Jandarmadan Hayvan Hırsızlıkları Uyarısı
İnegöl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde dağıttığı broşür ve afişlerle, hayvan yetiştiricilerini, hırsızlıklar ve sahte para konusunda uyardı.
Tarih: 6.9.2014 08:58:26

Yetiştiricilerden, herhangi bir şüpheli durumda ALO 156 ücretsiz hattan Jandarma ekiplerine bilgi verilmesi istendi.

BROŞÜR VE AFİŞLE UYARI

Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından bastırılan 3 bin 600 adet “Hayvan Hırsızlığı ile Mücadele” broşürü, İnegöl Merkez Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Müslüm Koçak ve Jandarma Asayiş Tim Komutanı Başçavuş Fikret Savran tarafından, İnegöl’e bağlı Cerrah mahallesinde, kahvehane, ahır ve çiftlikler tek tek gezilerek hayvan yetiştiricilerine dağıtıldı. Bastırılan bin 200 adet “Hayvan Hırsızlıklarına Dikkat” başlıklı, ne yapılması ve yapılmaması gerektiğinin belirtildiği afişler ise, çeşitli yerlere yapıştırıldı.

HIRSIZLIK İÇİN GELEN GRUPLAR VAR

Cerrah mahallesindeki vatandaşlara hayvan hırsızlığının önüne geçilebilmesi için alınması gereken önlemler ve sahte para ile ilgili bilgiler veren Jandarma Asayiş Tim Komutanı Başçavuş Fikret Savran, “Hepinizin evinde azda olsa, kendi imkanlarınızı karşılayacak miktarda da olsa hayvanlarınız var. Kurban Bayramı sebebiyle kurbanlar kıymetlendi, hayvan pazarı hareketlendi. Bu konuda hırsızlık çabası içerisine girenlerin faaliyetleri de hareketlendi. Hırsızlık yapmak amacıyla bölgeye gelmiş küçük gruplar olduğunu, fırsat kolladıklarını duyuyoruz. Devriyelerimizle bir şekilde bunları yakalamak için çalışıyoruz ama zaman zaman bir adım önümüze geçtikleri de oluyor. Hayvan fiyatları, et fiyatları yüksek. Çaldıkları hayvanları da biran önce elden çıkarma kolaylığına da sahip bu insanlar. Önce hayvanı satacağı yeri hazırlıyor. Hayvanı çalıyor, kapalı bir kasa içerisinde satacağı yere varmadan kesiyor, parçalıyor ve götürüp teslim ediyor” dedi.

HERKESE GÜVENMEYİN

Bu konularda vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirten Savran, “İl Jandarma Komutanlığımız broşürler, afişler hazırladı. Çok basit, maliyeti düşük tedbirler alarak hayvanlarınızın çalınmasının önüne geçebilirsiniz. Bizim bölgemizde meyvecilik var. Vatandaş meyvecilik üzerinden geçiniyor. Adam geliyor az miktarda meyve alıyor, parasını peşin veriyor. Biz de diyoruz ki ‘bu adam sağlam bir esnaf, güvenilir.’ Adam bir dahaki sefere geliyor, ‘ben kurban işi yapacağım, kurban yükleyeceğim’ diyor. ‘Tanımıyor musun beni, hep peşin alıyorum. Hayvanların parasını bir daha ki seferde geldiğimde vereceğim’ diyor. Sende bir önceki seferde az miktarda mal aldı, parasını peşin verdi ya güveniyorsun, sağlam diyoruz. Malı veriyoruz. Belki bir de yalan yanlış senette veriyor. Bir gidiyor sonra geldiği de yok, hayvanlardan haberde yok” şeklinde konuştu.

KÖPEĞİNİZE GÜVENMEYİN, ŞÜPHELENDİKLERİNİZİ ‘ALO 156’YA BİLDİRİN

Hayvan yetiştiricilerinden, hayvanları çaldırmamak için basit tedbirler istediklerini ifade eden Başçavuş Fikret Savran, “Evinizin, ahırınızın etrafına aydınlatma yapın. Düşük maliyetlerle alarm sistemleri var. Kapı açmaya, harekete duyarlı alarm sistemleri var. Köpek besleyin ama köpeğe güvenmeyin. Benim iki tane köpeğim var, adamı yer demeyin yemez. Senin köpeğin önüne tavuk etine enjekte ettiği uyutucu ilacı atar, 5 dakika bekler, köpek uyur, sende köpeğine güvendiğin için uyursun, adam hayvanları yükler gider. Köpeğinize güvenmeyin. İzmir’de görev yaptım. Orada hırsızların uyguladıkları taktik bu şekildeydi. Köpeğin olsun ama köpeğini dışarıdan et atılamayacak bir kefesin içerisine koyabilirsin. Köpek havlayarak seni uyandırır. Bunun yanı sıra ahırınıza yakın yerlerde çalı çırpı varsa, bunları temizleyin. Mümkünse bir bekçi koyun veya geç saatlere kadar uyanık kalın. Şüphelendiğiniz bir durum varsa da, mutlaka 156’yı ayarak jandarmaya bilgi verin” diye konuştu.

SAHTE PARA UYARISI

Sahte para konusunda da uyarılarda bulunan Başçavuş Fikret Savran, “Mümkünse peşin satın. Peşin alışlarınızda da sahte para olayına düşmeyin. Güvendiğiniz, daha önce alışverişiniz olan insanlara satın. Uzak yerlere veresiye hayvan satmayın” diye konuştu.

İnegöl Merkez Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Müslüm Koçak ve Jandarma Asayiş Tim Komutanı Başçavuş Fikret Savran, bilgilendirmenin ardından bastırılan broşürleri vatandaşlara dağıtırken, afişler ise çeşitli yerlere asıldı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Darbe girişimi nedeniyle altın fiyatlarında ki yükseliş nedeniyle vatandaşların mağdur olmamasını isteyen İnegöl Kuyumcular Derneği, aldığı yönetim kurulu kararıyla Pazartesi gününe kadar işyerlerini açmama kararı aldı.
ALANYURT YENİ BİR KAVŞAĞA KAVUŞUYOR
ALANYURT YENİ BİR KAVŞAĞA KAVUŞUYOR
İnegöl Belediyesi, trafik sirkülasyonunu rahatlamak ve kent estetiğini ortaya koymak adına Alanyurt´ta yeni bir kavşağı vatandaşların hizmetine sunmak için çalışmalarına devam ediyor.
ELEMAN İSTEDİ, GELENLER ŞOK ETTİ!
ELEMAN İSTEDİ, GELENLER ŞOK ETTİ!
İnegöl´deki tavuk çiftliğinde çalıştırılmak üzere, aracı kişiden istenen elemanlar geldi ancak elemanları almaya giden çiftlik sahibi kadın hayatının şokunu yaşadı.
ARSALAR KAPIŞ KAPIŞ
ARSALAR KAPIŞ KAPIŞ
İnegöl Belediyesi Kasasına Arsa Satışından 3 Milyon Lira Girdi
UEDAŞ´TAN İÇ ISITAN PROJE
UEDAŞ´TAN İÇ ISITAN PROJE
Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.´nin (UEDAŞ) sosyal sorumluluk kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği "Kardeşim Üşümesin" isimli proje ile köy okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giysi yardımı yapıyor. Proje kapsamında, İnegöl´e bağlı Tahtaköprü mahallesi İlkokulunun da aralarında bulunduğu hizmet bölgesi olan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova´daki okullarda öğrenim gören 600 öğrenciye kışlık giysi dağıtıldı.
MOBİLİYUM AVM´DE AHŞAPKÂRİ SERGİSİ
MOBİLİYUM AVM´DE AHŞAPKÂRİ SERGİSİ
Türkiye´nin en büyük kapalı mobilya alışveriş merkezi Mobiliyum AVM´de İnegöllü sanatçı Mehmet Şakir Ünlü´nün Ahşapkari sanatının örneklerinin yer aldığı sergi izlenime açıldı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE
BÜYÜKŞEHİR´DEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE
Bursa Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde, İnegöl Belediyesinin desteğiyle, İnegöl Çevre Sağlığı ve İlaçlama Hizmetleri için kurulan ekip, İnegöl´de sivrisinek ve karasinekle mücadelesini sürdürüyor.
ÇİFTÇİYE İKİNCİ DARBE!
ÇİFTÇİYE İKİNCİ DARBE!
Kiraz´ın ardından Armut´a umut bağlayan çiftçi de ağır kış şartları ve aşırı yağışlardan darbe aldı. Oluşan lekeler yüzünden üretici armudu satamamaktan yakınıyor.
Suriyelilerin Mobilyaya Olumlu Katkısı
Suriyelilerin Mobilyaya Olumlu Katkısı
Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, 2013 ve 2014 yıllarında sektörün büyük başarı gösterdiğini, bu yılın ilk yarısına ait sonuçlarda bu istikrarın süreceğine işaret ettiğini söyledi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
YAPRAK PORSELEN
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
EKMEK İSRAFI
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ ARTIK FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR SANCAKTEPE´DE YIKILDI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR İŞİ ŞANSA BIRAKMAMALI!
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Bursa Hava Durumu
Bugün
Fırtına
17°
Salı
Parçalı bulutlu
19°
Çarşamba
Bulutlu
19°
Perşembe
Fırtına
17°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30