EDEBEY´DE SULAMA SIKINTISI
TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ
Tarih: 15.8.2017 09:20:28

Yaklaşık 6 bin dönümlük ekili alanı sahip olan İnegöl´e bağlı Edebey mahallesinde, 5 bin 500 dönümlük alanda sulama sıkıntısı yaşanıyor. Elektrik kullanarak pompalarla sulama yapmaları nedeniyle çiftçilerin yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kaldığını ifade eden Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, Babasultan Barajının sulama alanına dahil olmak istediklerini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

2-3 BİN TON CİVARINDA BİR ÜRÜN TOPLANACAK

Yaklaşık 10 gün önce başlayan Armut hasadında sulamanın önemli olduğunu belirten Edebey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazif Altınok, sulanan alanlardaki ürünlerin kalitesinin yüksek olduğunu ifade ederek, “Armut hasadı başlayalı yaklaşık 10 gün oldu. Şuan armut toplanıyor. Ardından erik gelecek, sonrasında da elma hasadı başlayacak. Soğuk Hava Depomuzun kapasitesi 3 bin 500 ton. Şuana kadar bin 200 ton armut aldık. Toplaması hala devam ediyor. 2-3 bin ton civarında bir ürün toplanacak” dedi.

FİYATLAR ÜÇ SENEDİR AYNI

Armut fiyatlarının yaklaşık 3 senedir aynı seviye de devam ettiğini belirten Altınok, “1,2-1,7 lira arasında kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Çiftçinin bu yıl ilaç masrafı arttı ve dolu zararı da vardı ama rekolteler iyi. Çoğu çiftçimizin sigortası var, zararlarını sigortadan karşılayacaklar. Yaptırmayanlarda muhakkak önümüzdeki yıl sigorta yaptıracaklardır. Çünkü zararı başka türlü telafi edemiyorlar” diye konuştu.

DEPOLAR YETERLİ

Soğuk hava depolarının İnegöl´de yeterli seviyede olduğunu ifade eden Nazif Altınok, “Artık kara depolara kimse mal koymuyor. Buzhanesiz ürünü saklamak mümkün değil. Ürün çabuk bozuluyor. Armutların bir kısmını ilaçlıyoruz. Bu ilaçlar sayesinde ürünler Nisan ayına kadar durabiliyor. Normalde iki ay olan saklama süresi ilaç sayesinde 7-8 aya çıkartılabiliyor” dedi.

BARAJININ SULAMA ALANINA DAHİL EDİLMEK İSTİYORUZ

Sulama anlamında mahalle olarak sıkıntı yaşadıklarını belirten Altınok, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan Barajında sulama anlamında faydalanmak istiyoruz. Bizim mahallemizde pompalar var diye barajdan bize su verilmiyor. Elektrikle sulama yapıldığı için maliyet çok yüksek oluyor. Alanlarımızın çoğu sulama yapılamadığı için çorak kaldı. Cerrah ve Çeltikçi mahallesi Babasultan barajından faydalanıyor. Edebey Mahallesinin de Babasultan barajının sulama alanında dahil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

SU ÇİFTÇİ İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR

Edebey Mahallesinde 6 bin dönümlük alanda ekim yapabildiklerini ifade eden Edebey Mahallesi Muhtarı, İnegöl Muhtarlar Derneği Başkanı Resul Kayman ise, “Bu 6 bin dönümlük alanında yalnızca 500 dönümünü elimizdeki mevcut imkanlarla sulayabiliyoruz. 5 bin 500 dönümlük alanında çok yüksek rakamlar ödeyerek su bedelini karşılıyoruz. 2 bin 500 dönümlük alan ise, yağmur ne kadar yağarsa ancak o kadar sulanabiliyor. Şuan meyvelerin ne kadar fiyat yaptığının pek anlamı yok. Bizler arazilerimizi sulayabilirsek, daha fazla verim ve kalite elde edebiliriz. Bu sayede katma değer ve getiri sağlayabiliriz. Çiftçimizin de, ürünü alan vatandaşlarımızın da yüzü gülecek. Ama su sıkıntımız hat safhada. İdarecilerimizden su noktasında yardım bekliyoruz. Babasultan Barajının şu ana kadar suladığı alan çok düzlük bir alan. Ama sulayabileceği alan çok fazla. Su debisi çok yüksek. Baraja ek projeler yapılıp, bu ürünlerin daha kaliteli olması için sulama anlamında yardım bekliyoruz” dedi.

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

Kayman, “Edebey Mahallesi olarak Babasultan barajından tam olarak yararlanamıyoruz. Şuan 6 bin dönümlük arazimizin 500 dönümünü sulayabiliyoruz. Geri kalan alanın bir kısmını çiftçi ağır masraflar altında sulamaya çalışıyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Sulaması yapılan arazilerde ürünlerin kalitesi yüksek ama sulanamayan yerlerde kalite çok düşük” diye konuştu.

SUDAN YANA SIKINTIMIZ VAR

Edebey Mahalleli armut üreticisi Osman Yakut ise, “Şuanda fiyatlar normal ama tatmin edici de değil. 1,2-1,7 lira arasında fiyatlar değişiyor. Bizler 2 lira bekliyorduk. Armudun kalitesi iyi ama su olmadığı için istediğimiz seviyede değil. Su olursa verimimiz de artar. Sudan yana sıkıntımız var. Bu sene armutta masrafımız arttı. Yağmurlar nedeniyle arka arkaya ilaç atmak durumunda kaldık. Atmayan ballıcaya, çile yakalandı. İstenilen rekolteyi yakalayamadı. Bu yönden bir sıkıntı da var. Aşırı rüzgarlar bizi fazla etkilemedi. Eğer hasat zamanı olsaydı tabi ki, çok fazla zararımız olurdu” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EDEBEY SULAMA SIKINTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AĞAÇ YOLA DEVRİLDİ
AĞAÇ YOLA DEVRİLDİ
İnegöl´e bağlı Edebey mahallesinde yağmur ve rüzgârın etkisi ile devrilen ağaç yolu trafiğe kapattı.
AFRİN TERÖRDEN ARINDIRILMALIDIR
AFRİN TERÖRDEN ARINDIRILMALIDIR
MHP İnegöl İlçe Başkanı Hayati Bedir, son günlerde konuşulan olası bir Afrin operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Afrin yapılması beklenen olası operasyon ile tamamen temizlenmeli ve terörden arındırılmalıdır” dedi.
KARNE ZAMANI
KARNE ZAMANI
2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk yarı yılının tamamlanacağı İnegöl´de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 55 bin öğrenci karne sevinci yaşayacak.
 İNEGÖL 15 BİN 500 SURİYELİYE KUCAK AÇTI
İNEGÖL 15 BİN 500 SURİYELİYE KUCAK AÇTI
Suriye´de yaşanan iç savaş nedeniyle vatan topraklarını terk edip, ülkemize sığınarak burada yaşamlarını sürdüren 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli vatandaştan 15 bin 500´ü İnegöl´de yaşıyor.
49 BİN KİŞİ YENİ KİMLİKLERİNE KAVUŞTU
49 BİN KİŞİ YENİ KİMLİKLERİNE KAVUŞTU
2 Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde Nüfus Müdürlüklerinde verilmeye başlanan yeni kimlik için 256 bin nüfusu sahip İnegöl´de 49 bin kişi başvuru yaptı.
ŞİKAYET VE TALEPLERİNİZ YANITSIZ KALMAYACAK
ŞİKAYET VE TALEPLERİNİZ YANITSIZ KALMAYACAK
Bursa Büyükşehir Belediyesi İletişim Koordinasyon Merkezi (BİKOM) ile 17 ilçe belediyesindeki hizmet masaları arasında koordinasyon sağlanırken, vatandaşlardan gelen talep, öneri ve şikayetlere olumlu ya da olumsuz mutlaka telefonla geri bildirim yapılacak. BİKOM´u ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Vatandaş aynı zamanda bizim cadde ve sokakta dolaşan gözümüz, kulağımız. Onların bize ulaştırdıkları bilgiler çok önemli” dedi.
4-6 YAŞ´TA HEDEF BÜYÜK
4-6 YAŞ´TA HEDEF BÜYÜK
İnegöl´de faaliyet gösteren 26 adet 4-6 Yaş Kur´an Kursunda şuan 503 öğrenciye Kur´an-ı Kerim öğretildiğini bildiren İlçe Müftüsü Kazım Güzel, önümüzdeki dönemde bu rakamı üç katına çıkaracaklarını söyledi.
İŞSİZLERE 18 MİLYONLUK ÖDEME
İŞSİZLERE 18 MİLYONLUK ÖDEME
İş-Kur İnegöl Şube Müdürü Ahmet Baştürk, 2017 yılında 3 bin 536 işsize 18 milyon 641 bin lira ödeme yapıldığını bildirdi.
"NASIL İMZA ATILACAĞINI BİLMİYORUZ"
"NASIL İMZA ATILACAĞINI BİLMİYORUZ"
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı, yasalarda imzanın yazıyla atılması gerektiği belirtilmiş ise de toplumda imzanın ne şekilde atılacağı yönünde ciddi bir bilgi eksikliği olduğunu bildirdi. Başkanlık, "Büyük çoğunluğun kullanmakta olduğu imzaların el yazısı karakterlerini içermeyen, bazı şekil ve çizgilerden oluştuğu ve bunlardan önemli bir bölümünün ise herkes tarafından oluşturulabilecek nitelikte basit el hareketlerinden ibaret olduğu bir gerçektir" denildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Tek taraflı çiğnemeyin...
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
MESUDİYE ALT GEÇİDİ Mİ YAPIYORSUNUZ SÜVEYŞ KANALI MI?
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ACABA!...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
İNEGÖL İL OLMAK İSTİYOR
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
SELAMLAŞMAK
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
HAYATA GENİŞ PENCEREDEN BAKMAK
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
UMUTSUZ OLMAYACAĞIZ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
SONUNA KADAR MÜCADELE
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Yılınız Kutlu Olmasın
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
SÜPERLER İKİNCİ YARIYA HAZIR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
NEFİS VE ŞEYTANA KARŞI DUANIN ETKİN GÜCÜ
Orhan Atan
Orhan Atan
İLK YARININ SONU İNEGÖLSPOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ALKIŞLAR İNEGÖLSPOR´A
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.7777
EURO
4.6367
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
13°
Pazar
Sağanak
11°
Pazartesi
Karlı - Yağmurlu
-1°
Salı
Bulutlu
-2°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30