EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA
İNTARF 2017 Tarım Fuarı´nın ikinci gününde çiftçilere yönelik düzenlenen “İnegöl´de Tarım Ürünleri İhracatı” panelinin konuşmacıları İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziraat Mühendisi İbrahim Ekren ve Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Barbaros Kemer oldu.
Tarih: 14.9.2017 09:22:40

İnegöl´de tarımsal ihracatın geliştirilme yolları, tarıma dayalı sanayi, İnegöl tarımında markalaşma, İnegöl´ün tarımsal ürün pazarlamadaki sorunlarının konuşulduğu panele üreticilerin de ilgisi yoğun oldu.

“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA”

Panelde ilk konuşmacı olarak İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren söz aldı. İnegöl´de tarımsal üretimin özellikle meyve üreticiliği ağırlıklı olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Ekren, “İnegöl´ümüz meyve yetiştiriciliği konusunda çok üst düzeyde özellikle Armut, Elma, Şeftali, Kiraz ve son dönemlerde Çilekle beraber meyvecilik konusunda çok ileri yerlere ulaşmış durumda. İnegöl olarak üretim adına hiçbir sıkıntımız yok. Her ürünü en iyi, en iyi kaliteli bir şekilde üretiyoruz. En büyük sıkıntımız pazarlama eksiğimiz” dedi.

İnegöl Belediyesi, Ziraat Odası, akademisyenler ve STK´lar işbirliğiyle tarım ürünlerindeki pazarlama sorunun çözüme ulaşacağına inandıklarını dile getiren Ekren, “Bu konuyu en kısa zamanda çözüme kavuşturup, çiftçimize en iyi kazancı en iyi getiriyi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

KALİTELİ ÜRETİM YAPILIYOR

İnegöl´de kaliteli tarım ürünleri üretildiğini vurgulayan Ekren, “Dünyamızın gıda tüketim alışkanlıkları değişmekte malumunuz tarım sektöründe kaliteli ürün yetiştirebilmek için aşırı derecede kimyasal kullanmamız gerekiyor. Bizim bu kimyasalları en aza indirip daha doğal, insan sağlığına daha az etki edebilecek ürünler konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Biz İlçe Tarım Müdürlüğü olarak önümüzdeki sezonda bu konuyla alakalı olarak eğitim çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz” şeklinde konuştu.

SANAYİ Ve TARIM BİRLİKTE İLERLEMELİ

Panelin ikinci bölümünde ise, Uludağ Üniversitesi Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Barbaros Kemer konuşmacı olarak söz aldı. Konuşmasına ülkemizdeki iktisadi gelişme yolları ile dünya ülkelerinin iktisadi gelişme yolları arasındaki farklılıkları değerlendirerek başlayan Kemer, “Hiçbir ülke tarım sektörünü geliştirmeden iktisadi kalkınmasını başaramaz. Bugün Amerika Birleşik Devletlerine baktığımızda bir sanayi ülkesi değildir. İleri tarım ülkesidir. İleri tarım ülkesi demek, tarımsal teknolojiyi uygulayarak verimliliği maksimum seviyelere çıkarmak demektir. Tarımsal teknoloji nerde üretiliyor?  Sanayi sektöründe. Demek ki sanayi ve tarım birlikteliği tartışmasız günümüzün iktisadi kalkınma gerçeğidir” dedi.

Türkiye´nin kalkınma politikalarından da bahseden Kemer, sanayi yoluyla büyüme ve tarıma dayalı sanayileşme gibi pek çok konunun ülkemizde geçirdiği süreçleri değerlendirdi. “Günümüzde Türkiye toplam ihracatının yüzde 85 fazlasını sanayi ürünleri, yüzde 15´ini ise işlenmemiş tarım ürünleri ve madencilik ihracatı oluşturuyor” diyen Kemer, İnegöl´ün ihracattaki başarılarına dikkat çekerek, bu başarının tarımsal ürünlerde de devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

İNEGÖL´ÜN TARIM ÜRÜNLERİ TANINMIYOR

Konuşmasının son bölümünde tarımda markalaşma sorunlarına değinen Doçent Doktor Kemer, “Bursa yöresinde yetiştirilen elmanın yüzde 25, armudun yüzde 30 şeftalinin ise yüzde 40 İnegöl´de üretiliyor. Bursa pazarlarında İnegöl ürünleri satılıyor fakat satılan ürünler İnegöl ismiyle satılmıyor. Bu küçük örnekten de anlayacağımız üzere markalaşma konusunda yapacak çok işimiz var. İlk etapta Türkiye´nin dört bir köşesinde İnegöl şeftalisini, armudunu, elmasını tanınır hale getirmek ardından ise bu tanıtımı uluslararası düzeye taşımak en büyük gayemiz olmalı ” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK SIKINTIMIZ PAZARLAMA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AĞAÇ YOLA DEVRİLDİ
AĞAÇ YOLA DEVRİLDİ
İnegöl´e bağlı Edebey mahallesinde yağmur ve rüzgârın etkisi ile devrilen ağaç yolu trafiğe kapattı.
AFRİN TERÖRDEN ARINDIRILMALIDIR
AFRİN TERÖRDEN ARINDIRILMALIDIR
MHP İnegöl İlçe Başkanı Hayati Bedir, son günlerde konuşulan olası bir Afrin operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Afrin yapılması beklenen olası operasyon ile tamamen temizlenmeli ve terörden arındırılmalıdır” dedi.
KARNE ZAMANI
KARNE ZAMANI
2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk yarı yılının tamamlanacağı İnegöl´de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 55 bin öğrenci karne sevinci yaşayacak.
 İNEGÖL 15 BİN 500 SURİYELİYE KUCAK AÇTI
İNEGÖL 15 BİN 500 SURİYELİYE KUCAK AÇTI
Suriye´de yaşanan iç savaş nedeniyle vatan topraklarını terk edip, ülkemize sığınarak burada yaşamlarını sürdüren 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli vatandaştan 15 bin 500´ü İnegöl´de yaşıyor.
49 BİN KİŞİ YENİ KİMLİKLERİNE KAVUŞTU
49 BİN KİŞİ YENİ KİMLİKLERİNE KAVUŞTU
2 Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde Nüfus Müdürlüklerinde verilmeye başlanan yeni kimlik için 256 bin nüfusu sahip İnegöl´de 49 bin kişi başvuru yaptı.
ŞİKAYET VE TALEPLERİNİZ YANITSIZ KALMAYACAK
ŞİKAYET VE TALEPLERİNİZ YANITSIZ KALMAYACAK
Bursa Büyükşehir Belediyesi İletişim Koordinasyon Merkezi (BİKOM) ile 17 ilçe belediyesindeki hizmet masaları arasında koordinasyon sağlanırken, vatandaşlardan gelen talep, öneri ve şikayetlere olumlu ya da olumsuz mutlaka telefonla geri bildirim yapılacak. BİKOM´u ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Vatandaş aynı zamanda bizim cadde ve sokakta dolaşan gözümüz, kulağımız. Onların bize ulaştırdıkları bilgiler çok önemli” dedi.
4-6 YAŞ´TA HEDEF BÜYÜK
4-6 YAŞ´TA HEDEF BÜYÜK
İnegöl´de faaliyet gösteren 26 adet 4-6 Yaş Kur´an Kursunda şuan 503 öğrenciye Kur´an-ı Kerim öğretildiğini bildiren İlçe Müftüsü Kazım Güzel, önümüzdeki dönemde bu rakamı üç katına çıkaracaklarını söyledi.
İŞSİZLERE 18 MİLYONLUK ÖDEME
İŞSİZLERE 18 MİLYONLUK ÖDEME
İş-Kur İnegöl Şube Müdürü Ahmet Baştürk, 2017 yılında 3 bin 536 işsize 18 milyon 641 bin lira ödeme yapıldığını bildirdi.
"NASIL İMZA ATILACAĞINI BİLMİYORUZ"
"NASIL İMZA ATILACAĞINI BİLMİYORUZ"
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı, yasalarda imzanın yazıyla atılması gerektiği belirtilmiş ise de toplumda imzanın ne şekilde atılacağı yönünde ciddi bir bilgi eksikliği olduğunu bildirdi. Başkanlık, "Büyük çoğunluğun kullanmakta olduğu imzaların el yazısı karakterlerini içermeyen, bazı şekil ve çizgilerden oluştuğu ve bunlardan önemli bir bölümünün ise herkes tarafından oluşturulabilecek nitelikte basit el hareketlerinden ibaret olduğu bir gerçektir" denildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Tek taraflı çiğnemeyin...
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
MESUDİYE ALT GEÇİDİ Mİ YAPIYORSUNUZ SÜVEYŞ KANALI MI?
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ACABA!...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
İNEGÖL İL OLMAK İSTİYOR
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
SELAMLAŞMAK
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
HAYATA GENİŞ PENCEREDEN BAKMAK
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
UMUTSUZ OLMAYACAĞIZ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
SONUNA KADAR MÜCADELE
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Yılınız Kutlu Olmasın
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
SÜPERLER İKİNCİ YARIYA HAZIR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
NEFİS VE ŞEYTANA KARŞI DUANIN ETKİN GÜCÜ
Orhan Atan
Orhan Atan
İLK YARININ SONU İNEGÖLSPOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ALKIŞLAR İNEGÖLSPOR´A
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.7777
EURO
4.6367
Bursa Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
10°
-2°
Cumartesi
Bulutlu
13°
Pazar
Sağanak
11°
Pazartesi
Karlı - Yağmurlu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30