EDEBEY´DE SULAMA SIKINTISI
TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ
Tarih: 15.8.2017 09:20:28

Yaklaşık 6 bin dönümlük ekili alanı sahip olan İnegöl´e bağlı Edebey mahallesinde, 5 bin 500 dönümlük alanda sulama sıkıntısı yaşanıyor. Elektrik kullanarak pompalarla sulama yapmaları nedeniyle çiftçilerin yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kaldığını ifade eden Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, Babasultan Barajının sulama alanına dahil olmak istediklerini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

2-3 BİN TON CİVARINDA BİR ÜRÜN TOPLANACAK

Yaklaşık 10 gün önce başlayan Armut hasadında sulamanın önemli olduğunu belirten Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, sulanan alanlardaki ürünlerin kalitesinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Armut hasadı başlayalı yaklaşık 10 gün oldu. Şuan armut toplanıyor. Ardından erik gelecek, sonrasında da elma hasadı başlayacak. Soğuk Hava Depomuzun kapasitesi 3 bin 500 ton. Şuana kadar bin 200 ton armut aldık. Toplaması hala devam ediyor. 2-3 bin ton civarında bir ürün toplanacak” dedi.

FİYATLAR ÜÇ SENEDİR AYNI

Armut fiyatlarının yaklaşık 3 senedir aynı seviye de devam ettiğini belirten Altınok, “1,2-1,7 lira arasında kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Çiftçinin bu yıl ilaç masrafı arttı ve dolu zararı da vardı ama rekolteler iyi. Çoğu çiftçimizin sigortası var, zararlarını sigortadan karşılayacaklar. Yaptırmayanlarda muhakkak önümüzdeki yıl sigorta yaptıracaklardır. Çünkü zararı başka türlü telafi edemiyorlar” diye konuştu.

DEPOLAR YETERLİ

Soğuk hava depolarının İnegöl´de yeterli seviyede olduğunu ifade eden Nazif Altınok, “Artık kara depolara kimse mal koymuyor. Buzhanesiz ürünü saklamak mümkün değil. Ürün çabuk bozuluyor. Armutların bir kısmını ilaçlıyoruz. Bu ilaçlar sayesinde ürünler Nisan ayına kadar durabiliyor. Normalde iki ay olan saklama süresi ilaç sayesinde 7-8 aya çıkartılabiliyor” dedi.

BARAJININ SULAMA ALANINA DAHİL EDİLMEK İSTİYORUZ

Sulama anlamında mahalle olarak sıkıntı yaşadıklarını belirten Altınok, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan Barajında sulama anlamında faydalanmak istiyoruz. Bizim mahallemizde pompalar var diye barajdan bize su verilmiyor. Elektrikle sulama yapıldığı için maliyet çok yüksek oluyor. Alanlarımızın çoğu sulama yapılamadığı için çorak kaldı. Cerrah ve Çeltikçi mahallesi Babasultan barajından faydalanıyor. Edebey Mahallesinin de Babasultan barajının sulama alanında dahil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

SU ÇİFTÇİ İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR

Edebey Mahallesinde 6 bin dönümlük alanda ekim yapabildiklerini ifade eden Edebey Mahallesi Muhtarı, İnegöl Muhtarlar Derneği Başkanı Resul Kayman ise, “Bu 6 bin dönümlük alanında yalnızca 500 dönümünü elimizdeki mevcut imkanlarla sulayabiliyoruz. 5 bin 500 dönümlük alanında çok yüksek rakamlar ödeyerek su bedelini karşılıyoruz. 2 bin 500 dönümlük alan ise, yağmur ne kadar yağarsa ancak o kadar sulanabiliyor. Şuan meyvelerin ne kadar fiyat yaptığının pek anlamı yok. Bizler arazilerimizi sulayabilirsek, daha fazla verim ve kalite elde edebiliriz. Bu sayede katma değer ve getiri sağlayabiliriz. Çiftçimizin de, ürünü alan vatandaşlarımızın da yüzü gülecek. Ama su sıkıntımız hat safhada. İdarecilerimizden su noktasında yardım bekliyoruz. Babasultan Barajının şu ana kadar suladığı alan çok düzlük bir alan. Ama sulayabileceği alan çok fazla. Su debisi çok yüksek. Baraja ek projeler yapılıp, bu ürünlerin daha kaliteli olması için sulama anlamında yardım bekliyoruz” dedi.

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

Kayman, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan barajından tam olarak yararlanamıyoruz. Şuan 6 bin dönümlük arazimizin 500 dönümünü sulayabiliyoruz. Geri kalan alanın bir kısmını çiftçi ağır masraflar altında sulamaya çalışıyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Sulaması yapılan arazilerde ürünlerin kalitesi yüksek ama sulanamayan yerlerde kalite çok düşük” diye konuştu.

SUDAN YANA SIKINTIMIZ VAR

Edebey Mahalleli armut üreticisi Osman Yakut ise, “Şuanda fiyatlar normal ama tatmin edici de değil. 1,2-1,7 lira arasında fiyatlar değişiyor. Bizler 2 lira bekliyorduk. Armudun kalitesi iyi ama su olmadığı için istediğimiz seviyede değil. Su olursa verimimiz de artar. Sudan yana sıkıntımız var. Bu sene armutta masrafımız arttı. Yağmurlar nedeniyle arka arkaya ilaç atmak durumunda kaldık. Atmayan ballıcaya, çile yakalandı. İstenilen rekolteyi yakalayamadı. Bu yönden bir sıkıntı da var. Aşırı rüzgarlar bizi fazla etkilemedi. Eğer hasat zamanı olsaydı tabi ki, çok fazla zararımız olurdu” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EDEBEY SULAMA SIKINTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ONLAR KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN IŞIĞIDIR
ONLAR KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN IŞIĞIDIR
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, “Gelecekte Türkiye´yi omuzlayacak, yönetecek olanlar bugünün çocukları ve gençleridir” dedi.
ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR
ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR
Saadet Partisi (SP) İlçe Kadın Kolları tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Uzun Sokak girişinde çocuklara balon dağıtılarak günleri kutlandı.
İTSO YÖNETİMİNDEN BAŞSAVCIYA ZİYARET
İTSO YÖNETİMİNDEN BAŞSAVCIYA ZİYARET
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) yeni Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç´ı makamında ziyaret ederek yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı ziyarette İnegöl´ün genel durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
BÜYÜKŞEHİR BANDOSUNDAN MİNİ KONSER
BÜYÜKŞEHİR BANDOSUNDAN MİNİ KONSER
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında İnegöl´e gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi Bandosu, Sarrafla Çarşısında İnegöllülere mini bir konser verdi.
BARAN´IN 23 NİSAN COŞKUSU
BARAN´IN 23 NİSAN COŞKUSU
Doğduğundan bu yana saçlarına makas değmeyen 7 yaşındaki Baran, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını arkadaşları ile birlikte kutladı.
23 NİSAN COŞKUSU
23 NİSAN COŞKUSU
Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi İnegöl´de de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.
DÜKKANA DALDI
DÜKKANA DALDI
Osmaniye mahallesi Altay caddesi üzerinde meydana gelen kazada, otomobille çarpışan hafif ticari araç işyerine daldı, sürücü yaralandı.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, “Ulusal egemenlik kavramına karşı olanlar, yıllar boyunca bu bayram kutlamalarını karartmak için FETÖ liderinden ödünç aldıkları Kutlu Doğum Haftası icat etmişlerdi” dedi.
BALAKUŞ GÜVEN TAZELEDİ
BALAKUŞ GÜVEN TAZELEDİ
Demokrat Parti (DP) İnegöl İlçe Teşkilatının olağan genel kurul toplantısı önceki gün Sani Konukoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Murat Balakuş güven tazeledi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0848
EURO
4.9862
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
28°
10°
Perşembe
Gök gürültülü sağanak yağış
27°
14°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
26°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30