EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA
İNTARF 2017 Tarım Fuarı´nın ikinci gününde çiftçilere yönelik düzenlenen “İnegöl´de Tarım Ürünleri İhracatı” panelinin konuşmacıları İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziraat Mühendisi İbrahim Ekren ve Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Barbaros Kemer oldu.
Tarih: 14.9.2017 09:22:40

İnegöl´de tarımsal ihracatın geliştirilme yolları, tarıma dayalı sanayi, İnegöl tarımında markalaşma, İnegöl´ün tarımsal ürün pazarlamadaki sorunlarının konuşulduğu panele üreticilerin de ilgisi yoğun oldu.

“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA”

Panelde ilk konuşmacı olarak İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren söz aldı. İnegöl´de tarımsal üretimin özellikle meyve üreticiliği ağırlıklı olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Ekren, “İnegöl´ümüz meyve yetiştiriciliği konusunda çok üst düzeyde özellikle Armut, Elma, Şeftali, Kiraz ve son dönemlerde Çilekle beraber meyvecilik konusunda çok ileri yerlere ulaşmış durumda. İnegöl olarak üretim adına hiçbir sıkıntımız yok. Her ürünü en iyi, en iyi kaliteli bir şekilde üretiyoruz. En büyük sıkıntımız pazarlama eksiğimiz” dedi.

İnegöl Belediyesi, Ziraat Odası, akademisyenler ve STK´lar işbirliğiyle tarım ürünlerindeki pazarlama sorunun çözüme ulaşacağına inandıklarını dile getiren Ekren, “Bu konuyu en kısa zamanda çözüme kavuşturup, çiftçimize en iyi kazancı en iyi getiriyi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

KALİTELİ ÜRETİM YAPILIYOR

İnegöl´de kaliteli tarım ürünleri üretildiğini vurgulayan Ekren, “Dünyamızın gıda tüketim alışkanlıkları değişmekte malumunuz tarım sektöründe kaliteli ürün yetiştirebilmek için aşırı derecede kimyasal kullanmamız gerekiyor. Bizim bu kimyasalları en aza indirip daha doğal, insan sağlığına daha az etki edebilecek ürünler konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Biz İlçe Tarım Müdürlüğü olarak önümüzdeki sezonda bu konuyla alakalı olarak eğitim çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz” şeklinde konuştu.

SANAYİ Ve TARIM BİRLİKTE İLERLEMELİ

Panelin ikinci bölümünde ise, Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Barbaros Kemer konuşmacı olarak söz aldı. Konuşmasına ülkemizdeki iktisadi gelişme yolları ile dünya ülkelerinin iktisadi gelişme yolları arasındaki farklılıkları değerlendirerek başlayan Kemer, “Hiçbir ülke tarım sektörünü geliştirmeden iktisadi kalkınmasını başaramaz. Bugün Amerika Birleşik Devletlerine baktığımızda bir sanayi ülkesi değildir. İleri tarım ülkesidir. İleri tarım ülkesi demek, tarımsal teknolojiyi uygulayarak verimliliği maksimum seviyelere çıkarmak demektir. Tarımsal teknoloji nerde üretiliyor?  Sanayi sektöründe. Demek ki sanayi ve tarım birlikteliği tartışmasız günümüzün iktisadi kalkınma gerçeğidir” dedi.

Türkiye´nin kalkınma politikalarından da bahseden Kemer, sanayi yoluyla büyüme ve tarıma dayalı sanayileşme gibi pek çok konunun ülkemizde geçirdiği süreçleri değerlendirdi. “Günümüzde Türkiye toplam ihracatının yüzde 85 fazlasını sanayi ürünleri, yüzde 15´ini ise işlenmemiş tarım ürünleri ve madencilik ihracatı oluşturuyor” diyen Kemer, İnegöl´ün ihracattaki başarılarına dikkat çekerek, bu başarının tarımsal ürünlerde de devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

İNEGÖL´ÜN TARIM ÜRÜNLERİ TANINMIYOR

Konuşmasının son bölümünde tarımda markalaşma sorunlarına değinen Doçent Doktor Kemer, “Bursa yöresinde yetiştirilen elmanın yüzde 25, armudun yüzde 30 şeftalinin ise yüzde 40 İnegöl´de üretiliyor. Bursa pazarlarında İnegöl ürünleri satılıyor fakat satılan ürünler İnegöl ismiyle satılmıyor. Bu küçük örnekten de anlayacağımız üzere markalaşma konusunda yapacak çok işimiz var. İlk etapta Türkiye´nin dört bir köşesinde İnegöl şeftalisini, armudunu, elmasını tanınır hale getirmek ardından ise bu tanıtımı uluslararası düzeye taşımak en büyük gayemiz olmalı ” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi. Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TRAFİKTE ACI TABLO
TRAFİKTE ACI TABLO
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı, yılın Ocak-Ağustos döneminde meydana gelen 270 bin 183 kazada 2 bin 353 bin kişinin olay yerinde hayatını kaybettiğini duyurdu.
STRES VE UYKUSUZLUK ALZHEİMER´I TETİKLİYOR
STRES VE UYKUSUZLUK ALZHEİMER´I TETİKLİYOR
Günümüzün en sık rastlanılan hastalıklarından biri olan Alzheimer´ın insanların korkulu rüyası olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, "Her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer´da da stres en önemli etkenlerden biri" dedi.
BALLI SÜT YENİDEN SAHNEDE
BALLI SÜT YENİDEN SAHNEDE
Bugüne kadar oynadığı 11 oyunla İnegöl halkının beğenisini toplayan Uğultu Tiyatro Grubu, Ballı Süt adlı oyunlarıyla yeniden seyircileriyle bulaşacak. Uğultu Tiyatro Grubu, geçtiğimiz aylarda sahneledikleri Ballı Süt oyunu yeniden sahneleyecekler.
ATATÜRK´SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR
ATATÜRK´SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR
2017-2018 eğitim öğretim yılının açılmasının ardından müfredatta yapılan değişikliği değerlendiren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, Milli Eğitim Bakanlığı´nın kindar ve dindar bir nesil yetiştirme projesi ile uyum içindeki yeni ders programlarını reddettiklerini belirtti.
TEHLİKE HER YERDE BULUNMAKTADIR
TEHLİKE HER YERDE BULUNMAKTADIR
Emniyet Genel Müdürlüğü, okullarının açılmasıyla birlikte çocukların güvenliğinin sağlamak için ailelere tavsiye mesajı yayınladı. Emniyetin yayınladığı mesajda, aile ile çocuklar arasında olması gereken ilişki de ele alındı.
ACİLEN TEDBİR ALINMALIDIR
ACİLEN TEDBİR ALINMALIDIR
Yol genişletme çalışmaları nedeniyle Mesudiye alt geçidi önüne bariyerler konularak trafiğe kapatılırken, araç trafiğinin oldukça yoğun olduğu Bursa-Ankara karayolu üzerinden geçmek zorunda kalan yayalar ölümle burun buruna geliyor. CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, özellikle yayaların geçişiyle ilgili acilen tedbir alınması gerektiğini söyledi.
ÖĞRETMENİN ÇARPTIĞI BİSİKLETLİ AĞIR YARALANDI
ÖĞRETMENİN ÇARPTIĞI BİSİKLETLİ AĞIR YARALANDI
Mimar Sinan Bulvarı üzeri yeni hastane mevkiinde meydana gelen kazada, görev yaptığı kırsal mahalleye gitmekte olan bayan öğretmen yönetimindeki otomobilin çarptığı elektrikli bisiklet sürücüsü ağır yaralandı.
MOTOSİKLETLİ KAZADA YARALANDI
MOTOSİKLETLİ KAZADA YARALANDI
Organize Sanayi Bölgesi Havaalanı caddesi üzerinde meydana gelen kazada, hafif ticari araç ile çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı.
KERKÜK TÜRK´TÜR TÜRK KALACAK
KERKÜK TÜRK´TÜR TÜRK KALACAK
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tartışmalı "bağımsızlık" referandumunda ısrar ederken, İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneğinden yapılması planlanan referanduma tepki geldi.
Vedat Baykay
Vedat Baykay
CEMAATLEŞME GERÇEĞİ
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ACILAR SİLSİLESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
NASİHAT
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
HAZAN AĞLAR BAHARIMDA
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BEN DİLİ ve SEN DİLİ
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BOYKOT VAAARRRR
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ÇİFT KARAKTER!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Peygamber Efendimiz ve Hayvanlar
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
OSMANİYESPOR 1. KÜMEDE
Uğur Bayram
Uğur Bayram
FARUK ÇELİK NE YAPMAK İSTİYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Diş hassasiyetine dikkat!
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ÖLÇÜLÜ, DENGELİ VE TUTARLI OLMAK
Orhan Atan
Orhan Atan
BU MAĞLUBİYET HEZİMET DEĞİL, UYARI OLSUN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İLK YARIDA KAZANDIK İKİNCİ YARIDA KAYBETTİK
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
İŞVEREN TEŞVİK VE DESTEKLERİNDEN FAYDALANIYORMUSUNUZ
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.5090
EURO
4.1775
Bursa Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
23°
13°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
21°
11°
Pazar
Güneşli
24°
11°
Pazartesi
Bulutlu
26°
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:04 06:43 13:06 16:32 19:11 20:37