2018 KARAR YILI OLACAK
11 bin 778 soruşturma dosyasının 10 bin 500´ü karara bağlandı
Tarih: 8.1.2018 09:51:31

2017 yılı adli yargı çalışmalarını değerlendiren İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, Hakim, Savcı ve personel anlamında yaşanan eksikliklere rağmen adaletin tesisi konusunda özveriyle çalıştıklarını belirtirken, 2018 yılının karar yılı olacağını söyledi.

11 BİN 778 SORUŞTURMA DOSYASI

İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, "İnegöl Adalet Sarayında 2017 yılında Hakim, Savcı ve personel anlamında yaşanan eksikliklere rağmen tüm arkadaşlarımız adaletin tesisi hususunda özveriyle çalıştılar. 2017 yılında Başsavcılığımıza 11 bin 778 soruşturma dosyası geldi. Aynı dönemde 10 bin 500 dosya karara bağlandı. Geçen yıla göre soruşturma sayısında önemli bir artış olmadı. 2018 yılında yapılacak atamalarla daha etkin hizmet vereceğiz" dedi.

175 PERSONELLE HİZMET VERİYOR

Başsavcı İnanç, “15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra günümüze kadar FETÖ üyesi yargı mensupları ve adliye personeli hakkında disiplin soruşturmaları ve araştırma prosedürü büyük oranda yapılmış durumdadır. Adliyemize yeni yapılan atamalarla birlikte nispeten hem Hakim, Savcı hem de adliye personeli anlamında genel ortalamayı yakalamış durumdayız. Şuanda adliyemizde 11 Cumhuriyet Savcısı, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanımız, 14 Hakim ve diğer personellerle birlikte toplam 175 kamu görevlisi bulunmaktadır. 2018 yılında yapılacak yeni atamalarla 15 Temmuz öncesindeki rakamlara ulaşmış olacağız” dedi.

KALİTELİ HİZMET

Yeni yılın, hem Savcılık hem de Mahkemeler anlamında soruşturmaların ve yargılamaların daha hızlı ve etkin yapıldığı bir yıl olmasını dileyen İnanç, “2018 yılında, adaletin daha hızlı ve etkin tesis edilmesi adına elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

HUZUR ORTAMI HAKİM

2017 yılında yargı dosyalarının 2016 yılıyla benzer rakamları yakaladığını ifade eden İnanç, “Suç sayıları açısından 2016 yılına göre 2017 yılında artış yaşanmamıştır. 2016 yılında 11 bin 730 olan dava dosya sayısı, 2017 yılında küçük bir artışla 11 bin 778 olmuştur. Dolayısıyla aslında bu durum bize; her ne kadar İnegöl´ün nüfusu ve ekonomik hacmi artsa da, demografik olarak birçok etnik kökenden vatandaşın bir arada yaşadığını da göz önüne aldığımızda genel anlamda huzur ortamının ilçede hakim olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. Başsavcı İnanç, 2017 yılında yürütülen soruşturmaların yüzde 60´ına yakınının takipsizlikle sonuçlandığını söyledi.

AĞIR CEZALIK SUÇLAR ARTTI

Asliye ve Ağır Ceza Mahkemelerine açılan davaların toplam 2 bin 400 olduğunu kaydeden İnanç, açılan davaların soruşturmaların yüzde 23´ünü teşkil ettiğini ifade ederek, Ağır cezaya açılan davalarda yüzde 30 oranında artış olduğunu, Ağır Ceza Mahkemesine 2016 yılında 178 dava açılmışken, 2017 yılında bu rakamın artarak 231´e yükseldiğini kaydetti.

TERÖR SORUŞTURMALARI SÜRÜYOR

Terör suçlarına da değinen Başsavcı İnanç, 5235 sayılı yasa uyarınca soruşturmaların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile  koordineli olarak yürütülmekte olduğunu belirterek, 15 Temmuz´dan sonra İnegöl´de de FETÖ terör örgütüne yönelik soruşturmaların yürütüldüğünü, soruşturmaların halen sürdüğünü ifade etti. FETÖ soruşturmalarının devam edeceğini aktaran İnanç, 15 Temmuz´dan bu yana 600´a yakın soruşturma dosyasında işlem yapıldığını belirtti.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SÜRÜYOR

2017 yılında işlenen suç türlerini de değerlendiren Başsavcı İnanç, “Cinayet, yaralama, hırsızlık gibi suçlarda genel anlamda 2016 yılına nazaran bir artış yaşanmadığını görmekteyiz. Cinsel suçlar ile uyuşturucu madde kullanımı ve ticaretine ilişkin suçlarda ise bir artış görmekteyiz. İlçemizde artmakta olan uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti suçlarının önünün kesilmesi için özellikle son dönemde Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve jandarma ekipleri önemli operasyonlar gerçekleştirmişlerdir. Kendilerine titiz çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederim. Suçun önlenmesi adına Kaymakamlığımız öncülüğünde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ben, bu hususta halkımızdan da destek istiyorum. 2018 yılında bu anlamda uyuşturucu ile mücadelede çok daha kararlı olunacaktır.  İlçemizde en çok işlenen suçlar ise; yaralama, hakaret, tehdit, hırsızlık, trafik kazaları sonucu oluşan yaralamalardır” dedi.

UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE GENELİNDE İLK 50´YE GİRDİK

Ceza soruşturmalarında belirli suçlarda uzlaştırma kapsamında vatandaşların anlaşabileceği ve dava yoluna gitmeyeceğini bildiren İnanç, “Adliyemizde de uzlaştırma bürosu kuruldu. 2017 yılı içerisinde tarafımıza gelen dosyaların 953 tanesi uzlaşma ile sonuçlandı. Bu gerçekten çok önemli bir rakamdır. Bu rakamla birlikte İnegöl adliyesi, tüm Türkiye´deki adliyeler arasında ilk 50´ye girmiştir.  Uzlaştırma açısından çok iyi bir performans sergiliyoruz. Bu başarı dolayısıyla uzlaştırma Savcımız ve personeline teşekkür ediyorum. Böylece, 953 dosyanın uzlaşma yoluyla giderilmesiyle birlikte bu dosyalar mahkemelere gitmemiş oluyor. Böylece hem mahkemelerin iş yükü azaltılmış oluyor, hem de mağdurun ve şüphelinin bu anlamda anlaşmasını sağlayarak, iki tarafı da memnun etmiş oluyoruz” diye konuştu.

ARAYI BULACAKLAR

1 Ocak 2018´den itibaren 7036 sayılı İş Mahkemeleri kanunu uyarınca iş davalarında arabuluculuk uygulamasının devreye girdiğini duyuran Başsavcı İnanç, “Bu nedenle işçi ve işveren arasında gerçekleşebilecek birçok uyuşmazlıkla ilgili olarak taraflar öncelikle dava yoluyla değil, arabulucuya başvurarak, anlaşmazlığını arabulucu vasıtasıyla halletmeye çalışacaklar. Bu yol, anlaşmazlığın hızlı ve ekonomik bir şekilde çözümünü sağlamaktadır. Ümidimiz odur ki; Arabuluculuk bürosu, Uzlaştırma Bürosu gibi iyi bir performans göstererek hem mahkemelerin iş yükünü azaltmış olacak, hem de davacı ve davalının helalleşmesi sağlanacaktır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2018 KARAR YILI OLACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ "ALTERNATİF ÇİMENTO ÜRETİMİ" PROJESİ İLE HARVARD YOLCUSU
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ "ALTERNATİF ÇİMENTO ÜRETİMİ" PROJESİ İLE HARVARD YOLCUSU
Doğa Koleji öğrencileri çimento üretimi için geliştirdiği proje ile başta Harvard olmak üzere dünyanın önde gelen üniversitelerine davet edildi.
YÜKSEK GERİLİME KAPILARAK AĞIR YARALANDI
YÜKSEK GERİLİME KAPILARAK AĞIR YARALANDI
Mobilyacılar sanayi bölgesi Ertuğrulgazi caddesi Gazcılar sokak üzerindeki mobilya imalathanesinde yüksek gerilim hattına kapılan işçi ağır yaralandı.
GAZİLER VE AİLELERİ ÖZDİLEK´TE BULUŞTU
GAZİLER VE AİLELERİ ÖZDİLEK´TE BULUŞTU
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Özdilek Alışveriş Merkezi, İnegöl´deki Gazileri ve ailelerini yemekte ağırladı.
FEN LİSESİNDE NEVRUZ ATEŞİ
FEN LİSESİNDE NEVRUZ ATEŞİ
21 Mart Türk Dünyası Toplulukları Haftası (Nevruz Bayramı) nedeniyle Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi tarafından okul bahçesinde kutlama programı düzenlendi. İnegöl Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi´nde düzenlenen etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Milli Eğitim Şube Müdürleri, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Okul bahçesinde davetlilere pilav, ayran ve gözleme ikram edildi.
KUAFÖRLERİN EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
KUAFÖRLERİN EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
İnegöl Berberler ve Kuaförler Odası tarafından üyelere yönelik başlatılan “Eğitim Seferberliği” Royal Hotel´de düzenlenen “Saç Kesimi, Topuz ve Renklendirme” eğitimi ile devam etti.
CHP´DEN AKÇA´YA ZİYARET
CHP´DEN AKÇA´YA ZİYARET
Necmi Demir Başkanlığındaki CHP İnegöl İlçe Teşkilatı yönetimi, Kaymakamı Ali Akça´yı makamında ziyaret etti.
BEŞİNCİ MEVSİM MİNİKLERİ SANATLA BULUŞUYOR
BEŞİNCİ MEVSİM MİNİKLERİ SANATLA BULUŞUYOR
İnegöl Belediyesi, Beşinci Mevsim Kreşinde eğitim hayatlarına ilk adımı atan minik öğrencilerini sanatla buluşturuyor. Haftada bir gün müzik eğitimi alan kreş öğrencileri, bir gün de kukla ile karagöz Hacivat gösterileriyle eğlenirken öğreniyor.
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI ÇOCUK YARALANDI
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI ÇOCUK YARALANDI
Osmaniye mahallesi Ahmet Akyollu caddesi üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobilin çarptığı küçük çocuk yaralandı.
ÜZERİNE KİMYASAL DÖKÜLEN İŞÇİ AĞIR YARALANDI
ÜZERİNE KİMYASAL DÖKÜLEN İŞÇİ AĞIR YARALANDI
İnegöl Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Havaalanı caddesi üzerinde faaliyette bulunan fabrikada meydana gelen iş kazasında bir işçi, kimyasal maddenin üzerine dökülmesi sonucu yandı. Vücudunun tamamında ikinci derecede yanık olan işçi İstanbul´a sevk edildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
KALP RAHATSIZLIĞI OLANLARDA DİŞ TEDAVİLERİ
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
FETÖ MAĞDURLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR AMED´İ GEÇEREK YİNE PLAY-OF KAPISINDA
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9276
EURO
4.8223
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
16°
Perşembe
Sağanak
18°
Cuma
Sağanak
11°
Cumartesi
Bulutlu
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30