
Milliyetçi Hareket Partisi´nin (MHP) 12. Olağan Büyük Kurultayı´nda Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli´nin, “2023´e 100 İl 1000 İlçe ile daha güçlü gireceğiz” sözleri İnegöl´ün il umutlarını yeniden yeşertti.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
YAPRAK PORSELEN
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR SANCAKTEPE´DE YIKILDI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9362
EURO
4.8335
Bursa Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
19°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
23°
Perşembe
Fırtına
13°
Cuma
Sağanak
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30