İSTİKLAL MARŞI 97 YAŞINDA
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan ve 12 Mart 1921´de TBMM´de kabul edilen İstiklal Marşımız 97 yaşında… Muzaffer-Müşerref Samda Ortaokulu tarafından düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u Anma programında duygulu anlar yaşandı.
Tarih: 13.3.2018 09:43:10

Muzaffer-Müşerref Samda Ortaokulu tarafından 5. Mevsim Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen programa Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alper Taban, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, İlçe Emniyet Müdürü İlhami Araali, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, kurum ve kuruluş temsilcileri, müdürler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“YAZDIĞI ŞİİRİ SATMADI, SATAMADI”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan Samda Ortaokulu Müdürü Semih Evren, “Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek, sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek. Kurtuluş Savaşında çektiğimiz sıkıntıların, yaptığımız fedakârlıkların ve verdiğimiz şehitlerin bu topraklar üzerindeki en büyük anlatıcısı, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy´u en iyi özetleyen 2 mısra. Özü sözü bir, doğruluktan hiç ayrılmayan haksızlığı da hiçbir zaman kabul etmeyen örnek bir insandır Akif. Gözlerini açtığı 1873 yılından 47 yıl sonra 1920 yılının Ocak ayının sonunda başyazarı olduğu Sebilür Reşad gazetesine geldi. Yakın dostu Eşref Edip´i buldu. Ve hazırlan cepheye gidiyoruz hemen dedi. Dayanamıyordu, duramıyordu oralarda. Millet istiklal ve istikbal uğruna çarpışıyordu. Hemen yola çıktılar. Balıkesir´de Zağnos Paşa camisinde Cuma hutbesine Besmele ile başladı ve ‘Ey Müslüman! Cihan alt üst olurken seyre baktın öyle durdun da, bugün bir serseri, bir derbedersin kendi yurdunda, hayat elbette hakkın, lakin ettin haykırıp ihkak, sağırdır kubbeler, bir ses duyar; davayı istihkak. Anadolu´ya haykırıyordu Akif. Haydi Allah´ın ipine sarılın, sarılın ki aranıza ayrılık girmesin” dedi.

ANADOLU AĞLIYORDU

Müdür Semih Evren, “Lakin o konuştukça İstiklal de İstikbal de adım adım yaklaşıyordu. Kurtuluş mücadelesinin milyonlarca neferinden biriydi artık. Ve bu azimle bu inanışla milli mücadele kazanılmıştı. Ama yapılacak daha çok iş vardı. Bir memleket kurulacaktı ve bu memlekete Asım´lar lazımdı. Burdur Milletvekili olarak Anadolu´yu dolaştı, halka seslendi. Hep aynı şeyi söylüyordu. Fesattan uzak durun. Millet artık istiklalin değerini daha iyi biliyor, onun için çırpınıyordu. Ama o ruhu, o duyguyu bir de şiirle anlatmak lazımdı. Bir yarışma düzenlendi bu amaçla. Para ödüllü olan bu yarışmayı ödülü istemeyen Akif kazandı. Sadece yırtık bir paltosu olduğu halde, İstiklal için yazdığı şiiri para için satamazdı. Satmadı da. Ancak bir destanı kaleme alan vatan şairi, vatan hainliği ile suçlanarak Mısır´a sürgüne gönderildi. Vatanından cüda oldu. ‘Viranelerin yasçısı baykuşlara döndüm, gördüm de hazanında bu cennet gibi yurdu, gül devrini bilseydim onun, bülbül olurdum. Ya Rab! Beni evvel getireydin ne olurdu?´ diyen Akif hasretini uzun yıllar çektiği vatanına döndüğünde artık iyice güçsüzleşmiş, hastalanmıştı. Tükeniyordu. Ama mutluydu. Çok sevdiği vatanında son nefesini verecek O´nun topraklarında kaybolacaktı. Ve 1936 Haziran´ında döndüğü yurdunda 27 Aralık´ta gözlerini yumdu semalarında ezan sesinin dinmediği, ay yıldızlı bayrağının dalgalandığı, yazdığı şiirin dillerden düşmediği Özgür Türkiye topraklarında… Millet için etti mi ordum sefer, kükremiş arslan kesilir her nefer, döktüğü kandan göğe vursun zafer, toprağa bir damlası boş akmasın. Âmin! desin hep birden yiğitler, ‘Allâhu ekber!´ gökten şehitler” dedi.

Konuşmanın ardından sinevizyon eşliğinde Mehmet Akif Ersoy´un hayatı sahnelendi. Samda Ortaokulu öğrencilerinin oratoryosunun ardından Mehmet Akif´in Safahat kitabından bestelenen şarkı okulun öğrencisi Eylül Irmak Akın tarafından seslendirildi. İnegöl´ü ziyaret eden yazarlar ile İnegöl protokolü tarafından İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili görüş ve düşüncelerinin yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından, Asım´ın Nesli´nin İstiklal Marşını seslendirmesi ile devam eden program, İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sonlandı.

Liseler arası İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışında birinci Yenice Abdurrahman Öztarhan Anadolu Lisesi öğrencisi Ecenur Dilmaç, ikinci Naire Çikayeva Anadolu Lisesi öğrencisi Feyza Ece, üçüncü Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçe Sönmez ile ortaokullar arası İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışmasında birinci Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ozan Eren Arifoğlu, ikinci Özel İnegöl Okyanus Ortaokulu öğrencisi Bengü Teke ve üçüncü Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencisi Hayrunnisa Akpınar´a ilçe protokolü tarafından ödülleri takdim edildi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İSTİKLAL MARŞI YAŞINDA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZDİLEK´TE TÜKETİCİ HAKLARI KONULU SEMİNER
ÖZDİLEK´TE TÜKETİCİ HAKLARI KONULU SEMİNER
15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle İnegöl Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) tarafından Özdilek Alışveriş Merkezi seminer salonunda “Tüketici Hakları” konulu seminer düzenlendi.
ATEŞ KARINCALARI ŞEHİTLERİMİZİ ANDI
ATEŞ KARINCALARI ŞEHİTLERİMİZİ ANDI
Ateş Karıncaları Gençlik Harekete Derneği tarafından Sani Konukoğlu konferans salonunda “Çanakkale Zaferinin 103. yılında Şehitleri Anma” gecesi düzenlendi.
SAADETLİLER EĞİTİMDE
SAADETLİLER EĞİTİMDE
Saadet Partisi´nde Bursa genelindeki teşkilat mensuplarına yönelik eğitim çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta sonu Sani Konukoğlu konferans salonunda İnegöl ilçe teşkilatı ana kademelerine eğitim semineri verildi.
ALİJA´DAN DONJİ VAKUF´A BİLGİSAYAR SINIFI
ALİJA´DAN DONJİ VAKUF´A BİLGİSAYAR SINIFI
Uluslararası Alija Düşünce Derneği tarafından hayırseverlerin destekleriyle Bosna Hersek´in, İnegöl´ün de kardeş şehri olan Donji Vakuf şehrinde Bilgisayar Sınıfı açtı.
AHISKA´NIN ÇİLESİNİ YAZDI
AHISKA´NIN ÇİLESİNİ YAZDI
İnegöl´de yaşayan 57 yaşındaki Ahısta Türk´ü Aıdınzhon Khazıkov, Sürgün yıllarından başlayarak, Türkiye´ye gelişine kadar yaşadıklarını yazarak, resmini çiziyor.
KOCATEPE´DE ÇANAKKALE MENÜSÜ
KOCATEPE´DE ÇANAKKALE MENÜSÜ
Kocatepe Okulu öğrencileri, 18 Mart Şehitler Haftası kapsamında, Çanakkale´de savaşan dedelerini, buğday çorbası ve şekersiz üzüm hoşafı yiyerek yad etti.
İTFAİYE BU KEZ DRONE KURTARMA
İTFAİYE BU KEZ DRONE KURTARMA
Bursa Büyükşehir İtfaiyesi İnegöl Grup Amirliği ekipleri bu kez farklı bir kurtarma operasyonuna imza attı. Kuğulu Park mevkiinde ağaca takılı kalan Drone itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
TOKİ MEHMET AKİF´TE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
TOKİ MEHMET AKİF´TE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda düzenlenen sergi ve anma programı ile kutlandı. Programa Milli Eğitim Şube Müdürü Ayfer Er, TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Fikret Kılıç, Baykoca Mahallesi Muhtarı Recep Kelebek, bazı okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
BAHÇELİ´DEN İL VE İLÇE MÜJDESİ
BAHÇELİ´DEN İL VE İLÇE MÜJDESİ
Milliyetçi Hareket Partisi´nin (MHP) 12. Olağan Büyük Kurultayı´nda Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli´nin, “2023´e 100 İl 1000 İlçe ile daha güçlü gireceğiz” sözleri İnegöl´ün il umutlarını yeniden yeşertti.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
YAPRAK PORSELEN
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR SANCAKTEPE´DE YIKILDI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9362
EURO
4.8335
Bursa Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
19°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
23°
Perşembe
Fırtına
13°
Cuma
Sağanak
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30