ELİMİZDEKİ CEVHERİN FARKINDA OLMALIYIZ
İnegöl Belediyesi´nin Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliğinde 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği “Türkiye Tarımı Konuşuyor” konulu çalıştay sona erdi. Pazar günü çalıştayın kapanış toplantısında 18 saatlik istişarelerin sonuçları açıklanırken, bunlar arasında yer alan “Her bir köy bir ticari işletme (kooperatif vb.) gibi ele alınmalı ve o köyde bulunan tüm çiftçiler bu ticari işletmenin ortakları olmalı, bu yapının içerisinde muhtar, ziraat mühendisi, veteriner hekimi ve kaymakamlık temsilcisi yer almalıdır” maddesi dikkat çekti.
Tarih: 14.11.2017 09:08:57

İnegöl Belediyesi, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliği ile ülke tarımının ele alındığı 2 günlük bir çalıştay düzenledi. 11-12 Kasım tarihlerinde Marrion Hotelde yapılan “Türkiye Tarımı Konuşuyor” konulu çalıştaya; Türkiye´nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, alanında uzman isimler ve tarım sektörünün temsilcileri katılım sağladı. 18 saati bulan istişareler sonucunda ülke tarımının sorunları ve çözüm önerileri üzerinde sonuçlara varıldı.

ÜLKEMİZDEKİ TÜM YAPILANMA YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Pazar günü çalıştayın sona ermesinin ardından çalıştay sonuç bildirgesinin okunduğu ve katılımcılara belge ve hediyelerinin takdim edildiği bir tören düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban ile Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ve AK Partili yöneticilerin de katıldığı törende, GRTC Genel Başkanı Mustafa Önsay bir konuşma yaptı. 2 günlük çalıştayı tamamladıklarını ifade eden Önsay, “Bu çalıştayda hakikaten ülkemizin en önemli konularından ve en önemli problemlerinden biri olan tarımı pek çok yönüyle ele almaya çalıştık. Malum olduğu üzere Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizle birlikte 16 Nisan referandumundan sonra ülkemizdeki tüm yapılanma, tüm kademeleri ile yeniden inşa edilecek. Bununla ilgili mecliste uyum yasaları olsun, sonraki süreçte pek çok yasa olsun çıkarılacak. Bu bağlamda, geçtiğimiz bütün zaman diliminde sektörler içerisinde elde ettiğimiz her tecrübe mutlaka çok kıymetli. Bunun yanında dünyadaki benzer uygulamaları tekrar elden geçirmek, bizim sahip olmadığımız bir takım avantajlar varsa onları ülkemizde değerlendirmek, daha önce var olan fakat sonradan terk ettiğimiz, bugün de uygulanabilir olan tarihimizden gelen pek çok uygulamalar tüm alanlarda olduğu gibi tarımda da tekrar elden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Türkiye´de böyle bir çalıştayın ilk kez yapıldığını da vurgulayan Önsay, “Buraya gelen akademisyen hocalarımız, bürokratlar, Tarım Bakanlığı´ndan yetkililer, sivil toplum örgütlerinden katılanlar, bütün bunlar tarımın bundan sonraki süreçte bu yeni yapılanma içerisinde nasıl yer alabileceği ile ilgili 2 gün boyunca 18 saati bulan bir tartışma ortamı gerçekleştirildi. Bu çalışma sonucunda az sonra aktaracağımız sonuçlara ulaştık. Fakat ulaşılan sonuçlar ve elimizdeki bilgiler sizlere aktarılacak sonuç bildirgesinden çok daha fazla. Bugün daha genel ifadeleri içeren bir takım başlıkları sizlerle paylaşacağız. 1-2 aylık sürecin ardından biz bu sonuçları detaylarıyla bir kitap halinde Türkiye´nin önüne, karar alıcıların önüne bir teklif olarak sunmayı planlıyoruz. Bu çalıştayın yapılma sürecinde bizlere destek ve katkı veren başta İnegöl Belediye Başkanımız Alper Taban olmak üzere tüm emek verenlere, İnegöl Belediyesi´ne, belediye çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyoruz. Yine ülkemizin dört bir yanından gelerek bu davete katılan akademisyenlerimize, bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde ülkemizin önemli konularını Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi olarak ele almayı sürdüreceğiz. Bütün bu yapılanmanın hayırlara vesile olmasını, ülkemize ve milletimize katkı vermesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

ELİMİZDEKİ CEVHERİN FARKINDA OLMAK DURUMUNDAYIZ

Mustafa Önsay´ın ardından Belediye Başkanı Alper Taban´da bir konuşma yaptı. Türkiye Tarımı Konuşuyor başlığı altında 2 gün boyunca İnegöl´de tarımı konuştuklarını kaydeden Taban, “Dolayısıyla bu şehrin yöneticileri olmamız hasebiyle bu çalıştayın İnegöl´de yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Biz şehrimizi tanıtmak, parlatmak, var olan elimizdeki değerleri en iyi şekilde işlemek durumundayız. Elimizdeki cevherlerin farkında olmak durumundayız” dedi.

“İNEGÖL OLARAK BU İŞİN NERESİNDE OLDUĞUMUZU GÖRMEMİZ LAZIM”

Çalıştaydan bazı sonuçlar çıkacağını ve bu bildirgenin İnegöl Belediyesi tarafımızdan da irdeleneceğini belirten Taban, “Burada ülkemizin tarım politikalarına yön verecek sonuçlar da elde edilmiş olacak ama biz İnegöl´de tarımla alakalı neler yapabiliriz, İnegöl olarak bu işin neresindeyiz bunu görmemiz lazım. Konunun tarafları zaten buradaydı. Çok değerli hocalarımız geldiler sağ olsunlar tek tek bu konuları değerlendirdiler. İnşallah ben buradan çok hayırlı ve olumlu sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. İstişarede fayda var. Çünkü herkes bir köşede kendi kafasından bir şeyler söylüyor. Bunları bir havuzda topladığımızda bunların hangisinin faydalı, hangisinin faydasız olacağı noktasında incelendiğinde en hayırlı sonuçlara varılacaktır. Dolayısıyla burada bu sürece katkı sunan en başta değerli akademisyenlerimize, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi´nin değerli ekibi ve yöneticilerine, çok değerli İnegöl´den katılan yöneticilerimize ve belediyemizin ekiplerine de teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

ÇALIŞTAYIN SONUÇ BİLDİRGESİ

Konuşmaların ardından, çalıştay katılımcılarına üzerinde İnegöl Belediyesi´nin değerlerinin yer aldığı çini takdim edilirken, yeni Türkiye´nin tarım politikalarını ele alan çalıştayın sonuç bildirgesi de okundu. 12 maddelik bildirgede şu ifadeler yer aldı:

1- Yeni Türkiye´nin inşasında tarım alanına yönelik politikalarda öncelikle çiftçi ve üretici ayrımı yapılmalıdır. Destekleme politikaları ortaya konulurken bu ayrıma dikkat edilmelidir.

2- Çiftçilik sadece tarımın değil toplumun tüm alanlarının etkileşim içinde bulunduğu bir yapıdır. Bu yapıya yönelik yatırımlarda sosyal devlet anlayışı öncelenmelidir.

3- Devletin diğer kurumlarında olduğu gibi tarımda da bürokratik hantallık ve alan-yetki çatışması her türlü verimin önündeki en büyük engeldir.

4- Yeni Türkiye politikalarında tarım; çiftçi, köy, ilçe, il, bölge ve ülke sıralaması içerisinde ele alınmalıdır.

5- Her bir köy bir ticari işletme (kooperatif vb.) gibi ele alınmalı ve o köyde bulunan tüm çiftçiler bu ticari işletmenin ortakları olmalı, bu yapının içerisinde muhtar, ziraat mühendisi, veteriner hekimi ve kaymakamlık temsilcisi yer almalıdır.

6- Tarımsal planlamada havzaları esas alan bölgesel kararlar; ülkenin çıkar ve menfaatleri göz önünde bulundurularak, Bakanlık tarafından alınmalıdır. Havzalarda yapılacak üretimin süreci yerel unsurlarca kararlaştırılmalıdır. Merkezi yönetim planlama ve denetim açısından sorumlu olmalı, saha yerel aktörler tarafından yönetilmelidir.

7- Tarımsal veri istatistiklerinin bazı alanlarda gerçeği yansıtmadığı için bu alanla ilgili detaylı çalışmalar yapılmalıdır.

8- Bitkisel üretimde stratejik ürünler (fındık, çay, şekerpancarı, pamuk vb.) tespit edilerek, her bir ürün için bakanlık bünyesinde stratejik sorumlu (süpervizör) tayin edilmelidir.

9- Ülkemizde kırmızı et açığının kapatılması için koyunculuğun geliştirilmesi ve mera ıslah çalışmaları eşzamanlı olarak hayata geçirilmelidir.

10- İlköğretim okullarından başlamak üzere müfredata tarım, gıda ve hayvancılık ile ilgili bilgiler veren uygulamalı dersler konulmalıdır.

11- Kırsal kesimdeki genç nüfusun evlenebilmek için tarım ve hayvancılığı terk ederek kente göç ettiği bir gerçek olup, bu sosyal problemin ortadan kaldırılması adına Tarım Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ortaklaşa çalışmalar yapmalıdır.

12- Tarımsal desteklemelerin etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi, izlenebilmesi ve etki değerlendirme analizlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için desteklemeler Bakanlıktan bağımsız bir kurum tarafından tek elden verilmelidir. HABER MERKEZİ

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ZOROĞLU İLE YOLLAR AYRILDI
ZOROĞLU İLE YOLLAR AYRILDI
TVF Voleybol Efeler Liginde başarılı bir sezonu geride bırakan temsilcimiz İnegöl Belediyespor´da Antrenörü Levent Zoroğlu ile yollar ayrıldı.
BALKONDAN DÜŞEN ÇOCUK AĞIR YARALANDI
BALKONDAN DÜŞEN ÇOCUK AĞIR YARALANDI
Alanyurt Yeni Mahalle Özbirlik Sitesinde 3. kat balkonundan düşen küçük çocuk ağır yaralandı.
 “İBADET HAYATIMIZ VE GÖNÜL DÜNYAMIZ”
“İBADET HAYATIMIZ VE GÖNÜL DÜNYAMIZ”
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Cuma hutbesinin bu haftaki konusu “İbadet Hayatımız ve Gönül Dünyamız” oldu.
EKREN´DEN RUHSAT UYARISI!
EKREN´DEN RUHSAT UYARISI!
İnegöl İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren yaptığı açıklamada, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışıyla ilgili alınması gereken ruhsat işlemlerinin 2 Nisan 2018 Pazartesi gününe kadar uzatıldığını belirtti.
KIRSALIN ULAŞIM SORUNU MASADA
KIRSALIN ULAŞIM SORUNU MASADA
BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar, İnegöl´de kırsal mahallelerde yaşanan ulaşım sorunun çözümü için BESOB Esnaf Sarayında mahallelerde taşımacılık yapan esnaflarla bir araya geldi. Çapar, “En hızlı ilerlediğimiz ilçemiz İnegöl Belediyesi oldu. Hem odanın hem belediyenin pozitif yaklaşımı işin kolay kılınmasını sağladı” dedi.
MÜLTECİLERE HİZMET EĞİTİMİ
MÜLTECİLERE HİZMET EĞİTİMİ
İnegöl Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Kaymakamlık ve İnegöl Belediyesi işbirliğinde İnegöl´de yaşamakta olan Mültecilere yönelik hizmetler konusunda eğitim semineri düzenlendi.
GÖKTEN ÇAMUR YAĞDI
GÖKTEN ÇAMUR YAĞDI
İnegöl´de akşam erken saatlerde yağan yağmur şehri kaplayan toz bulutuyla birlikte çamura dönüştü. Sabah erken saatlerde iş yerlerine gitmek için araçlarının başına gelen vatandaşlar, araçlarının üzerini baştan aşağıya çamur kapladığını görünce gözlerine inanamadı. Araçlarını temizletmek isteyen vatandaşlar oto yıkamacılarda uzun kuyruklar oluşturdu. İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Sakarya´da da benzer manzaralar yaşandı.
GENÇ YENİDEN İNEGÖL BÖLGE´DE
GENÇ YENİDEN İNEGÖL BÖLGE´DE
İnegöl Bölge Trafik İstasyon Amirliğine yeniden başarılı isim Başkomiser Gökhan Genç getirildi.
MERHUM MOBİLYACILAR İÇİN MEVLİD
MERHUM MOBİLYACILAR İÇİN MEVLİD
İnegöl Mobilyacılar Odası tarafından gelenekselleştirilen Regaib Kandilinde merhum mobilyacılar için Mevlid programı bu yılda sürdü.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
KALP RAHATSIZLIĞI OLANLARDA DİŞ TEDAVİLERİ
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
AFRİN ZAFERİ
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
KAFKAS KARTALI UÇAMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ÜÇ AYLARIN İBADET VE TOPLUM HAYATINDAKİ ÖNEMİ
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR AMED´İ GEÇEREK YİNE PLAY-OF KAPISINDA
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9608
EURO
4.8853
Bursa Hava Durumu
Bugün
Fırtına
13°
Pazartesi
Sağanak
20°
Salı
Sağanak
17°
Çarşamba
Sağanak
14°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30