HER ON KADINDAN 3´Ü ŞİDDET GÖRMEKTEDİR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İnegöl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından İnegöl´deki mahalle muhtarlarına yönelik “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu seminer verildi.
Tarih: 14.12.2017 09:05:16

Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Duygu Solmaz´ın konuşmacı olduğu seminere İnegöl Sosyal Hizmetler Müdürü Serpil Noyan, İnegöl Muhtarlar Derneği Başkanı Resül Kayman ile mahalle muhtarları katıldı. Solmaz, “Türkiye´de yaklaşık her on kadından 3´ü fiziksel şiddet görmektedir” dedi.

AKIL VE VİCDANLA DONATILMIŞLARDIR

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Duygu Solmaz, “Biyolojik cinsiyet; Kadın ve erkeğin biyolojik özelliklerini ifade eder. Toplumsal Cinsiyet; Kadın ve erkeğe atfedilen özellik, rol, beklenti, sorumluluklar bütünüdür. 1948 yılında çıkan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde; Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar´ ifadesi yer alır. İnsanlık ailesinin birer mensubu olarak, hangi ırktan, hangi milletten ya da dinden olursak olalım, bazı temel haklara sahibiz ve bu bildirge, işte bu hakları sıralar ve tanımlar.  Öncelikle, ayrımcılık yasağı getirir: İnsan hakları, bütün insanlar içindir; belirli bazıları için değil. Sonra, yaşama hakkı başta olmak üzere, köle olmama, yasa önünde bir kişi olarak tanınma, işkenceye uğramama gibi ‘dokunulmazlık´ haklarını tarif eder. Dokunulmazlık yeterli değildir; insanın ‘akıl ve vicdanla donatılmış´ bir varlık olarak potansiyellerini gerçekleştirebilmesi için başka haklara da ihtiyacı vardır: Ekonomik ve Sosyal Haklar başlığı altında sıralanan eğitim, sağlık, çalışma gibi alanlardaki temel haklar, işte bunu sağlar. Sosyal ve kültürel olanaklardan yararlanabilme, yeteneklerini geliştirebilmek için gerekli fırsatlara ulaşabilme de bunlar arasındadır. Bu Bildirge, yalnızca bir iyi niyet açıklaması değil, ulusal hukuk sistemlerinin temelini oluşturan bir sözleşmedir de. Günümüzde, demokratik hukuk devletleri, anayasaları başta olmak üzere, bütün iç hukuku bu sözleşmeye uygun biçimde oluşturmuşlardır. Dolayısıyla, bildirgeyle tanımlanmış insan hakları normları, hukukun da temelidir. Kamu hizmetinin çerçevesini ve yürütülmesini belirleyen ilkeler de insan hakları normlarına uygun olmak durumundadır” dedi.

DÜNYANIN YÜZDE 1´İNE SAHİPLER

Dünya üzerinde işlerin ne kadarı kadınlar tarafından yapılıyor? sorununun cevabının yüzde 66´sını veren Solmaz, “Dünyadaki taşınmazların ne kadarı kadınlara ait? Sadece yüzde 1´i. Dünyada 1.3 milyar insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Sizce yoksulluk sınırının altında yaşayanlar arasında kadın ve kız çocuklarının oranı nedir? Yüzde 70´tir. Kadın cinsiyetine yüklenen özellikler ve ön yargılar üzerinden geliştirilen kadınlara karşı Doğrudan ya da Dolaylı ayrımcılık, kadınları baskı altında tutmak şiddeti doğuruyor” diye konuştu.

HER ON KADINDAN 3´Ü FİZİKSEL ŞİDDET GÖRMEKTEDİR

Kadına yönelik şiddet biçimlerinin 4´e ayrıldığını ifade eden Solmaz, “Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet. Fiziksel şiddet; İtip kakmak, tartaklamak, tokatlamak, tekmelemek, kesici ve vurucu aletlerle bedene zarar vermek. Sağlıksız koşullarda yaşamaya mecbur bırakmak. Sağlık hizmetlerinden yararlanmasına engel olmak. Türkiye´de yaklaşık her on kadından 3´ü fiziksel şiddet görmektedir. Cinsel Şiddet; Evli olduğu kişi bile olsa, kadını istemediği yerde zamanda ve biçimde cinsel ilişkiye zorlamak. Çocuk doğurmaya/doğurmamaya zorlamak. Fuhşa zorlamak. Cinsel organlarına zarar vermek. Cinsel yolla hastalık bulaştırmak. Psikolojik şiddet; Bağırmak, korkutmak, Küfür/tehdit/hakaret etmek, eve kapatmak, küçük düşürmek, lakap takmak, kadının nasıl giyineceği, nereye gideceği, kimlerle görüşeceği konusunda baskı yapmak, öfkesini çocuklardan çıkarmak, silah göstermek vb. Ekonomik şiddet; kadının para harcamasını kısıtlama, çalışmasına izin vermeme, zorla çalıştırma, ekonomik konulardaki kararları erkeğin tek başına alması, kadının parasını elinden alma. Şiddet en çok kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere, göçmenlere, evsizlere, mültecilere yönelmektedir. Dünya çapında kadın cinayetlerinin yüzde 38´i kadınların eşi ya da birlikte yaşadığı kişiler tarafından işlenmektedir.” Şeklinde konuştu.

Şiddet gören kadınların kolluk kuvvetlerine ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)´e başvurabileceğini söyleyen Solmaz, bu konuda kadınlara güvenlik, barınma, psikolojik destek, hukuki destek sağlanacağını söyledi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KADINDAN ŞİDDET GÖRMEKTEDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DEREYE DÜŞEN OTOMOBİLDE 5 YARALI
DEREYE DÜŞEN OTOMOBİLDE 5 YARALI
İnegöl´e bağlı Ortaköy ile Hamamlı mahallesi yolu üzerinde meydana gelen tek taraflı kazada, dereye uçan özel otomobilde 2´si çocuk 5 kişi yaralandı.
DOLANDIRICILARA İTİBAR ETMEYİN
DOLANDIRICILARA İTİBAR ETMEYİN
İnegöl Belediyesi, Belediye Başkanı Alper Taban ve başkan yardımcılarının isimlerini kullanarak telefon ile vatandaşlardan para isteme talebinde bulunan dolandırıcılara itibar edilmemesi uyarısında bulundu.
DESTEKLEMELER KÖYE DÖNÜŞÜ SAĞLIYOR
DESTEKLEMELER KÖYE DÖNÜŞÜ SAĞLIYOR
İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, tarımsal faaliyetler ile ilgili yaptığı açıklamada, "Banlığımızın son dönemdeki farklı teşvikleri ile birlikte, geriye dönüşler cüzi miktarda da olsa gerçekleşiyor" dedi.
ELEKTRİKÇİLER´DE GERGİN KONGRE
ELEKTRİKÇİLER´DE GERGİN KONGRE
İnegöl Elektrikçiler Odasının dün gerçekleştirilen ilk olağan genel kurul toplantısında gerginlik yaşandı. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için genel kurul 22 Ocak´a ertelenirken, üyelere dağıtılan davetiyelerde ilk genel kurul tarihinin yazılmaması tartışmalara neden oldu.
BU SOFRADA BEREKET VAR
BU SOFRADA BEREKET VAR
MHP İnegöl İlçe Teşkilatı, “Bu Sofrada Bereket Var” sloganı ile düzenlediği sabah namazı buluşması programlarını sürdürüyor. MHP İlçe Teşkilatı geçtiğimiz Pazar sabahı Yeniceköy mahallesi Cami´nde cami cemaati ile buluştu.
ÖĞRENCİLERE KUMBARA
ÖĞRENCİLERE KUMBARA
İnegöl Belediyesi tarafından 16-25 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Kitap Fuarı için hazırlanan kumbaralar Sinanbey İlkokulu öğrencilerine dağıtıldı. Sınıfları tek tek gezerek öğrencilere kumbara hediye eden Başkan Alper Taban, tüm ilçe halkını Kitap Fuarına davet etti.
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye´de işsizlik oranı, Ekim 2017´de bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak yüzde 10,3 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 360 bin kişi azalarak 3 milyon 287 bin kişi olarak kayıtlara geçti.
ZİYA ÇALIŞKAN´DAN TEPKİ
ZİYA ÇALIŞKAN´DAN TEPKİ
Listesindeki usul hatası yüzünden Mobilyacılar Odasının genel kurulunda Başkan adaylığı kabul edilmeyen Ziya Çalışkan, yaşananlara tepki gösterdi.
HEM´DEN ÜÇ KURS BİRDEN
HEM´DEN ÜÇ KURS BİRDEN
İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir yaptığı açıklamada, yeni açacakları Yöre Oyunları Ustaöğretici, Bilgisayarlı Muhasebe ve Ön Muhasebe kurslarının kayıtlarının devam ettiğini belirtti.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Diş eksilmesi ağız ve çene yapısını bozuyor
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
MESUDİYE ALT GEÇİDİ Mİ YAPIYORSUNUZ SÜVEYŞ KANALI MI?
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
SELAMLAŞMAK
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
HAYATA GENİŞ PENCEREDEN BAKMAK
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
UMUTSUZ OLMAYACAĞIZ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
İNEGÖLSPOR ALTYAPISI
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Yılınız Kutlu Olmasın
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
SÜPERLER İKİNCİ YARIYA HAZIR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
NEFİS MUHASEBESİ VE YENİ YIL
Orhan Atan
Orhan Atan
İLK YARININ SONU İNEGÖLSPOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ALKIŞLAR İNEGÖLSPOR´A
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8150
EURO
4.6679
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
12°
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
10°
Perşembe
Parçalı bulutlu
-4°
Cuma
Parçalı bulutlu
12°
-1°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30