EDEBEY´DE SULAMA SIKINTISI
TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ
Tarih: 15.8.2017 09:20:28

Yaklaşık 6 bin dönümlük ekili alanı sahip olan İnegöl´e bağlı Edebey mahallesinde, 5 bin 500 dönümlük alanda sulama sıkıntısı yaşanıyor. Elektrik kullanarak pompalarla sulama yapmaları nedeniyle çiftçilerin yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kaldığını ifade eden Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, Babasultan Barajının sulama alanına dahil olmak istediklerini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

2-3 BİN TON CİVARINDA BİR ÜRÜN TOPLANACAK

Yaklaşık 10 gün önce başlayan Armut hasadında sulamanın önemli olduğunu belirten Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, sulanan alanlardaki ürünlerin kalitesinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Armut hasadı başlayalı yaklaşık 10 gün oldu. Şuan armut toplanıyor. Ardından erik gelecek, sonrasında da elma hasadı başlayacak. Soğuk Hava Depomuzun kapasitesi 3 bin 500 ton. Şuana kadar bin 200 ton armut aldık. Toplaması hala devam ediyor. 2-3 bin ton civarında bir ürün toplanacak” dedi.

FİYATLAR ÜÇ SENEDİR AYNI

Armut fiyatlarının yaklaşık 3 senedir aynı seviye de devam ettiğini belirten Altınok, “1,2-1,7 lira arasında kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Çiftçinin bu yıl ilaç masrafı arttı ve dolu zararı da vardı ama rekolteler iyi. Çoğu çiftçimizin sigortası var, zararlarını sigortadan karşılayacaklar. Yaptırmayanlarda muhakkak önümüzdeki yıl sigorta yaptıracaklardır. Çünkü zararı başka türlü telafi edemiyorlar” diye konuştu.

DEPOLAR YETERLİ

Soğuk hava depolarının İnegöl´de yeterli seviyede olduğunu ifade eden Nazif Altınok, “Artık kara depolara kimse mal koymuyor. Buzhanesiz ürünü saklamak mümkün değil. Ürün çabuk bozuluyor. Armutların bir kısmını ilaçlıyoruz. Bu ilaçlar sayesinde ürünler Nisan ayına kadar durabiliyor. Normalde iki ay olan saklama süresi ilaç sayesinde 7-8 aya çıkartılabiliyor” dedi.

BARAJININ SULAMA ALANINA DAHİL EDİLMEK İSTİYORUZ

Sulama anlamında mahalle olarak sıkıntı yaşadıklarını belirten Altınok, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan Barajında sulama anlamında faydalanmak istiyoruz. Bizim mahallemizde pompalar var diye barajdan bize su verilmiyor. Elektrikle sulama yapıldığı için maliyet çok yüksek oluyor. Alanlarımızın çoğu sulama yapılamadığı için çorak kaldı. Cerrah ve Çeltikçi mahallesi Babasultan barajından faydalanıyor. Edebey Mahallesinin de Babasultan barajının sulama alanında dahil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

SU ÇİFTÇİ İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR

Edebey Mahallesinde 6 bin dönümlük alanda ekim yapabildiklerini ifade eden Edebey Mahallesi Muhtarı, İnegöl Muhtarlar Derneği Başkanı Resul Kayman ise, “Bu 6 bin dönümlük alanında yalnızca 500 dönümünü elimizdeki mevcut imkanlarla sulayabiliyoruz. 5 bin 500 dönümlük alanında çok yüksek rakamlar ödeyerek su bedelini karşılıyoruz. 2 bin 500 dönümlük alan ise, yağmur ne kadar yağarsa ancak o kadar sulanabiliyor. Şuan meyvelerin ne kadar fiyat yaptığının pek anlamı yok. Bizler arazilerimizi sulayabilirsek, daha fazla verim ve kalite elde edebiliriz. Bu sayede katma değer ve getiri sağlayabiliriz. Çiftçimizin de, ürünü alan vatandaşlarımızın da yüzü gülecek. Ama su sıkıntımız hat safhada. İdarecilerimizden su noktasında yardım bekliyoruz. Babasultan Barajının şu ana kadar suladığı alan çok düzlük bir alan. Ama sulayabileceği alan çok fazla. Su debisi çok yüksek. Baraja ek projeler yapılıp, bu ürünlerin daha kaliteli olması için sulama anlamında yardım bekliyoruz” dedi.

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

Kayman, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan barajından tam olarak yararlanamıyoruz. Şuan 6 bin dönümlük arazimizin 500 dönümünü sulayabiliyoruz. Geri kalan alanın bir kısmını çiftçi ağır masraflar altında sulamaya çalışıyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Sulaması yapılan arazilerde ürünlerin kalitesi yüksek ama sulanamayan yerlerde kalite çok düşük” diye konuştu.

SUDAN YANA SIKINTIMIZ VAR

Edebey Mahalleli armut üreticisi Osman Yakut ise, “Şuanda fiyatlar normal ama tatmin edici de değil. 1,2-1,7 lira arasında fiyatlar değişiyor. Bizler 2 lira bekliyorduk. Armudun kalitesi iyi ama su olmadığı için istediğimiz seviyede değil. Su olursa verimimiz de artar. Sudan yana sıkıntımız var. Bu sene armutta masrafımız arttı. Yağmurlar nedeniyle arka arkaya ilaç atmak durumunda kaldık. Atmayan ballıcaya, çile yakalandı. İstenilen rekolteyi yakalayamadı. Bu yönden bir sıkıntı da var. Aşırı rüzgarlar bizi fazla etkilemedi. Eğer hasat zamanı olsaydı tabi ki, çok fazla zararımız olurdu” şeklinde konuştu. Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EDEBEY SULAMA SIKINTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TRAFİKTE ACI TABLO
TRAFİKTE ACI TABLO
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı, yılın Ocak-Ağustos döneminde meydana gelen 270 bin 183 kazada 2 bin 353 bin kişinin olay yerinde hayatını kaybettiğini duyurdu.
STRES VE UYKUSUZLUK ALZHEİMER´I TETİKLİYOR
STRES VE UYKUSUZLUK ALZHEİMER´I TETİKLİYOR
Günümüzün en sık rastlanılan hastalıklarından biri olan Alzheimer´ın insanların korkulu rüyası olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, "Her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer´da da stres en önemli etkenlerden biri" dedi.
BALLI SÜT YENİDEN SAHNEDE
BALLI SÜT YENİDEN SAHNEDE
Bugüne kadar oynadığı 11 oyunla İnegöl halkının beğenisini toplayan Uğultu Tiyatro Grubu, Ballı Süt adlı oyunlarıyla yeniden seyircileriyle bulaşacak. Uğultu Tiyatro Grubu, geçtiğimiz aylarda sahneledikleri Ballı Süt oyunu yeniden sahneleyecekler.
ATATÜRK´SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR
ATATÜRK´SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR
2017-2018 eğitim öğretim yılının açılmasının ardından müfredatta yapılan değişikliği değerlendiren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, Milli Eğitim Bakanlığı´nın kindar ve dindar bir nesil yetiştirme projesi ile uyum içindeki yeni ders programlarını reddettiklerini belirtti.
TEHLİKE HER YERDE BULUNMAKTADIR
TEHLİKE HER YERDE BULUNMAKTADIR
Emniyet Genel Müdürlüğü, okullarının açılmasıyla birlikte çocukların güvenliğinin sağlamak için ailelere tavsiye mesajı yayınladı. Emniyetin yayınladığı mesajda, aile ile çocuklar arasında olması gereken ilişki de ele alındı.
ACİLEN TEDBİR ALINMALIDIR
ACİLEN TEDBİR ALINMALIDIR
Yol genişletme çalışmaları nedeniyle Mesudiye alt geçidi önüne bariyerler konularak trafiğe kapatılırken, araç trafiğinin oldukça yoğun olduğu Bursa-Ankara karayolu üzerinden geçmek zorunda kalan yayalar ölümle burun buruna geliyor. CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, özellikle yayaların geçişiyle ilgili acilen tedbir alınması gerektiğini söyledi.
ÖĞRETMENİN ÇARPTIĞI BİSİKLETLİ AĞIR YARALANDI
ÖĞRETMENİN ÇARPTIĞI BİSİKLETLİ AĞIR YARALANDI
Mimar Sinan Bulvarı üzeri yeni hastane mevkiinde meydana gelen kazada, görev yaptığı kırsal mahalleye gitmekte olan bayan öğretmen yönetimindeki otomobilin çarptığı elektrikli bisiklet sürücüsü ağır yaralandı.
MOTOSİKLETLİ KAZADA YARALANDI
MOTOSİKLETLİ KAZADA YARALANDI
Organize Sanayi Bölgesi Havaalanı caddesi üzerinde meydana gelen kazada, hafif ticari araç ile çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı.
KERKÜK TÜRK´TÜR TÜRK KALACAK
KERKÜK TÜRK´TÜR TÜRK KALACAK
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tartışmalı "bağımsızlık" referandumunda ısrar ederken, İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneğinden yapılması planlanan referanduma tepki geldi.
Vedat Baykay
Vedat Baykay
CEMAATLEŞME GERÇEĞİ
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ACILAR SİLSİLESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
NASİHAT
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
HAZAN AĞLAR BAHARIMDA
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BEN DİLİ ve SEN DİLİ
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BOYKOT VAAARRRR
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ÇİFT KARAKTER!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Peygamber Efendimiz ve Hayvanlar
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
OSMANİYESPOR 1. KÜMEDE
Uğur Bayram
Uğur Bayram
FARUK ÇELİK NE YAPMAK İSTİYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Diş hassasiyetine dikkat!
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ÖLÇÜLÜ, DENGELİ VE TUTARLI OLMAK
Orhan Atan
Orhan Atan
BU MAĞLUBİYET HEZİMET DEĞİL, UYARI OLSUN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İLK YARIDA KAZANDIK İKİNCİ YARIDA KAYBETTİK
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
İŞVEREN TEŞVİK VE DESTEKLERİNDEN FAYDALANIYORMUSUNUZ
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.5090
EURO
4.1775
Bursa Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
23°
13°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
21°
11°
Pazar
Güneşli
24°
11°
Pazartesi
Bulutlu
26°
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:04 06:43 13:06 16:32 19:11 20:37