EDEBEY´DE SULAMA SIKINTISI
TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ
Tarih: 15.8.2017 09:20:28

Yaklaşık 6 bin dönümlük ekili alanı sahip olan İnegöl´e bağlı Edebey mahallesinde, 5 bin 500 dönümlük alanda sulama sıkıntısı yaşanıyor. Elektrik kullanarak pompalarla sulama yapmaları nedeniyle çiftçilerin yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kaldığını ifade eden Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, Babasultan Barajının sulama alanına dahil olmak istediklerini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

2-3 BİN TON CİVARINDA BİR ÜRÜN TOPLANACAK

Yaklaşık 10 gün önce başlayan Armut hasadında sulamanın önemli olduğunu belirten Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, sulanan alanlardaki ürünlerin kalitesinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Armut hasadı başlayalı yaklaşık 10 gün oldu. Şuan armut toplanıyor. Ardından erik gelecek, sonrasında da elma hasadı başlayacak. Soğuk Hava Depomuzun kapasitesi 3 bin 500 ton. Şuana kadar bin 200 ton armut aldık. Toplaması hala devam ediyor. 2-3 bin ton civarında bir ürün toplanacak” dedi.

FİYATLAR ÜÇ SENEDİR AYNI

Armut fiyatlarının yaklaşık 3 senedir aynı seviye de devam ettiğini belirten Altınok, “1,2-1,7 lira arasında kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Çiftçinin bu yıl ilaç masrafı arttı ve dolu zararı da vardı ama rekolteler iyi. Çoğu çiftçimizin sigortası var, zararlarını sigortadan karşılayacaklar. Yaptırmayanlarda muhakkak önümüzdeki yıl sigorta yaptıracaklardır. Çünkü zararı başka türlü telafi edemiyorlar” diye konuştu.

DEPOLAR YETERLİ

Soğuk hava depolarının İnegöl´de yeterli seviyede olduğunu ifade eden Nazif Altınok, “Artık kara depolara kimse mal koymuyor. Buzhanesiz ürünü saklamak mümkün değil. Ürün çabuk bozuluyor. Armutların bir kısmını ilaçlıyoruz. Bu ilaçlar sayesinde ürünler Nisan ayına kadar durabiliyor. Normalde iki ay olan saklama süresi ilaç sayesinde 7-8 aya çıkartılabiliyor” dedi.

BARAJININ SULAMA ALANINA DAHİL EDİLMEK İSTİYORUZ

Sulama anlamında mahalle olarak sıkıntı yaşadıklarını belirten Altınok, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan Barajında sulama anlamında faydalanmak istiyoruz. Bizim mahallemizde pompalar var diye barajdan bize su verilmiyor. Elektrikle sulama yapıldığı için maliyet çok yüksek oluyor. Alanlarımızın çoğu sulama yapılamadığı için çorak kaldı. Cerrah ve Çeltikçi mahallesi Babasultan barajından faydalanıyor. Edebey Mahallesinin de Babasultan barajının sulama alanında dahil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

SU ÇİFTÇİ İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR

Edebey Mahallesinde 6 bin dönümlük alanda ekim yapabildiklerini ifade eden Edebey Mahallesi Muhtarı, İnegöl Muhtarlar Derneği Başkanı Resul Kayman ise, “Bu 6 bin dönümlük alanında yalnızca 500 dönümünü elimizdeki mevcut imkanlarla sulayabiliyoruz. 5 bin 500 dönümlük alanında çok yüksek rakamlar ödeyerek su bedelini karşılıyoruz. 2 bin 500 dönümlük alan ise, yağmur ne kadar yağarsa ancak o kadar sulanabiliyor. Şuan meyvelerin ne kadar fiyat yaptığının pek anlamı yok. Bizler arazilerimizi sulayabilirsek, daha fazla verim ve kalite elde edebiliriz. Bu sayede katma değer ve getiri sağlayabiliriz. Çiftçimizin de, ürünü alan vatandaşlarımızın da yüzü gülecek. Ama su sıkıntımız hat safhada. İdarecilerimizden su noktasında yardım bekliyoruz. Babasultan Barajının şu ana kadar suladığı alan çok düzlük bir alan. Ama sulayabileceği alan çok fazla. Su debisi çok yüksek. Baraja ek projeler yapılıp, bu ürünlerin daha kaliteli olması için sulama anlamında yardım bekliyoruz” dedi.

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

Kayman, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan barajından tam olarak yararlanamıyoruz. Şuan 6 bin dönümlük arazimizin 500 dönümünü sulayabiliyoruz. Geri kalan alanın bir kısmını çiftçi ağır masraflar altında sulamaya çalışıyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Sulaması yapılan arazilerde ürünlerin kalitesi yüksek ama sulanamayan yerlerde kalite çok düşük” diye konuştu.

SUDAN YANA SIKINTIMIZ VAR

Edebey Mahalleli armut üreticisi Osman Yakut ise, “Şuanda fiyatlar normal ama tatmin edici de değil. 1,2-1,7 lira arasında fiyatlar değişiyor. Bizler 2 lira bekliyorduk. Armudun kalitesi iyi ama su olmadığı için istediğimiz seviyede değil. Su olursa verimimiz de artar. Sudan yana sıkıntımız var. Bu sene armutta masrafımız arttı. Yağmurlar nedeniyle arka arkaya ilaç atmak durumunda kaldık. Atmayan ballıcaya, çile yakalandı. İstenilen rekolteyi yakalayamadı. Bu yönden bir sıkıntı da var. Aşırı rüzgarlar bizi fazla etkilemedi. Eğer hasat zamanı olsaydı tabi ki, çok fazla zararımız olurdu” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EDEBEY SULAMA SIKINTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Önce Hayaller, Sonra İnsanlar Ölür Dedi Kafasına Sıktı
Önce Hayaller, Sonra İnsanlar Ölür Dedi Kafasına Sıktı
İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Elektrik Dağıtım Şirketine ait trafo istasyonunda görevli güvenlik görevlisi, kendi tabancasıyla kafasına ateş ederek canına kıydı. Gencin intihar etmeden bir saat önce paylaştığı “önce hayaller, sonra insanlar ölür” paylaşımı dikkat çekti.
RECEP SERT´TEN HALUK LEVENT´E TEŞEKKÜR
RECEP SERT´TEN HALUK LEVENT´E TEŞEKKÜR
Borcu yüzünden tutuklanarak cezaevine koyulan ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Recep Sert, sanatçı Haluk Levent öncülüğünde kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu´nun borcunun ödenmesi üzerine serbest kalırken, evine dönen Recep Sert, Levent´e teşekkür etti.
“ALLAH KATINDA DİN İSLAM´DIR”
“ALLAH KATINDA DİN İSLAM´DIR”
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta merkezi olarak hazırlanan Türkiye geneli Cuma Hutbesinde bu haftanın konusu “Allah Katında Din İslam´dır” oldu.
DOĞALI ÖĞRENCİLER OSB CAMİİNDE
DOĞALI ÖĞRENCİLER OSB CAMİİNDE
Doğa Koleji 5. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte İnegöl Organize Sanayi Camiini ziyaret etti.
HALUK LEVENT BORCU ÖDEDİ, RECEP SERT SERBEST
HALUK LEVENT BORCU ÖDEDİ, RECEP SERT SERBEST
Borcu yüzünden tutuklanarak cezaevine koyulan ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Recep Sert´e, sanatçı Haluk Levent öncülüğünde kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) şubesinden destek geldi. Sert, borcunun ödenmesi sonucu serbest bırakıldı.
KALFALIK VE USTALIK BELGELERİNDE YENİ DÖNEM
KALFALIK VE USTALIK BELGELERİNDE YENİ DÖNEM
Milli Eğitim Bakanlığı´nca esnaf olarak çalışıp da kalfa ya da usta unvanı almak isteyenler için yeni düzenleme yapıldı. Buna göre, sınavları geçerek kalfalık ve ustalık belgesi almaya hak kazanan esnaf, mesleğiyle ilgili alanlarda işyeri açma imkanına sahip olacak.
HİZMETLERİ ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ
HİZMETLERİ ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ
Kış sezonu öncesi yağışsız elverişli havaları değerlendiren İnegöl Belediyesi, Turgutalp Mahallesi Üniversite ve Özçelik Sokak´ta asfalt çalışmalarını tamamladı.
İNŞAATTAN DÜŞEN USTA AĞIR YARALANDI
İNŞAATTAN DÜŞEN USTA AĞIR YARALANDI
İnegöl´e bağlı Hamzabey mahallesi üzerindeki Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrika inşaatından düşen usta ağır yaralandı.
SAĞLIK İÇİN YÜN VE PAMUKTAN VAZGEÇMEYİN
SAĞLIK İÇİN YÜN VE PAMUKTAN VAZGEÇMEYİN
El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karışıyor. Yeni evlenecek kızların çeyizlerini süsleyen el emeği yorganların sayısı her geçen gün azalıyor. Hazır yorganların fiyatlarının ucuz olması git gide el işi rengarenk yorganların evlere girmesine engel oluyor.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Bleaching (Diş Beyazlatma)
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
BİR ELİNDE VİSKİ BARDAĞI DİĞER ELİNDE TÜRK BAYRAĞI
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
AĞIR SUÇA SIKI CEZA-2
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Vedat Baykay
Vedat Baykay
ALİNUR BAŞKAN OLDU BÜYÜK BAŞKAN
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
Değerlerimiz “Verilen Sözü Yerine Getirmek “
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
SANAL ALEMİN GETİRDİKLERİ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
LEJYONERLER DEĞİL, İSTEYENLER KAZANDI
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Biz Seni Âlemlere Rahmet Olarak Gönderdik
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DERBİ GENÇLERGÜCÜ´NÜN
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ALLAH KALPLERİ NİÇİN MÜHÜRLER?
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR KASTAMONU´DAN ŞEN DÖNDÜ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ÜÇÜNCÜ DEPLASMAN ZAFERİNE ALKIŞ
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8792
EURO
4.5760
Bursa Hava Durumu
Bugün
Sağanak
12°
Pazartesi
Sağanak
-2°
Salı
Parçalı bulutlu
10°
-2°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:02 07:44 12:59 15:35 17:55 19:24