İSPATLANSIN BU ÜLKEYİ TERK EDECEĞİM
Başkan Aktaş´tan yolsuzluk iddialarına sert yanıt
Tarih: 13.9.2017 10:41:02

Eski İnegöl Devlet Hastanesinin bulunduğu alanda yapımına başlanan Belediye Hizmet Binası ve Meydan Projesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki heyet ile çalışmaları yerinde incelerken, proje ile alakalı yapılan yolsuzluk iddialarına, “10 milyon, 20 milyon değil, 1 lira ispatlansın ben bu ülkeyi terk edeceğim” şeklinde cevap verdi.

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Belediye Başkan Yardımcıları, encümen üyeleri ve daire müdürleri ile birlikte dev projeyi yerinde inceledi. İncelemenin ardından konuşan Başkan Alinur Aktaş, “Bugün encümen üyesi arkadaşlarımız ve başkan yardımcılarımız ile beraber İnegöl Belediyesi´nin tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Meydan ve Belediye Hizmet Binası projesini yerinde incelemek için bir araya geldik. İnşaat çalışmaları başladığından beri ilk kez ziyaret ediyoruz. 13,5 yıldır bu şehrin Belediye Başkanıyım. Ben bir proje adamıyım. Ekibim ile beraber heyecanla, aşkla, gece gündüz bu şehir için neler yapabiliriz, bu şehre ne katkı verebiliriz bunun derdi ve hesabı içerisindeyiz. Bunları yaparken bazen bir köy konağını, bazen bir köy yolunu, bazen bir restorasyonu, bazen bir spor tesisini, bazen de farklı bir kültürel faaliyeti hayata geçiriyoruz. Bulunduğum her ortamda söylüyorum. Arkadaşlar belediye babamdan bana miras kalmadı. Ben seçilmiş belediye başkanıyım. Cenab-ı Allah bana bu görevi nasip ettiği sürece, bu şehir için, bu kurum için elimden gelen gayreti ortaya koyacağımı baştan da söylemiştim, bugün de söylüyorum. Bu kurum doğumdan ölüme kadar var. Dolayısıyla bu kurum ilçenin en aktif, en dinamik ve mali açıdan en güçlü kurumlarından bir tanesi. Birileri bunu kabul ederler veya etmezler, hiç problem değil. Güneş balçıkla sıvanmaz, hakikati ben de söylesem bir başkası da söylese bunun değişmeyeceğini ifade etmek istiyorum” dedi.

YAMALI BOHÇA

Alanın mazisi hakkında bilgi veren Aktaş, “Bu yer uzun yıllar İnegöl´e hastane olarak hizmet etmiş. Daha sonra 90´lı yıllarda ilave eklentiler yapılmış. Tabiri yerinde ise yamalı bohça şeklinde hizmet vermeye çalışıyordu. Hamdolsun bu ekibe bu kadroya, bu memlekete hastane kazandırmak da nasip oldu. Daha bugün Bursa´da hizmet alan bir ablanın söylediği; Allah sizden razı olsun, böyle pırıl pırıl bir hastaneyi İnegöl´e kazandırılması noktasında aracılık ettiniz diye. Sağ olsun milletvekillerimizin, bakanımızın destekleri ve katkılar, belediyemizin de yer tahsisi ve düzenlemeleri ile güzel bir hastane yapıldı. Dedik ki sıra artık bu bölgenin değerlendirilmesi” diye konuştu.

GELECEĞİ GÖRECEK ŞEKİLDE PLANLANIYOR

Dev proje hakkında konuşan Aktaş, “Biz buraya sadece bir belediye binası yapmıyoruz. Şehrin bir dönem en popüler mekanı olan bir yeri, tekrar sil baştan tabiri yerindeyse planlıyoruz. Gelecek 80-100 yılı görecek şekilde planlıyoruz. Donelerimizi belirledik. Bugün belirlediğimiz doneler neticesinde de ulusal bir yarışmaya çıktık. Çok büyük bir rağbet gördü. Bu rağbet neticesinde de 70´e yakın proje geldi. Bu projeler seçici kurul tarafından, içinde de bizden herhangi bir arkadaşımız yok, bunlar seçici kurul tarafından değerlendirildi ve şuan yapımına başladığımız proje bu işe layık görüldü.” şeklinde konuştu.

7/24 HİZMET VERECEK BİR PROJE

Başkan Aktaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Layık görülen bu projenin ortaya çıkması için her konuda olduğu gibi Kamu İhale Kanunu´nda olduğu gibi zemin etüt çalışmalarını yaparsınız. Yani sondaj çalışmalarını yaparsınız. Aynen İnegöl Belediyesi bunu da teklif ile aldı. Dün çıkıp açıklama yapan bir arkadaşımızın firması Jemar´da ihaleyi almış, 8 bin TL bedelle de buranın sondaj çalışmalarını yapmış ve raporunu vermiş. Daha sonra ortaya çıkan proje tartışıldı. Sivil toplum kuruluşlarının tamamı davet edildi. Muhtarlarımız davet edildi, meclis üyelerimiz davet edildi. Nihayetinde yapılan tartışmalar ve istişarelerin ardından ihale sürecine geçildi.Bu proje sıradan bir proje değil. Anahtar teslim, mobilyasına halısına varana kadar anahtar teslim yapılacak bir proje. Bu proje ile ilgili teklifler alındı. Yanlış hatırlamıyorsam 36 tane firma 100 üzerinden 100 puan aldı. Bu firmaların çoğu bakanlıklar düzeyinde bu projeden çok daha büyük projeleri yapan firmalar. Verilen tekliflerin neticesinde, 49 milyon 490 bin liralık teklif ile şu an buradaki çalışmayı yapan firmamıza ihale kaldı. Değerlendirmeler yapıldı, bu değerlendirmeler neticesinde de şimdi o belirtilen projenin buraya uygulanması kaydıyla, arzu eden arkadaşlara da gösterebiliriz, bununla alakalı ihale edildi. Yaptığımız iş yaklaşık 50 milyon TL´lik bir iş. Yapılan sondaj çalışmalarının beledi sadece 8 bin lira. Ben bir şey daha okudum. Jemar firmasındaki arkadaş demiş ki, ‘Kamu İhale Kanunu´nda ihaleden sonra sondaj çalışması yapılması kanunen yasaktır´ kim koymuş bu yasağı çok merak ediyorum. Bu arkadaşımız gerçekten Kamu İhale Kanunu´nu bilmiyorsa gelsin biz onun kendisine izahatını yaparız. Bir firma 50 milyonluk iş yapıyor, takdir edersiniz ki zemin etütlerini tekrar yapıyor. Bundan daha doğal bir şey olur mu... Sanki burada bir rant varmış, bir proje değişikliği varmış, bir büyütme varmış veya farklı bir şey varmış gibi sosyal medyadan, bir gazete özellikle bunu pişire pişire anlatmaya çalışıyor. Bir delikli lira menfaatim olduğunu ispatlayana, istediğini vermek durumundayım, bu şehri terk ederim bunu samimiyetle söylüyorum. Ben firmanın oturup çayını içmiş adam değilim, çok rahatım. Ben biliyorum ki İnegöl tarihini ciddi şekilde etkileyecek bir sosyal yaşam alanı yapıyoruz. Avrupa´daki şehirler meydanları ile ünlü. Müthiş bir mekan yapıyoruz, müthiş bir belediye binası yapıyoruz. Benim Belediye Başkanlığımın bitmesine 1.5 sene var. Bu bina da Ekim 2018 gibi nasip olursa hazır olacak. Yani normal şartlar altında 5-6 ay oturabileceğim bir bina. Eğer kendi makamım açısından değerlendirirsek. Ama bu bina İnegöl´e uzun yıllar hizmet edecek bu bina çevresindeki müştemilatları ile kent konseyi ile, nikah sarayı ile, çok amaçlı salonları ile, meclis salonları ile, kafeteryası ve restoranıyla yedi yirmi dört hizmet verecek.”

1 LİRA İSPATLANSIN BEN BU ÜLKEYİ TERK EDECEĞİM

Projeyi eleştirenlere de yanıt veren Başkan Aktaş, “Şimdi birileri sosyal medyadan, gazetelerinden bir şey karalıyor diye çıkıp her söylenilene cevap verecek değilim. Ben bu şehrin seçilmiş Belediye Başkanıyım. Birileri kabul eder veya etmez önemli değil. Birileri sırf bu firma tekrar sondaj yaptı diye, kalkmış bir arkadaş en uygun teklifi verdiği için bu çalışmayı yapmıştır. Biz başka yerde de başka zemin etüdünü yaptırıyoruz.  Kurşunlu´ya ürün toplama merkezi yaparken de zemin etüdü yaptırıyoruz. Hayvan barınağı yaparken de zemin etüdü yaptırıyoruz. Nasıl bir zemine bu binayı konuşlandıracaksan, bunu zemin etüdünü yapıp, ona göre bir proje geliştirmen lazım. Ama 50 milyonluk bir proje ile alakalı bir firma geliyor, sırf tekrar 3-5 bin lira maliyet ile buradaki rakamlarla ilgili bir yanlışlık var mı diye bir çalışma yapıyor, üzülerek söylüyorum ki bir tanesi de bütün şehri, bununla alakalı 10 milyonluk, 20 milyonluk bir rakamdan bahsediyor. 10 milyon, 20 milyon değil, 1 lira ispatlansın ben bu ülkeyi terk edeceğim. Dolayısıyla benim şu saatten sonra bu konu ile alakalı söylemlerin hiçbirine cevap vermek durumunda değilim. Kendilerine göre hakimi, savcıyı, adaleti buraya yönlendirmeye çalışanlar var. Yönlendirebilirler hiç problem değil” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İSPATLANSIN ÜLKEYİ TERK EDECEĞİM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ONLAR KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN IŞIĞIDIR
ONLAR KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN IŞIĞIDIR
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, “Gelecekte Türkiye´yi omuzlayacak, yönetecek olanlar bugünün çocukları ve gençleridir” dedi.
ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR
ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR
Saadet Partisi (SP) İlçe Kadın Kolları tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Uzun Sokak girişinde çocuklara balon dağıtılarak günleri kutlandı.
İTSO YÖNETİMİNDEN BAŞSAVCIYA ZİYARET
İTSO YÖNETİMİNDEN BAŞSAVCIYA ZİYARET
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) yeni Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç´ı makamında ziyaret ederek yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı ziyarette İnegöl´ün genel durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
BÜYÜKŞEHİR BANDOSUNDAN MİNİ KONSER
BÜYÜKŞEHİR BANDOSUNDAN MİNİ KONSER
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında İnegöl´e gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi Bandosu, Sarrafla Çarşısında İnegöllülere mini bir konser verdi.
BARAN´IN 23 NİSAN COŞKUSU
BARAN´IN 23 NİSAN COŞKUSU
Doğduğundan bu yana saçlarına makas değmeyen 7 yaşındaki Baran, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını arkadaşları ile birlikte kutladı.
23 NİSAN COŞKUSU
23 NİSAN COŞKUSU
Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi İnegöl´de de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.
DÜKKANA DALDI
DÜKKANA DALDI
Osmaniye mahallesi Altay caddesi üzerinde meydana gelen kazada, otomobille çarpışan hafif ticari araç işyerine daldı, sürücü yaralandı.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, “Ulusal egemenlik kavramına karşı olanlar, yıllar boyunca bu bayram kutlamalarını karartmak için FETÖ liderinden ödünç aldıkları Kutlu Doğum Haftası icat etmişlerdi” dedi.
BALAKUŞ GÜVEN TAZELEDİ
BALAKUŞ GÜVEN TAZELEDİ
Demokrat Parti (DP) İnegöl İlçe Teşkilatının olağan genel kurul toplantısı önceki gün Sani Konukoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Murat Balakuş güven tazeledi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0848
EURO
4.9862
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
28°
10°
Perşembe
Gök gürültülü sağanak yağış
27°
14°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
26°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30