ELİMİZDEKİ CEVHERİN FARKINDA OLMALIYIZ
İnegöl Belediyesi´nin Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliğinde 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği “Türkiye Tarımı Konuşuyor” konulu çalıştay sona erdi. Pazar günü çalıştayın kapanış toplantısında 18 saatlik istişarelerin sonuçları açıklanırken, bunlar arasında yer alan “Her bir köy bir ticari işletme (kooperatif vb.) gibi ele alınmalı ve o köyde bulunan tüm çiftçiler bu ticari işletmenin ortakları olmalı, bu yapının içerisinde muhtar, ziraat mühendisi, veteriner hekimi ve kaymakamlık temsilcisi yer almalıdır” maddesi dikkat çekti.
Tarih: 14.11.2017 09:08:57

İnegöl Belediyesi, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliği ile ülke tarımının ele alındığı 2 günlük bir çalıştay düzenledi. 11-12 Kasım tarihlerinde Marrion Hotelde yapılan “Türkiye Tarımı Konuşuyor” konulu çalıştaya; Türkiye´nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, alanında uzman isimler ve tarım sektörünün temsilcileri katılım sağladı. 18 saati bulan istişareler sonucunda ülke tarımının sorunları ve çözüm önerileri üzerinde sonuçlara varıldı.

ÜLKEMİZDEKİ TÜM YAPILANMA YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Pazar günü çalıştayın sona ermesinin ardından çalıştay sonuç bildirgesinin okunduğu ve katılımcılara belge ve hediyelerinin takdim edildiği bir tören düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban ile Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ve AK Partili yöneticilerin de katıldığı törende, GRTC Genel Başkanı Mustafa Önsay bir konuşma yaptı. 2 günlük çalıştayı tamamladıklarını ifade eden Önsay, “Bu çalıştayda hakikaten ülkemizin en önemli konularından ve en önemli problemlerinden biri olan tarımı pek çok yönüyle ele almaya çalıştık. Malum olduğu üzere Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizle birlikte 16 Nisan referandumundan sonra ülkemizdeki tüm yapılanma, tüm kademeleri ile yeniden inşa edilecek. Bununla ilgili mecliste uyum yasaları olsun, sonraki süreçte pek çok yasa olsun çıkarılacak. Bu bağlamda, geçtiğimiz bütün zaman diliminde sektörler içerisinde elde ettiğimiz her tecrübe mutlaka çok kıymetli. Bunun yanında dünyadaki benzer uygulamaları tekrar elden geçirmek, bizim sahip olmadığımız bir takım avantajlar varsa onları ülkemizde değerlendirmek, daha önce var olan fakat sonradan terk ettiğimiz, bugün de uygulanabilir olan tarihimizden gelen pek çok uygulamalar tüm alanlarda olduğu gibi tarımda da tekrar elden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Türkiye´de böyle bir çalıştayın ilk kez yapıldığını da vurgulayan Önsay, “Buraya gelen akademisyen hocalarımız, bürokratlar, Tarım Bakanlığı´ndan yetkililer, sivil toplum örgütlerinden katılanlar, bütün bunlar tarımın bundan sonraki süreçte bu yeni yapılanma içerisinde nasıl yer alabileceği ile ilgili 2 gün boyunca 18 saati bulan bir tartışma ortamı gerçekleştirildi. Bu çalışma sonucunda az sonra aktaracağımız sonuçlara ulaştık. Fakat ulaşılan sonuçlar ve elimizdeki bilgiler sizlere aktarılacak sonuç bildirgesinden çok daha fazla. Bugün daha genel ifadeleri içeren bir takım başlıkları sizlerle paylaşacağız. 1-2 aylık sürecin ardından biz bu sonuçları detaylarıyla bir kitap halinde Türkiye´nin önüne, karar alıcıların önüne bir teklif olarak sunmayı planlıyoruz. Bu çalıştayın yapılma sürecinde bizlere destek ve katkı veren başta İnegöl Belediye Başkanımız Alper Taban olmak üzere tüm emek verenlere, İnegöl Belediyesi´ne, belediye çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyoruz. Yine ülkemizin dört bir yanından gelerek bu davete katılan akademisyenlerimize, bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde ülkemizin önemli konularını Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi olarak ele almayı sürdüreceğiz. Bütün bu yapılanmanın hayırlara vesile olmasını, ülkemize ve milletimize katkı vermesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

ELİMİZDEKİ CEVHERİN FARKINDA OLMAK DURUMUNDAYIZ

Mustafa Önsay´ın ardından Belediye Başkanı Alper Taban´da bir konuşma yaptı. Türkiye Tarımı Konuşuyor başlığı altında 2 gün boyunca İnegöl´de tarımı konuştuklarını kaydeden Taban, “Dolayısıyla bu şehrin yöneticileri olmamız hasebiyle bu çalıştayın İnegöl´de yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Biz şehrimizi tanıtmak, parlatmak, var olan elimizdeki değerleri en iyi şekilde işlemek durumundayız. Elimizdeki cevherlerin farkında olmak durumundayız” dedi.

“İNEGÖL OLARAK BU İŞİN NERESİNDE OLDUĞUMUZU GÖRMEMİZ LAZIM”

Çalıştaydan bazı sonuçlar çıkacağını ve bu bildirgenin İnegöl Belediyesi tarafımızdan da irdeleneceğini belirten Taban, “Burada ülkemizin tarım politikalarına yön verecek sonuçlar da elde edilmiş olacak ama biz İnegöl´de tarımla alakalı neler yapabiliriz, İnegöl olarak bu işin neresindeyiz bunu görmemiz lazım. Konunun tarafları zaten buradaydı. Çok değerli hocalarımız geldiler sağ olsunlar tek tek bu konuları değerlendirdiler. İnşallah ben buradan çok hayırlı ve olumlu sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. İstişarede fayda var. Çünkü herkes bir köşede kendi kafasından bir şeyler söylüyor. Bunları bir havuzda topladığımızda bunların hangisinin faydalı, hangisinin faydasız olacağı noktasında incelendiğinde en hayırlı sonuçlara varılacaktır. Dolayısıyla burada bu sürece katkı sunan en başta değerli akademisyenlerimize, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi´nin değerli ekibi ve yöneticilerine, çok değerli İnegöl´den katılan yöneticilerimize ve belediyemizin ekiplerine de teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

ÇALIŞTAYIN SONUÇ BİLDİRGESİ

Konuşmaların ardından, çalıştay katılımcılarına üzerinde İnegöl Belediyesi´nin değerlerinin yer aldığı çini takdim edilirken, yeni Türkiye´nin tarım politikalarını ele alan çalıştayın sonuç bildirgesi de okundu. 12 maddelik bildirgede şu ifadeler yer aldı:

1- Yeni Türkiye´nin inşasında tarım alanına yönelik politikalarda öncelikle çiftçi ve üretici ayrımı yapılmalıdır. Destekleme politikaları ortaya konulurken bu ayrıma dikkat edilmelidir.

2- Çiftçilik sadece tarımın değil toplumun tüm alanlarının etkileşim içinde bulunduğu bir yapıdır. Bu yapıya yönelik yatırımlarda sosyal devlet anlayışı öncelenmelidir.

3- Devletin diğer kurumlarında olduğu gibi tarımda da bürokratik hantallık ve alan-yetki çatışması her türlü verimin önündeki en büyük engeldir.

4- Yeni Türkiye politikalarında tarım; çiftçi, köy, ilçe, il, bölge ve ülke sıralaması içerisinde ele alınmalıdır.

5- Her bir köy bir ticari işletme (kooperatif vb.) gibi ele alınmalı ve o köyde bulunan tüm çiftçiler bu ticari işletmenin ortakları olmalı, bu yapının içerisinde muhtar, ziraat mühendisi, veteriner hekimi ve kaymakamlık temsilcisi yer almalıdır.

6- Tarımsal planlamada havzaları esas alan bölgesel kararlar; ülkenin çıkar ve menfaatleri göz önünde bulundurularak, Bakanlık tarafından alınmalıdır. Havzalarda yapılacak üretimin süreci yerel unsurlarca kararlaştırılmalıdır. Merkezi yönetim planlama ve denetim açısından sorumlu olmalı, saha yerel aktörler tarafından yönetilmelidir.

7- Tarımsal veri istatistiklerinin bazı alanlarda gerçeği yansıtmadığı için bu alanla ilgili detaylı çalışmalar yapılmalıdır.

8- Bitkisel üretimde stratejik ürünler (fındık, çay, şekerpancarı, pamuk vb.) tespit edilerek, her bir ürün için bakanlık bünyesinde stratejik sorumlu (süpervizör) tayin edilmelidir.

9- Ülkemizde kırmızı et açığının kapatılması için koyunculuğun geliştirilmesi ve mera ıslah çalışmaları eşzamanlı olarak hayata geçirilmelidir.

10- İlköğretim okullarından başlamak üzere müfredata tarım, gıda ve hayvancılık ile ilgili bilgiler veren uygulamalı dersler konulmalıdır.

11- Kırsal kesimdeki genç nüfusun evlenebilmek için tarım ve hayvancılığı terk ederek kente göç ettiği bir gerçek olup, bu sosyal problemin ortadan kaldırılması adına Tarım Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ortaklaşa çalışmalar yapmalıdır.

12- Tarımsal desteklemelerin etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi, izlenebilmesi ve etki değerlendirme analizlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için desteklemeler Bakanlıktan bağımsız bir kurum tarafından tek elden verilmelidir. HABER MERKEZİ

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Önce Hayaller, Sonra İnsanlar Ölür Dedi Kafasına Sıktı
Önce Hayaller, Sonra İnsanlar Ölür Dedi Kafasına Sıktı
İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Elektrik Dağıtım Şirketine ait trafo istasyonunda görevli güvenlik görevlisi, kendi tabancasıyla kafasına ateş ederek canına kıydı. Gencin intihar etmeden bir saat önce paylaştığı “önce hayaller, sonra insanlar ölür” paylaşımı dikkat çekti.
RECEP SERT´TEN HALUK LEVENT´E TEŞEKKÜR
RECEP SERT´TEN HALUK LEVENT´E TEŞEKKÜR
Borcu yüzünden tutuklanarak cezaevine koyulan ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Recep Sert, sanatçı Haluk Levent öncülüğünde kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu´nun borcunun ödenmesi üzerine serbest kalırken, evine dönen Recep Sert, Levent´e teşekkür etti.
“ALLAH KATINDA DİN İSLAM´DIR”
“ALLAH KATINDA DİN İSLAM´DIR”
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta merkezi olarak hazırlanan Türkiye geneli Cuma Hutbesinde bu haftanın konusu “Allah Katında Din İslam´dır” oldu.
DOĞALI ÖĞRENCİLER OSB CAMİİNDE
DOĞALI ÖĞRENCİLER OSB CAMİİNDE
Doğa Koleji 5. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte İnegöl Organize Sanayi Camiini ziyaret etti.
HALUK LEVENT BORCU ÖDEDİ, RECEP SERT SERBEST
HALUK LEVENT BORCU ÖDEDİ, RECEP SERT SERBEST
Borcu yüzünden tutuklanarak cezaevine koyulan ancak rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Recep Sert´e, sanatçı Haluk Levent öncülüğünde kurulan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) şubesinden destek geldi. Sert, borcunun ödenmesi sonucu serbest bırakıldı.
KALFALIK VE USTALIK BELGELERİNDE YENİ DÖNEM
KALFALIK VE USTALIK BELGELERİNDE YENİ DÖNEM
Milli Eğitim Bakanlığı´nca esnaf olarak çalışıp da kalfa ya da usta unvanı almak isteyenler için yeni düzenleme yapıldı. Buna göre, sınavları geçerek kalfalık ve ustalık belgesi almaya hak kazanan esnaf, mesleğiyle ilgili alanlarda işyeri açma imkanına sahip olacak.
HİZMETLERİ ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ
HİZMETLERİ ARTIRARAK DEVAM EDECEĞİZ
Kış sezonu öncesi yağışsız elverişli havaları değerlendiren İnegöl Belediyesi, Turgutalp Mahallesi Üniversite ve Özçelik Sokak´ta asfalt çalışmalarını tamamladı.
İNŞAATTAN DÜŞEN USTA AĞIR YARALANDI
İNŞAATTAN DÜŞEN USTA AĞIR YARALANDI
İnegöl´e bağlı Hamzabey mahallesi üzerindeki Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrika inşaatından düşen usta ağır yaralandı.
SAĞLIK İÇİN YÜN VE PAMUKTAN VAZGEÇMEYİN
SAĞLIK İÇİN YÜN VE PAMUKTAN VAZGEÇMEYİN
El emeği göz nuru ipek ve yün yorganlar artık tarihe karışıyor. Yeni evlenecek kızların çeyizlerini süsleyen el emeği yorganların sayısı her geçen gün azalıyor. Hazır yorganların fiyatlarının ucuz olması git gide el işi rengarenk yorganların evlere girmesine engel oluyor.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Bleaching (Diş Beyazlatma)
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
BİR ELİNDE VİSKİ BARDAĞI DİĞER ELİNDE TÜRK BAYRAĞI
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
AĞIR SUÇA SIKI CEZA-2
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Vedat Baykay
Vedat Baykay
ALİNUR BAŞKAN OLDU BÜYÜK BAŞKAN
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
DEĞERLERİMİZ “Doğruluk
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
SANAL ALEMİN GETİRDİKLERİ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
LEJYONERLER DEĞİL, İSTEYENLER KAZANDI
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Biz Seni Âlemlere Rahmet Olarak Gönderdik
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DERBİ GENÇLERGÜCÜ´NÜN
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ALLAH KALPLERİ NİÇİN MÜHÜRLER?
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR KASTAMONU´DAN ŞEN DÖNDÜ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ÜÇÜNCÜ DEPLASMAN ZAFERİNE ALKIŞ
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8792
EURO
4.5760
Bursa Hava Durumu
Bugün
Fırtına
17°
Pazar
Sağanak
13°
Pazartesi
Sağanak
Salı
Parçalı bulutlu
10°
-1°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:01 07:43 12:59 15:35 17:56 19:25