İŞLETMELERDE KIRLANGIÇ FELSEFESİ
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl Şubesi tarafından düzenlenen “Mobilya Sektöründe Yeni Trendler” konulu seminerde konuşan Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Sakallı, “Ütopik yatırımları düşünmeyin. Sadece buradaki temel felsefe, hayatınıza bu durumu ne kadar almak isteyip istemediğinizi düşünün” dedi.
Tarih: 7.12.2017 09:14:13

“MOBİLYA SEKTÖRÜNDE YENİ TRENDLER”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mobilya Sanayicileri Dernekler Federasyonu Başkanı (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç ve dernek üyelerinin katıldığı seminerde, “Mobilya Sektöründe Yeni Trendler” konusunda bilgiler veren Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Sakallı, “Bilmeyen insan neden korkar? Bilmediği an korkar. Akıllı telefonlar kullanmayan kaldı mı? Önceden kullanabilir miyiz noktasındaydı. Teknolojinin temel özelliği kullanıcı dostu olmaktır. Zaten bunu başarabildiğiniz ölçüde sonuç alabiliyorsunuz. Türkiye´de sektör ve firmaların bu yapı dışında kalma imkanı yok. Bu gün dünyanın gerçeği bu. Dijital bir dünyaya doğru gidiyoruz. İnsansız, karanlık ışığın olmadığı fabrikalar olarak değerlendirmeyin. Ama şimdi her firmanın üretim özellikleri, müşteri grupları dijitalleşme boyutunu belirleyecek. Ancak burada ütopik yatırımları düşünmeyin. Sadece buradaki temel felsefe, hayatınıza bu durumu ne kadar almak isteyip istemediğinizi düşünün” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜYOR

Sakallı, “2008 yılında başlayan dünyadaki küresel kriz, geçtiğimiz günlerde sona ermiş durumda. Bu mutlu haberlerden bir tanesidir. Çünkü dünya ekonomisi zayıfladığı ölçüde bizim işlerimiz olumsuz düzeyde etkilenmekteydi. Artık dünya pazarlarına baktığımızda bir krizin kalmadığını herkesin kabul etmesi gerekiyor. 2018 itibariyle yüzde 5.5 düzeyinde Türkiye´nin büyüme oranı. Minimum düzey bu. Dünyada 2008´deki büyüme rakamlarına ulaşılması çok kolay gözükmüyor. Serçe ve kırlangıç arasındaki farkı bilir miyiz? Serçe 3 çatallı dal gördüğünde yuvasını kurar. Kırlangıç ise duvarlara yıkılmayacak yuvalar kurar. Liderlik olgusuna baktığımızda işletmelerimizde rüzgarlar, krizler ne kadar olursa olsun yuvamızı serçenin yuvası gibi yapmayalım. İşletmelerimizi mutlaka kırlangıç felsefesiyle dizayn etmek durumundayız” diye konuştu.

REKABETİN GELDİĞİ NOKTA

Öğretim Görevlisi Kenan Sakallı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Artık öyle bir noktaya geldik ki, bu noktada dijitalleşme var. Mobil dünyadayız, saniyelerle bütün bilgilere ulaşabiliyoruz. Ne kadar dijital dünya içerisinde olursanız olun işiniz o kadar kolay. Maliyeti oldukça düşük dünyanın. Rekabetin geldiği nokta. 1990´lerde doğanlar Y kuşağı, 2000´lerden sonra doğanlar zevk kuşağı olarak tanımlanıyor. Yani artık çocuk telefonla dünyaya gelmiş durumda. Artık gençler çalıştıkları işlerden kısa sürede çıkıyor. Bu nesli memnun etmek çok kolay değil, aksine zor.”

ÇÜNKÜ BİZ EN KOLAYI SEVİYORUZ

“Bugün geldiğimiz noktada, biz sadece rakip analizini dikkate aldığımız için rekabetin içeriğini anlamıyoruz. Pazarlamada kim güçlüyse kararı o veriyor. Tedarikçilerle ilgili bile rekabet var. Daha piyasaya girmeden rekabet başlıyor. İlk işe başladığınızda kar marjları çok yüksekti. Zaman içerisinde kar marjınızı düşürdünüz. Rekabeti bir bütün olarak düşünmek zorundayız. Dikkate aldığımız nokta rakibin şuan ürünü kaça sattığı. Satışta fiyat, farklılaşma ve hız stratejisi var. Bizim için en kolay fiyat stratejisi, ‘Abi bende bin lira aşağı´ dediğiniz zaman sonuç alırsınız. Ama bu uyuşturucu gibidir, verdikçe ağabey yok mu? Ortalama maliyetinin altına düşersiniz farkında olmadan. Zararına satış yaparsınız. Çünkü biz en kolayı seviyoruz. Fiyat, farklılaşma ve hız stratejilerini sağlıklı uygulayabilirsiniz.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İŞLETMELERDE KIRLANGIÇ FELSEFESİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 İNEGÖL DOĞA KOLEJİ KARAGÖZ EVİNDE
İNEGÖL DOĞA KOLEJİ KARAGÖZ EVİNDE
İnegöl Doğa Koleji 2. sınıf öğrencileri Bursa´nın kültürel simgesi olan Türk Gölge oyunun kahramanın adını taşıyan Karagöz Evi´ni ziyaret ettiler. Müze evinde kukla galerisini, ihtisas kütüphanesini ve tasvir yapım atölyesini ziyaret edip, Karagöz-Hacivat gösterisini izlediler.
DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK İLGİ
DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK İLGİ
İnegöl Belediyespor Dağcılık Branşı ve DOSTUM (Doğa Sporları Turizm Merkezi) sporcuları tarafından gerçekleştirilen 2 ayrı doğa yürüyüşüne yaklaşık 100 kişi katılım gösterdi.
PİYANGO HARAMDIR
PİYANGO HARAMDIR
İnegöl İlçe Müftüsü Kazım Güzel, yılbaşı eğlencelerinin ve milli piyangonun haram olduğunu söyledi.
BOĞAZOVA´DA KAÇAKLA MÜCADELE BAŞLADI
BOĞAZOVA´DA KAÇAKLA MÜCADELE BAŞLADI
İnegöl´ün doğal güzelliği ve yüksek hava kalitesi ile özellikle son dönemlerde turizm açısından önemli bölgelerinden biri olan Boğazova Yaylasında kaçak yapılaşmayla mücadele başlatıldı.
BU İŞ KAÇMAZ!
BU İŞ KAÇMAZ!
İş-Kur´un engelli ve eski hükümlülere yönelik proje destekleri başvuru tarihi uzatıldı. 11 Aralık´ta sona eren başvuru süresi 29 Aralık 2017 tarihine uzatılırken, destek ise 36 bin liradan 50 bin liraya çıkarıldı.
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI MOTOSİKLETLİ YARALANDI
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI MOTOSİKLETLİ YARALANDI
Sinanbey mahallesi Muratbey caddesi üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobil ile motosiklet çarpıştı, bir kişi yaralandı.
KENT KONSEYİNDEN KÜTÜPHANE YARDIMI
KENT KONSEYİNDEN KÜTÜPHANE YARDIMI
İnegöl Kent Konseyi, Diyarbakır´ın Kulp ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi Almanca ve İngilizce öğretmeni Özge Küçük´ün çağrısına yanıt verdi. Kitap kampanyası başlatan konsey üyeleri, kampanyayı başarı ile tamamladılar. Toplanan kitaplar, Diyarbakır´ın Kulp ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesine gönderilerek kütüphane oluşturulmasına katkı sağlayacak.
İHTİSAS OSB BÜYÜYOR
İHTİSAS OSB BÜYÜYOR
İki fabrika ile başladı, şimdi 48 fabrikanın bacası tütüyor
MODEF AFRİKA VE ASYA´DA YENİ PAZARLARA YELKEN AÇTI
MODEF AFRİKA VE ASYA´DA YENİ PAZARLARA YELKEN AÇTI
İnegöl MODEF Fuarcılık Şirketi, ilçedeki mobilya sektörüne yurt dışında yeni pazarlar açmak için yoğun bir çalışma yürütüyor. MODEF Fuarcılık, pazar araştırması yaptığı ülkelere ilçedeki mobilyacıları heyetler halinde götürerek bu ülkelerdeki büyük müşterilerle buluşturuyor.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
DİYABET HASTALARINDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI YAKLAŞIMI
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
KUDÜS DEĞİL ZİHİNLERİMİZ İŞGAL ALTINDA
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
SOKAKTA CAN VAR
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
EĞİTİM
Vedat Baykay
Vedat Baykay
NATO KAFA NATO MERMER
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BAKIŞ AÇISI… (FARKLI AÇILARDAN BAKABİLMEK)
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BİR FİNCAN KAHVE OLSAM
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALİNUR BAŞKAN´IN ARDINDAN!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Nazi Tıbbi Deneyleri Nedir?
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DOĞUGÜCÜ GENÇLİK TAM GAZ İLERİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLİM ÖĞRENMENİN FAZİLETİ
Orhan Atan
Orhan Atan
TEK GOLLE 3 PUAN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR PLAY-OF´TA "BENDE VARIM" DİYOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8277
EURO
4.5086
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
15°
Perşembe
Güneşli
16°
Cuma
Parçalı bulutlu
17°
Cumartesi
Fırtına
14°
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:09 13:08 15:31 17:49 19:21