ELİMİZDEKİ CEVHERİN FARKINDA OLMALIYIZ
İnegöl Belediyesi´nin Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliğinde 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği “Türkiye Tarımı Konuşuyor” konulu çalıştay sona erdi. Pazar günü çalıştayın kapanış toplantısında 18 saatlik istişarelerin sonuçları açıklanırken, bunlar arasında yer alan “Her bir köy bir ticari işletme (kooperatif vb.) gibi ele alınmalı ve o köyde bulunan tüm çiftçiler bu ticari işletmenin ortakları olmalı, bu yapının içerisinde muhtar, ziraat mühendisi, veteriner hekimi ve kaymakamlık temsilcisi yer almalıdır” maddesi dikkat çekti.
Tarih: 14.11.2017 09:08:57

İnegöl Belediyesi, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliği ile ülke tarımının ele alındığı 2 günlük bir çalıştay düzenledi. 11-12 Kasım tarihlerinde Marrion Hotelde yapılan “Türkiye Tarımı Konuşuyor” konulu çalıştaya; Türkiye´nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, alanında uzman isimler ve tarım sektörünün temsilcileri katılım sağladı. 18 saati bulan istişareler sonucunda ülke tarımının sorunları ve çözüm önerileri üzerinde sonuçlara varıldı.

ÜLKEMİZDEKİ TÜM YAPILANMA YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Pazar günü çalıştayın sona ermesinin ardından çalıştay sonuç bildirgesinin okunduğu ve katılımcılara belge ve hediyelerinin takdim edildiği bir tören düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban ile Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ve AK Partili yöneticilerin de katıldığı törende, GRTC Genel Başkanı Mustafa Önsay bir konuşma yaptı. 2 günlük çalıştayı tamamladıklarını ifade eden Önsay, “Bu çalıştayda hakikaten ülkemizin en önemli konularından ve en önemli problemlerinden biri olan tarımı pek çok yönüyle ele almaya çalıştık. Malum olduğu üzere Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizle birlikte 16 Nisan referandumundan sonra ülkemizdeki tüm yapılanma, tüm kademeleri ile yeniden inşa edilecek. Bununla ilgili mecliste uyum yasaları olsun, sonraki süreçte pek çok yasa olsun çıkarılacak. Bu bağlamda, geçtiğimiz bütün zaman diliminde sektörler içerisinde elde ettiğimiz her tecrübe mutlaka çok kıymetli. Bunun yanında dünyadaki benzer uygulamaları tekrar elden geçirmek, bizim sahip olmadığımız bir takım avantajlar varsa onları ülkemizde değerlendirmek, daha önce var olan fakat sonradan terk ettiğimiz, bugün de uygulanabilir olan tarihimizden gelen pek çok uygulamalar tüm alanlarda olduğu gibi tarımda da tekrar elden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Türkiye´de böyle bir çalıştayın ilk kez yapıldığını da vurgulayan Önsay, “Buraya gelen akademisyen hocalarımız, bürokratlar, Tarım Bakanlığı´ndan yetkililer, sivil toplum örgütlerinden katılanlar, bütün bunlar tarımın bundan sonraki süreçte bu yeni yapılanma içerisinde nasıl yer alabileceği ile ilgili 2 gün boyunca 18 saati bulan bir tartışma ortamı gerçekleştirildi. Bu çalışma sonucunda az sonra aktaracağımız sonuçlara ulaştık. Fakat ulaşılan sonuçlar ve elimizdeki bilgiler sizlere aktarılacak sonuç bildirgesinden çok daha fazla. Bugün daha genel ifadeleri içeren bir takım başlıkları sizlerle paylaşacağız. 1-2 aylık sürecin ardından biz bu sonuçları detaylarıyla bir kitap halinde Türkiye´nin önüne, karar alıcıların önüne bir teklif olarak sunmayı planlıyoruz. Bu çalıştayın yapılma sürecinde bizlere destek ve katkı veren başta İnegöl Belediye Başkanımız Alper Taban olmak üzere tüm emek verenlere, İnegöl Belediyesi´ne, belediye çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyoruz. Yine ülkemizin dört bir yanından gelerek bu davete katılan akademisyenlerimize, bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde ülkemizin önemli konularını Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi olarak ele almayı sürdüreceğiz. Bütün bu yapılanmanın hayırlara vesile olmasını, ülkemize ve milletimize katkı vermesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

ELİMİZDEKİ CEVHERİN FARKINDA OLMAK DURUMUNDAYIZ

Mustafa Önsay´ın ardından Belediye Başkanı Alper Taban´da bir konuşma yaptı. Türkiye Tarımı Konuşuyor başlığı altında 2 gün boyunca İnegöl´de tarımı konuştuklarını kaydeden Taban, “Dolayısıyla bu şehrin yöneticileri olmamız hasebiyle bu çalıştayın İnegöl´de yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Biz şehrimizi tanıtmak, parlatmak, var olan elimizdeki değerleri en iyi şekilde işlemek durumundayız. Elimizdeki cevherlerin farkında olmak durumundayız” dedi.

“İNEGÖL OLARAK BU İŞİN NERESİNDE OLDUĞUMUZU GÖRMEMİZ LAZIM”

Çalıştaydan bazı sonuçlar çıkacağını ve bu bildirgenin İnegöl Belediyesi tarafımızdan da irdeleneceğini belirten Taban, “Burada ülkemizin tarım politikalarına yön verecek sonuçlar da elde edilmiş olacak ama biz İnegöl´de tarımla alakalı neler yapabiliriz, İnegöl olarak bu işin neresindeyiz bunu görmemiz lazım. Konunun tarafları zaten buradaydı. Çok değerli hocalarımız geldiler sağ olsunlar tek tek bu konuları değerlendirdiler. İnşallah ben buradan çok hayırlı ve olumlu sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. İstişarede fayda var. Çünkü herkes bir köşede kendi kafasından bir şeyler söylüyor. Bunları bir havuzda topladığımızda bunların hangisinin faydalı, hangisinin faydasız olacağı noktasında incelendiğinde en hayırlı sonuçlara varılacaktır. Dolayısıyla burada bu sürece katkı sunan en başta değerli akademisyenlerimize, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi´nin değerli ekibi ve yöneticilerine, çok değerli İnegöl´den katılan yöneticilerimize ve belediyemizin ekiplerine de teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

ÇALIŞTAYIN SONUÇ BİLDİRGESİ

Konuşmaların ardından, çalıştay katılımcılarına üzerinde İnegöl Belediyesi´nin değerlerinin yer aldığı çini takdim edilirken, yeni Türkiye´nin tarım politikalarını ele alan çalıştayın sonuç bildirgesi de okundu. 12 maddelik bildirgede şu ifadeler yer aldı:

1- Yeni Türkiye´nin inşasında tarım alanına yönelik politikalarda öncelikle çiftçi ve üretici ayrımı yapılmalıdır. Destekleme politikaları ortaya konulurken bu ayrıma dikkat edilmelidir.

2- Çiftçilik sadece tarımın değil toplumun tüm alanlarının etkileşim içinde bulunduğu bir yapıdır. Bu yapıya yönelik yatırımlarda sosyal devlet anlayışı öncelenmelidir.

3- Devletin diğer kurumlarında olduğu gibi tarımda da bürokratik hantallık ve alan-yetki çatışması her türlü verimin önündeki en büyük engeldir.

4- Yeni Türkiye politikalarında tarım; çiftçi, köy, ilçe, il, bölge ve ülke sıralaması içerisinde ele alınmalıdır.

5- Her bir köy bir ticari işletme (kooperatif vb.) gibi ele alınmalı ve o köyde bulunan tüm çiftçiler bu ticari işletmenin ortakları olmalı, bu yapının içerisinde muhtar, ziraat mühendisi, veteriner hekimi ve kaymakamlık temsilcisi yer almalıdır.

6- Tarımsal planlamada havzaları esas alan bölgesel kararlar; ülkenin çıkar ve menfaatleri göz önünde bulundurularak, Bakanlık tarafından alınmalıdır. Havzalarda yapılacak üretimin süreci yerel unsurlarca kararlaştırılmalıdır. Merkezi yönetim planlama ve denetim açısından sorumlu olmalı, saha yerel aktörler tarafından yönetilmelidir.

7- Tarımsal veri istatistiklerinin bazı alanlarda gerçeği yansıtmadığı için bu alanla ilgili detaylı çalışmalar yapılmalıdır.

8- Bitkisel üretimde stratejik ürünler (fındık, çay, şekerpancarı, pamuk vb.) tespit edilerek, her bir ürün için bakanlık bünyesinde stratejik sorumlu (süpervizör) tayin edilmelidir.

9- Ülkemizde kırmızı et açığının kapatılması için koyunculuğun geliştirilmesi ve mera ıslah çalışmaları eşzamanlı olarak hayata geçirilmelidir.

10- İlköğretim okullarından başlamak üzere müfredata tarım, gıda ve hayvancılık ile ilgili bilgiler veren uygulamalı dersler konulmalıdır.

11- Kırsal kesimdeki genç nüfusun evlenebilmek için tarım ve hayvancılığı terk ederek kente göç ettiği bir gerçek olup, bu sosyal problemin ortadan kaldırılması adına Tarım Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ortaklaşa çalışmalar yapmalıdır.

12- Tarımsal desteklemelerin etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi, izlenebilmesi ve etki değerlendirme analizlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için desteklemeler Bakanlıktan bağımsız bir kurum tarafından tek elden verilmelidir. HABER MERKEZİ

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKTAŞ FİLM SETİNDE
AKTAŞ FİLM SETİNDE
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl´de çekimleri devam eden Bordo Bereliler Afrin film setini ziyaret ederek, oyunculara başarılar diledi.
ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜLER
ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜLER
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürlüğünce, destek alan öğrencilere kırtasiye yardımında bulunuldu.
YENİ NESİL TARIMDAN KAÇIYOR
YENİ NESİL TARIMDAN KAÇIYOR
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ve yönetim kurulu üyeleri, önceki gün Saadet Partisi (SP) İnegöl İlçe Teşkilatının Hasan Eroğlu Başkanlığındaki yeni yönetimi ziyaret ederek başarılar dilediler.
YARALI ŞAHİN BARINAKTA TEDAVİ ALTINA ALINDI
YARALI ŞAHİN BARINAKTA TEDAVİ ALTINA ALINDI
İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi okul Müdürü Mahmut Alpir ve öğrenciler, “Koşulsuz İyilik Projesi” kapsamında Deydinler Köyü Dr. Emin Acar İlk ve Ortaokulu´nu ziyaret etti.
25 ÇİFTÇİ MEYVE BUDAMA SERTİFİKASINI ALDI
25 ÇİFTÇİ MEYVE BUDAMA SERTİFİKASINI ALDI
İnegöl Belediyesi´nin Halk Eğitim Merkezi, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası işbirliğinde düzenlediği çiftçi eğitim seminerleri kapsamında Şehitler Mahallesinde düzenlenen Meyve Budama kursu tamamlandı. 25 çiftçi, teorik eğitimin ardından meyve bahçesinde yapılan uygulamalı eğitimin ardından sertifikalarını aldı.
DÜZENLEME TALEP EDİLDİ
DÜZENLEME TALEP EDİLDİ
Eğitim Bir-Sen İnegöl Şubesi Başkanı Sinan Aktaş, zorunlu çalışma yükümlülüğü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını talep ettik" dedi.
OTOBÜSE ALINMADI AMA BÜTÜN GÖNÜLLERE GİRDİ
OTOBÜSE ALINMADI AMA BÜTÜN GÖNÜLLERE GİRDİ
Bursa´da durağa nizami yanaşmayıp, engelli rampasını açmayan özel halk otobüsüne binemeyince Türkiye gündemine gelen bedensel engelli Necla Duygulu, “Ben affettim. Kimse benim yüzümden mağduriyet yaşamasın” diyerek, tüm gönülleri fethetti. Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar ve Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Eren, Necla Duygulu´yu evinde ziyaret ederek, yaşanan olay nedeniyle özür diledi. Rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gitmek dışında evinden çıkmadığını hatırlatan Necla Duygulu, tüm Türkiye´den engellilerin yaşadıklarına dair farkındalık, bilinç ve empati beklediğini söyledi.
‘ZAMAN SANDIĞI´ GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR
‘ZAMAN SANDIĞI´ GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR
İnegöl Devlet Hastanesi Müzesi içerisinde yer alan Zaman Sandığı, geçmiş ile gelecek arasında bağ kuracak. 2015 yılında açılan müze içerisinde yer alan ve hastane personeli ile protokol üyelerinin geleceğe bıraktıkları mektuplarını içerisinde bulunduran sandık 2040 yılında açılacak.
RAHMETLİYLE HİÇBİR HUSUMETİM YOKTUR
RAHMETLİYLE HİÇBİR HUSUMETİM YOKTUR
İnegöl´de 8 Eylül 2016 tarihinde İnegöl AVM kavşağında uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürülen Ersin Turan cinayetinin zanlıları ilk kez Hakim karşısına çıktı.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Tek taraflı çiğnemeyin...
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
MESUDİYE ALT GEÇİDİ Mİ YAPIYORSUNUZ SÜVEYŞ KANALI MI?
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
İNEGÖL İL OLMAK İSTİYOR
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
SELAMLAŞMAK
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
HAYATA GENİŞ PENCEREDEN BAKMAK
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
UMUTSUZ OLMAYACAĞIZ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
İNEGÖLSPOR ALTYAPISI
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Yılınız Kutlu Olmasın
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
SÜPERLER İKİNCİ YARIYA HAZIR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
NEFİS MUHASEBESİ VE YENİ YIL
Orhan Atan
Orhan Atan
İLK YARININ SONU İNEGÖLSPOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ALKIŞLAR İNEGÖLSPOR´A
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.7967
EURO
4.6385
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
-5°
Cuma
Parçalı bulutlu
12°
Cumartesi
Fırtına
12°
Pazar
Sağanak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30