HZ.MEVLANA VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Büyük düşünür, filozof ve güzel ahlak timsali Mevlana Celaleddin-i Rumi´nin 744´üncü vuslat yıldönümü nedeniyle Turgutalp Anadolu Lisesi tarafından 5. Mevsim Kültür ve Sanat Merkezinde anma programı düzenlendi.
Tarih: 14.12.2017 08:57:40

Programa İnegöl Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Şube Müdürleri Ömer Kaban ve Orhan Çelik, siyasi parti temsilcileri, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

MEVLANA DÜŞÜNCESİNİN TEMELİNDE AŞK VARDIR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından programın açış konuşmasını yapan Turgutalp Anadolu Lisesi Müdürü Avni Okumuş, “Mevlana düşüncesinin temelinde aşk vardır. Mevlana´ya göre Allah´a ulaşmak için gerekli olan en önemli şey aşktır. Hem bedeniyle hem bilinciyle hem düşüncesiyle hem de belleğiyle sevebilen tek varlık insandır. Mevlana her türlü sevgiyi yüceltir. Çünkü bir başkasını seven insan, kendisini, tüm insanlığı, evreni ve Allah´ı sevebilir. O tüm insanlığa derin bir sevgi beslemiş ve insan sevgisini bir aşka, tutkuya dönüştürmüştür. Mevlana inşam yüceltmiş ve buna temel olarak insanın vicdani hürriyetini yapıp edici iradesini göstermiştir. Mevlana eserlerinde zengin-fakir gibi ayrımların anlamsızlığına dikkat çekmiş, kavgaların bitmesiyle insanların birleşeceğini vurgulamıştır” dedi.

ONA GÖRE BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ÇARESİ SEVGİDİR.

Müdür Okumuş, “İnsanların en hayırlısı, insana ve insanlığa faydalı olandır. Mevlana´nın bu yüce sevgisi, insanlara hoşgörüyle yaklaşmasını sağlamıştır. Programımıza katılmanızda dolayı teşekkür eder, programın hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimi tebrik ederim. Sözlerime Mevlana´nın derin insan sevgisini belirten şu dizelerle son vermek istiyorum; ‘Gel ne olursan ol, gel. İster tanrı tanımaz, ister ateşe tapar, ister bin kez tövbeni bozmuş ol. Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değil, gel ne olursan ol. Gel” diye konuştu.

Hz. Mevlana´nın hayatını anlatan video gösteriminin ardından öğrenciler Hz. Mevlana´nın yazdığı ‘Mesnevi´ kitabından hikayeleri canlandırdılar. Program, Turgutalp Anadolu Lisesi öğrencileri Seren Terkin ve Mehmet Emin Bozkurt´un Mevlana´yı anlatan şiirleri okumalarının ardından Sema gösterisiyle son buldu.

HZ. MEVLÂN´NIN HAYATI

Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesi´nin Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna´nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” unvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled´tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin´in kızı Mümine Hatun´dur. Sultânü´I-Ulemâ Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh´den ayrılmak zorunda kalmıştır. Sultânü´I-Ulemâ 1212 veya 1213 yıllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh´den ayrıldı.

Mevlana dervişler Sultânü´I-Ulemâ´nın ilk durağı Nişâbur olmuştur. Nişâbur şehrinde tanınmış mutasavvıf Ferîdüddin Attar ile de karşılaştılar. Mevlâna burada küçük yaşına rağmen Ferîdüddin Attar´ın ilgisini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır. Sultânü´I Ulemâ Nişabur´dan Bağdat´a ve daha sonra Kûfe yolu ile Kâ´be´ye hareket etti. Hac farîzasını yerine getirdikten sonra, dönüşte Şam´a uğradı. Şam´dan sonra Malatya, Erzincan, Sivas, Kayseri, Niğde yolu ile Lârende´ye (Karaman) geldiler. Karaman´da Subaşı Emir Mûsâ´nın yaptırdıkları medreseye yerleştiler.

1222 yılında Karaman´a gelen Sultânü´/-Ulemâ ve ailesi burada 7 yıl kaldılar. Mevlâna 1225 yılında Şerefeddin Lala´nın kızı Gevher Hatun ile Karaman´da evlendi. Bu evlilikten Mevlâna´nın Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adlı iki oğlu oldu. Yıllar sonra Gevher Hatun´u kaybeden Mevlâna bir çocuklu dul olan Kerrâ Hatun ile ikinci evliliğini yaptı. Mevlâna´nın bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Âlim Çelebi adlı iki oğlu ile Melike Hatun adlı bir kızı dünyaya geldi. Bu yıllarda Anadolu´nun büyük bir kısmı Selçuklu Devleti´nin egemenliği altında idi. Konya´da bu devletin baş şehri idi. Konya sanat eserleri ile donatılmış, ilim adamları ve sanatkarlarla dolup taşmıştı. Kısaca Selçuklu Devleti en parlak devrini yaşıyordu ve Devletin hükümdarı Alâeddin Keykubâd idi. Alâeddin Keykubâd Sultânü´I-Ulemâ Bahaeddin Veled´i Karaman´dan Konya´ya davet etti ve Konya´ya yerleşmesini istedi. Bahaeddin Veled Sultanın davetini kabul etti ve Konya´ya 3 Mayıs 1228 yılında ailesi ve dostları ile geldiler. Sultan Alâeddin kendilerini Mevlana Celaleddin Rumi muhteşem bir törenle karşıladı ve Altunapa (İplikçi) Medresesi´ni ikametlerine tahsis ettiler.

Sultânü´l-Ulemâ 12 Ocak 1231 yılında Konya´da vefat etti. Mezar yeri olarak, Selçuklu Sarayının Gül Bahçesi seçildi. Halen müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı´ndaki bugünkü yerine defnolundu. Sultânü´I-Ulemâ ölünce, talebeleri ve müridleri bu defa Mevlâna´nın çevresinde toplandılar. Mevlâna´yı babasının tek varisi olarak gördüler. Gerçekten de Mevlâna büyük bir ilim ve din bilgini olmuş, İplikçi Medresesi´nde vaazlar veriyordu. Vaazları kendisini dinlemeye gelenlerle dolup taşıyordu. Mevlâna 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrizî ile karşılaştı. Mevlâna Şems´de “mutlak kemâlin varlığını” cemalinde de “Tanrı nurlarını” görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems aniden öldü. Mevlâna Şems´in ölümünden sonra uzun yıllar inzivaya çekildi. Daha sonraki yıllarda Selâhaddin Zerkûbî ve Hüsameddin Çelebi, Şems-i Tebrizî´nin yerini doldurmaya çalıştılar.

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk´ın rahmetine kavuştu. Mevlâna´nın cenaze namazını Mevlâna´nın vasiyeti üzerine Sadreddin Konevî kıldıracaktı. Ancak Sadreddin Konevî çok sevdiği Mevlâna´yı kaybetmeye dayanamayıp cenazede bayıldı. Bunun üzerine, Mevlâna´nın cenaze namazını Kadı Sıraceddin kıldırdı. Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah´ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

HZ. MEVLÂN´NIN VASİYETİ:

Size, gizlide ve açıkta Allah´tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEVLANA VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ "ALTERNATİF ÇİMENTO ÜRETİMİ" PROJESİ İLE HARVARD YOLCUSU
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ "ALTERNATİF ÇİMENTO ÜRETİMİ" PROJESİ İLE HARVARD YOLCUSU
Doğa Koleji öğrencileri çimento üretimi için geliştirdiği proje ile başta Harvard olmak üzere dünyanın önde gelen üniversitelerine davet edildi.
YÜKSEK GERİLİME KAPILARAK AĞIR YARALANDI
YÜKSEK GERİLİME KAPILARAK AĞIR YARALANDI
Mobilyacılar sanayi bölgesi Ertuğrulgazi caddesi Gazcılar sokak üzerindeki mobilya imalathanesinde yüksek gerilim hattına kapılan işçi ağır yaralandı.
GAZİLER VE AİLELERİ ÖZDİLEK´TE BULUŞTU
GAZİLER VE AİLELERİ ÖZDİLEK´TE BULUŞTU
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Özdilek Alışveriş Merkezi, İnegöl´deki Gazileri ve ailelerini yemekte ağırladı.
FEN LİSESİNDE NEVRUZ ATEŞİ
FEN LİSESİNDE NEVRUZ ATEŞİ
21 Mart Türk Dünyası Toplulukları Haftası (Nevruz Bayramı) nedeniyle Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi tarafından okul bahçesinde kutlama programı düzenlendi. İnegöl Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi´nde düzenlenen etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Milli Eğitim Şube Müdürleri, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Okul bahçesinde davetlilere pilav, ayran ve gözleme ikram edildi.
KUAFÖRLERİN EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
KUAFÖRLERİN EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
İnegöl Berberler ve Kuaförler Odası tarafından üyelere yönelik başlatılan “Eğitim Seferberliği” Royal Hotel´de düzenlenen “Saç Kesimi, Topuz ve Renklendirme” eğitimi ile devam etti.
CHP´DEN AKÇA´YA ZİYARET
CHP´DEN AKÇA´YA ZİYARET
Necmi Demir Başkanlığındaki CHP İnegöl İlçe Teşkilatı yönetimi, Kaymakamı Ali Akça´yı makamında ziyaret etti.
BEŞİNCİ MEVSİM MİNİKLERİ SANATLA BULUŞUYOR
BEŞİNCİ MEVSİM MİNİKLERİ SANATLA BULUŞUYOR
İnegöl Belediyesi, Beşinci Mevsim Kreşinde eğitim hayatlarına ilk adımı atan minik öğrencilerini sanatla buluşturuyor. Haftada bir gün müzik eğitimi alan kreş öğrencileri, bir gün de kukla ile karagöz Hacivat gösterileriyle eğlenirken öğreniyor.
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI ÇOCUK YARALANDI
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI ÇOCUK YARALANDI
Osmaniye mahallesi Ahmet Akyollu caddesi üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobilin çarptığı küçük çocuk yaralandı.
ÜZERİNE KİMYASAL DÖKÜLEN İŞÇİ AĞIR YARALANDI
ÜZERİNE KİMYASAL DÖKÜLEN İŞÇİ AĞIR YARALANDI
İnegöl Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Havaalanı caddesi üzerinde faaliyette bulunan fabrikada meydana gelen iş kazasında bir işçi, kimyasal maddenin üzerine dökülmesi sonucu yandı. Vücudunun tamamında ikinci derecede yanık olan işçi İstanbul´a sevk edildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
KALP RAHATSIZLIĞI OLANLARDA DİŞ TEDAVİLERİ
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
FETÖ MAĞDURLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR AMED´İ GEÇEREK YİNE PLAY-OF KAPISINDA
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9276
EURO
4.8223
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
16°
Perşembe
Sağanak
18°
Cuma
Sağanak
11°
Cumartesi
Bulutlu
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30