EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA
İNTARF 2017 Tarım Fuarı´nın ikinci gününde çiftçilere yönelik düzenlenen “İnegöl´de Tarım Ürünleri İhracatı” panelinin konuşmacıları İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziraat Mühendisi İbrahim Ekren ve Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Barbaros Kemer oldu.
Tarih: 14.9.2017 09:22:40

İnegöl´de tarımsal ihracatın geliştirilme yolları, tarıma dayalı sanayi, İnegöl tarımında markalaşma, İnegöl´ün tarımsal ürün pazarlamadaki sorunlarının konuşulduğu panele üreticilerin de ilgisi yoğun oldu.

“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA”

Panelde ilk konuşmacı olarak İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren söz aldı. İnegöl´de tarımsal üretimin özellikle meyve üreticiliği ağırlıklı olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Ekren, “İnegöl´ümüz meyve yetiştiriciliği konusunda çok üst düzeyde özellikle Armut, Elma, Şeftali, Kiraz ve son dönemlerde Çilekle beraber meyvecilik konusunda çok ileri yerlere ulaşmış durumda. İnegöl olarak üretim adına hiçbir sıkıntımız yok. Her ürünü en iyi, en iyi kaliteli bir şekilde üretiyoruz. En büyük sıkıntımız pazarlama eksiğimiz” dedi.

İnegöl Belediyesi, Ziraat Odası, akademisyenler ve STK´lar işbirliğiyle tarım ürünlerindeki pazarlama sorunun çözüme ulaşacağına inandıklarını dile getiren Ekren, “Bu konuyu en kısa zamanda çözüme kavuşturup, çiftçimize en iyi kazancı en iyi getiriyi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

KALİTELİ ÜRETİM YAPILIYOR

İnegöl´de kaliteli tarım ürünleri üretildiğini vurgulayan Ekren, “Dünyamızın gıda tüketim alışkanlıkları değişmekte malumunuz tarım sektöründe kaliteli ürün yetiştirebilmek için aşırı derecede kimyasal kullanmamız gerekiyor. Bizim bu kimyasalları en aza indirip daha doğal, insan sağlığına daha az etki edebilecek ürünler konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Biz İlçe Tarım Müdürlüğü olarak önümüzdeki sezonda bu konuyla alakalı olarak eğitim çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz” şeklinde konuştu.

SANAYİ Ve TARIM BİRLİKTE İLERLEMELİ

Panelin ikinci bölümünde ise, Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Barbaros Kemer konuşmacı olarak söz aldı. Konuşmasına ülkemizdeki iktisadi gelişme yolları ile dünya ülkelerinin iktisadi gelişme yolları arasındaki farklılıkları değerlendirerek başlayan Kemer, “Hiçbir ülke tarım sektörünü geliştirmeden iktisadi kalkınmasını başaramaz. Bugün Amerika Birleşik Devletlerine baktığımızda bir sanayi ülkesi değildir. İleri tarım ülkesidir. İleri tarım ülkesi demek, tarımsal teknolojiyi uygulayarak verimliliği maksimum seviyelere çıkarmak demektir. Tarımsal teknoloji nerde üretiliyor?  Sanayi sektöründe. Demek ki sanayi ve tarım birlikteliği tartışmasız günümüzün iktisadi kalkınma gerçeğidir” dedi.

Türkiye´nin kalkınma politikalarından da bahseden Kemer, sanayi yoluyla büyüme ve tarıma dayalı sanayileşme gibi pek çok konunun ülkemizde geçirdiği süreçleri değerlendirdi. “Günümüzde Türkiye toplam ihracatının yüzde 85 fazlasını sanayi ürünleri, yüzde 15´ini ise işlenmemiş tarım ürünleri ve madencilik ihracatı oluşturuyor” diyen Kemer, İnegöl´ün ihracattaki başarılarına dikkat çekerek, bu başarının tarımsal ürünlerde de devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

İNEGÖL´ÜN TARIM ÜRÜNLERİ TANINMIYOR

Konuşmasının son bölümünde tarımda markalaşma sorunlarına değinen Doçent Doktor Kemer, “Bursa yöresinde yetiştirilen elmanın yüzde 25, armudun yüzde 30 şeftalinin ise yüzde 40 İnegöl´de üretiliyor. Bursa pazarlarında İnegöl ürünleri satılıyor fakat satılan ürünler İnegöl ismiyle satılmıyor. Bu küçük örnekten de anlayacağımız üzere markalaşma konusunda yapacak çok işimiz var. İlk etapta Türkiye´nin dört bir köşesinde İnegöl şeftalisini, armudunu, elmasını tanınır hale getirmek ardından ise bu tanıtımı uluslararası düzeye taşımak en büyük gayemiz olmalı ” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DUVARA ÇARPTI, YAKIT TANKI YERİNDEN FIRLADI
DUVARA ÇARPTI, YAKIT TANKI YERİNDEN FIRLADI
Bursa-Ankara karayolu üzeri Mezitler bölgesinde yağışla birlikte meydana gelen kazada, kontrolden çıkan özel otomobil istinat duvarına çarptı, 2 kişi yaralandı.
YATIRIM OLMADAN ÜRETİM ARTMAZ
YATIRIM OLMADAN ÜRETİM ARTMAZ
Anıl, EİT üyesi ülke hükümetlerine girişimcilere iş yapabilme imkanı sağlamaları çağrısında bulundu
OYDER´DE SABRİ ŞEN DÖNEMİ
OYDER´DE SABRİ ŞEN DÖNEMİ
İnegöl´de 2013 yılında kurulan Oylat Doğa Koruma Derneği´nin önceki akşam dernek lokalinde yapılan genel kurulunda Başkanlık görevine Sabri Şen getirildi. İki dönemdir Başkanlık görevinde bulunan Yüksel Demircan kongre öncesi yaptığı konuşmada, görev aldıkları süre içinde yanında bulunan tüm üyelere teşekkür ederek, yeni yönetime başarılar diledi.
TRAKTÖR UÇURUMA YUVARLANDI: 2 ÖLÜ
TRAKTÖR UÇURUMA YUVARLANDI: 2 ÖLÜ
İnegöl´e bağlı İnayet ile Boğazova mahallesi Tepel yaylası Soğuksu mevkinde meydana gelen kazada, uçuruma yuvarlanarak parçalara ayrılan traktördeki iki kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birisi ise AK Parti İnegöl ilçe Başkanı Adem Demirel´in amcasının oğlu.
TOPLUMUN KILCAL DAMARLARISINIZ
TOPLUMUN KILCAL DAMARLARISINIZ
İnegöl´de Ahilik Haftası nedeniyle Oba Eğlence Merkezinde düzenlenen programda konuşan Kaymakam Ali Akça, “Sizler toplumun kılcal damarları gibisiniz ve kılcal damarlarla ilgili bir sıkıntı yaşarsak sağlık problemi de beraberinde gelir” dedi.
ZAMLAR KÖMÜRCÜ ESNAFINI BİTİRİYOR
ZAMLAR KÖMÜRCÜ ESNAFINI BİTİRİYOR
İnegöl Odun ve Kömürcüler Derneği Başkanı Ziya Turan, dolarda yaşanan artışın kömür fiyatlarını tavan yaptırdığını ve bu artışın sezon sonunda 1100 lirayı bulacağını belirterek dert yakındı.
FETÖ´CÜ ÜSTEĞMEN CEZAEVİNDE
FETÖ´CÜ ÜSTEĞMEN CEZAEVİNDE
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Üsteğmen, İnegöl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.
DİN GÖREVLİLERİNE HELAL GIDA SEMİNERİ
DİN GÖREVLİLERİNE HELAL GIDA SEMİNERİ
İnegöl Müftülüğünün Kasım ayı mutat toplantısında İnegöl´deki Din Görevlilerine Türk Standartları Enstitüsü uzmanlarından Bünyamin Demirhan ve Haluk Dağ tarafından “Helal Gıda ve Tüketici Bilinci” konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.
GİYİM VE ULAŞIM FİYATLARINDA ARTIŞ
GİYİM VE ULAŞIM FİYATLARINDA ARTIŞ
Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı, Memur-Sen İlçe Temsilcisi Sinan Aktaş, sendika olarak her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre, Türkiye´deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 753,18 TL, yoksulluk sınırının ise 4 bin 928,58 TL olarak tespit edildiğini belirtti.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Bleaching (Diş Beyazlatma)
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
CÜZDANININ VATANSEVERLERİ
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
AĞIR SUÇA SIKI CEZA-2
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Vedat Baykay
Vedat Baykay
ALİNUR BAŞKAN OLDU BÜYÜK BAŞKAN
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
Değerlerimiz “Verilen Sözü Yerine Getirmek “
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
SANAL ALEMİN GETİRDİKLERİ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALEM BUYSA KRAL BİZİZ
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Biz Seni Âlemlere Rahmet Olarak Gönderdik
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DERBİ GENÇLERGÜCÜ´NÜN
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ALLAH KALPLERİ NİÇİN MÜHÜRLER?
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR KASTAMONU´DAN ŞEN DÖNDÜ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ÜÇÜNCÜ DEPLASMAN ZAFERİNE ALKIŞ
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8792
EURO
4.5760
Bursa Hava Durumu
Bugün
Sağanak
-2°
Salı
Bulutlu
-3°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
12°
Perşembe
Güneşli
13°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:03 07:45 12:59 15:34 17:55 19:24