HZ.MEVLANA VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Büyük düşünür, filozof ve güzel ahlak timsali Mevlana Celaleddin-i Rumi´nin 744´üncü vuslat yıldönümü nedeniyle Turgutalp Anadolu Lisesi tarafından 5. Mevsim Kültür ve Sanat Merkezinde anma programı düzenlendi.
Tarih: 14.12.2017 08:57:40

Programa İnegöl Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Şube Müdürleri Ömer Kaban ve Orhan Çelik, siyasi parti temsilcileri, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

MEVLANA DÜŞÜNCESİNİN TEMELİNDE AŞK VARDIR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından programın açış konuşmasını yapan Turgutalp Anadolu Lisesi Müdürü Avni Okumuş, “Mevlana düşüncesinin temelinde aşk vardır. Mevlana´ya göre Allah´a ulaşmak için gerekli olan en önemli şey aşktır. Hem bedeniyle hem bilinciyle hem düşüncesiyle hem de belleğiyle sevebilen tek varlık insandır. Mevlana her türlü sevgiyi yüceltir. Çünkü bir başkasını seven insan, kendisini, tüm insanlığı, evreni ve Allah´ı sevebilir. O tüm insanlığa derin bir sevgi beslemiş ve insan sevgisini bir aşka, tutkuya dönüştürmüştür. Mevlana inşam yüceltmiş ve buna temel olarak insanın vicdani hürriyetini yapıp edici iradesini göstermiştir. Mevlana eserlerinde zengin-fakir gibi ayrımların anlamsızlığına dikkat çekmiş, kavgaların bitmesiyle insanların birleşeceğini vurgulamıştır” dedi.

ONA GÖRE BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ÇARESİ SEVGİDİR.

Müdür Okumuş, “İnsanların en hayırlısı, insana ve insanlığa faydalı olandır. Mevlana´nın bu yüce sevgisi, insanlara hoşgörüyle yaklaşmasını sağlamıştır. Programımıza katılmanızda dolayı teşekkür eder, programın hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimi tebrik ederim. Sözlerime Mevlana´nın derin insan sevgisini belirten şu dizelerle son vermek istiyorum; ‘Gel ne olursan ol, gel. İster tanrı tanımaz, ister ateşe tapar, ister bin kez tövbeni bozmuş ol. Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değil, gel ne olursan ol. Gel” diye konuştu.

Hz. Mevlana´nın hayatını anlatan video gösteriminin ardından öğrenciler Hz. Mevlana´nın yazdığı ‘Mesnevi´ kitabından hikayeleri canlandırdılar. Program, Turgutalp Anadolu Lisesi öğrencileri Seren Terkin ve Mehmet Emin Bozkurt´un Mevlana´yı anlatan şiirleri okumalarının ardından Sema gösterisiyle son buldu.

HZ. MEVLÂN´NIN HAYATI

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesi´nin Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna´nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” unvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled´tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin´in kızı Mümine Hatun´dur. Sultânü´I-Ulemâ Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh´den ayrılmak zorunda kalmıştır. Sultânü´I-Ulemâ 1212 veya 1213 yıllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh´den ayrıldı.

Mevlana dervişler Sultânü´I-Ulemâ´nın ilk durağı Nişâbur olmuştur. Nişâbur şehrinde tanınmış mutasavvıf Ferîdüddin Attar ile de karşılaştılar. Mevlâna burada küçük yaşına rağmen Ferîdüddin Attar´ın ilgisini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır. Sultânü´I Ulemâ Nişabur´dan Bağdat´a ve daha sonra Kûfe yolu ile Kâ´be´ye hareket etti. Hac farîzasını yerine getirdikten sonra, dönüşte Şam´a uğradı. Şam´dan sonra Malatya, Erzincan, Sivas, Kayseri, Niğde yolu ile Lârende´ye (Karaman) geldiler. Karaman´da Subaşı Emir Mûsâ´nın yaptırdıkları medreseye yerleştiler.

1222 yılında Karaman´a gelen Sultânü´/-Ulemâ ve ailesi burada 7 yıl kaldılar. Mevlâna 1225 yılında Şerefeddin Lala´nın kızı Gevher Hatun ile Karaman´da evlendi. Bu evlilikten Mevlâna´nın Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adlı iki oğlu oldu. Yıllar sonra Gevher Hatun´u kaybeden Mevlâna bir çocuklu dul olan Kerrâ Hatun ile ikinci evliliğini yaptı. Mevlâna´nın bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Âlim Çelebi adlı iki oğlu ile Melike Hatun adlı bir kızı dünyaya geldi. Bu yıllarda Anadolu´nun büyük bir kısmı Selçuklu Devleti´nin egemenliği altında idi. Konya´da bu devletin baş şehri idi. Konya sanat eserleri ile donatılmış, ilim adamları ve sanatkarlarla dolup taşmıştı. Kısaca Selçuklu Devleti en parlak devrini yaşıyordu ve Devletin hükümdarı Alâeddin Keykubâd idi. Alâeddin Keykubâd Sultânü´I-Ulemâ Bahaeddin Veled´i Karaman´dan Konya´ya davet etti ve Konya´ya yerleşmesini istedi. Bahaeddin Veled Sultanın davetini kabul etti ve Konya´ya 3 Mayıs 1228 yılında ailesi ve dostları ile geldiler. Sultan Alâeddin kendilerini Mevlana Celaleddin Rumi muhteşem bir törenle karşıladı ve Altunapa (İplikçi) Medresesi´ni ikametlerine tahsis ettiler.

Sultânü´l-Ulemâ 12 Ocak 1231 yılında Konya´da vefat etti. Mezar yeri olarak, Selçuklu Sarayının Gül Bahçesi seçildi. Halen müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı´ndaki bugünkü yerine defnolundu. Sultânü´I-Ulemâ ölünce, talebeleri ve müridleri bu defa Mevlâna´nın çevresinde toplandılar. Mevlâna´yı babasının tek varisi olarak gördüler. Gerçekten de Mevlâna büyük bir ilim ve din bilgini olmuş, İplikçi Medresesi´nde vaazlar veriyordu. Vaazları kendisini dinlemeye gelenlerle dolup taşıyordu. Mevlâna 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrizî ile karşılaştı. Mevlâna Şems´de “mutlak kemâlin varlığını” cemalinde de “Tanrı nurlarını” görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems aniden öldü. Mevlâna Şems´in ölümünden sonra uzun yıllar inzivaya çekildi. Daha sonraki yıllarda Selâhaddin Zerkûbî ve Hüsameddin Çelebi, Şems-i Tebrizî´nin yerini doldurmaya çalıştılar.

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk´ın rahmetine kavuştu. Mevlâna´nın cenaze namazını Mevlâna´nın vasiyeti üzerine Sadreddin Konevî kıldıracaktı. Ancak Sadreddin Konevî çok sevdiği Mevlâna´yı kaybetmeye dayanamayıp cenazede bayıldı. Bunun üzerine, Mevlâna´nın cenaze namazını Kadı Sıraceddin kıldırdı. Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah´ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

HZ. MEVLÂN´NIN VASİYETİ:

Size, gizlide ve açıkta Allah´tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEVLANA VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DEREYE DÜŞEN OTOMOBİLDE 5 YARALI
DEREYE DÜŞEN OTOMOBİLDE 5 YARALI
İnegöl´e bağlı Ortaköy ile Hamamlı mahallesi yolu üzerinde meydana gelen tek taraflı kazada, dereye uçan özel otomobilde 2´si çocuk 5 kişi yaralandı.
DOLANDIRICILARA İTİBAR ETMEYİN
DOLANDIRICILARA İTİBAR ETMEYİN
İnegöl Belediyesi, Belediye Başkanı Alper Taban ve başkan yardımcılarının isimlerini kullanarak telefon ile vatandaşlardan para isteme talebinde bulunan dolandırıcılara itibar edilmemesi uyarısında bulundu.
DESTEKLEMELER KÖYE DÖNÜŞÜ SAĞLIYOR
DESTEKLEMELER KÖYE DÖNÜŞÜ SAĞLIYOR
İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, tarımsal faaliyetler ile ilgili yaptığı açıklamada, "Banlığımızın son dönemdeki farklı teşvikleri ile birlikte, geriye dönüşler cüzi miktarda da olsa gerçekleşiyor" dedi.
ELEKTRİKÇİLER´DE GERGİN KONGRE
ELEKTRİKÇİLER´DE GERGİN KONGRE
İnegöl Elektrikçiler Odasının dün gerçekleştirilen ilk olağan genel kurul toplantısında gerginlik yaşandı. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için genel kurul 22 Ocak´a ertelenirken, üyelere dağıtılan davetiyelerde ilk genel kurul tarihinin yazılmaması tartışmalara neden oldu.
BU SOFRADA BEREKET VAR
BU SOFRADA BEREKET VAR
MHP İnegöl İlçe Teşkilatı, “Bu Sofrada Bereket Var” sloganı ile düzenlediği sabah namazı buluşması programlarını sürdürüyor. MHP İlçe Teşkilatı geçtiğimiz Pazar sabahı Yeniceköy mahallesi Cami´nde cami cemaati ile buluştu.
ÖĞRENCİLERE KUMBARA
ÖĞRENCİLERE KUMBARA
İnegöl Belediyesi tarafından 16-25 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Kitap Fuarı için hazırlanan kumbaralar Sinanbey İlkokulu öğrencilerine dağıtıldı. Sınıfları tek tek gezerek öğrencilere kumbara hediye eden Başkan Alper Taban, tüm ilçe halkını Kitap Fuarına davet etti.
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye´de işsizlik oranı, Ekim 2017´de bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak yüzde 10,3 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 360 bin kişi azalarak 3 milyon 287 bin kişi olarak kayıtlara geçti.
ZİYA ÇALIŞKAN´DAN TEPKİ
ZİYA ÇALIŞKAN´DAN TEPKİ
Listesindeki usul hatası yüzünden Mobilyacılar Odasının genel kurulunda Başkan adaylığı kabul edilmeyen Ziya Çalışkan, yaşananlara tepki gösterdi.
HEM´DEN ÜÇ KURS BİRDEN
HEM´DEN ÜÇ KURS BİRDEN
İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir yaptığı açıklamada, yeni açacakları Yöre Oyunları Ustaöğretici, Bilgisayarlı Muhasebe ve Ön Muhasebe kurslarının kayıtlarının devam ettiğini belirtti.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Diş eksilmesi ağız ve çene yapısını bozuyor
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
MESUDİYE ALT GEÇİDİ Mİ YAPIYORSUNUZ SÜVEYŞ KANALI MI?
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
SELAMLAŞMAK
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
HAYATA GENİŞ PENCEREDEN BAKMAK
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
UMUTSUZ OLMAYACAĞIZ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
İNEGÖLSPOR ALTYAPISI
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Yılınız Kutlu Olmasın
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
SÜPERLER İKİNCİ YARIYA HAZIR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
NEFİS MUHASEBESİ VE YENİ YIL
Orhan Atan
Orhan Atan
İLK YARININ SONU İNEGÖLSPOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
ALKIŞLAR İNEGÖLSPOR´A
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8150
EURO
4.6679
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
12°
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
10°
Perşembe
Parçalı bulutlu
-4°
Cuma
Parçalı bulutlu
12°
-1°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30