KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen “Uluslararası Ticarette Türkiye´nin Yeri ve Potansiyeli” konulu panelde ticarette iki boyuta dikkat çekildi. Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esra Güler, “Dünya ekonomisinin tamamı için yüzde 3,6, gelişmiş ekonomiler için yüzde 2,2 yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 4,6 bir yükseliş beklentisi var” dedi.
Tarih: 7.12.2017 09:50:44

İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat´ın moderatörlüğünü üstlendiği panele Kaymakam Ali Akça, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Müftü Kazım Güzel ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esra Güler, Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Orhan Bozkurt ve Uluslararası Satış Direktörü Sadi Diker, “Uluslararası Ticarette Türkiye´nin Yeri ve Potansiyeli” konularında önemli bilgiler verdiler.

ULAŞIMA ÇÖZÜM

Panelin açış konuşmasını yapan İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, “Geçen yıla göre üniversite yerleşkesinin görüntüsünün değiştiğini, daha güzel bir hal aldığını söylediler. Bu vesileyle kampüsün iyileştirilmesi için müracaat ettiğimiz ve bize olumlu dönüşleri, katkıları bulunan tüm kurum, şirket ve firmalara teşekkür ediyorum. Önemli bir meblağ temin edildi. Güzel bir görüntüye kavuştu. Bugün yabancı uyruklu 62 öğrencimizle kahvaltı yaptık. 17-18 farklı ülkeden geldiler. Bunların dile getirdiği sorunların başında ulaşım ve ikamet geliyor. Büyükşehir Belediyesi´nin Kestel´e kadar metrosu var, oraya bir otobüs konulması ve öğrencilerimizin bir kartla otobüse binip üniversitenin önüne gelmeleri ve gitmeleri gerekiyor. Geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Bey öğrencilerle bir araya geldiğinde bu konu dile getirilmiş. Alinur beyin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konuda girişimde bulunacağını düşünüyorum. Yakın gelecekte çözüme kavuşacaktır” dedi.

KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM

Ticarette iki boyutun dikkat çektiğini savunan Canbolat, “Mal alıp satarız, ekonomik kar elde ederiz, üretim yapar dışarıya satarız, ekonomik kazanç elde ederiz. Bazı ülkeler bunu yapar. Genellikle hammadde satanlar vardır. Bursa´da dağlara bakıyoruz, TIR´larla büyük mermerler gidiyor. Bunları işlemeden satarsak bir birim kâr elde ederiz ama işlersek 100 birim kâr elde ederiz. Ülkelerin dış ticaretteki stratejik boyutu burada kendini gösterir. Bir ürün böyle satar kâr elde ederiz. İkinci ürün de; hem ürün satarız hem maddi ekonomik kazanç elde ederiz hem de stratejik siyasi bir kazancımız olur. O, gelişmişlik düzeyi yüksek ürünler üretirsek, stratejik boyutu yüksek olan ürünler üretip satarsak o yönüyle önemli bir dış ticaret geliri elde etmiş oluruz. Fakat merkez ülkeler maalesef buna izin vermiyor. 7+1 gelişmiş ülke var. 8 gelişmiş ülke olarak söylediler. Rusya´nın üretim kapasitesiyle, kültürüyle diğer ülkeleri kıyasladığınızda çok farklı boyutu var. Fakat iki süper güçten biri olduğu için dâhil edildi. Merkez ve çevre… Gözlem sonucu teori oluşturulmuş. Merkez ülkeler bütün kuralları kendileri koyuyorlar ve çevre ülkelerinin, yani 5´te 4´ünü oluşturan 3. dünya ya da gelişmekte olan ülkelerin kendi aralarında bir araya gelip üretim yapmalarına izin verilmiyor. 1996 yılında Türkiye öncülüğünde D-8 oluşturuldu. O dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan´ın üzerinde durduğu bir boyuttu. Türkiye, İran, Mısır, Pakistan, Endonezya, Malezya, Bangladeş ve Nijerya… Çok güzel bir projeydi. Çifte standart olmasın, eşitlik, adalet olsun dediler fakat ne oldu? Teori gerçekleşti. AB; biz bir Asya-Avrupa vakfı oluşturduk diyerek 2 D-8 ülkesine çengel attı. Bu bir müdahaledir. Merkezin çevreye müdahalesini gördük. Bir yıl devam etmeden Türkiye´deki bu hükümet düşürüldü. Şuanda D-8 var ama ruhunu aldılar, ruhu yok. Amaca uygun hiçbir davranış yok. Çünkü D-8´in arkasındaki siyasi irade ortadan kaldırıldı” dedi.

BÜTÜNÜYLE BİZ KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM

Dekan Canbolat, “Mal satarız para elde ederiz, mal satarız hem para hem kazanç hem de siyasi stratejik avantaj elde ederiz. Bunu kim elde ediyor? 7 ülke elde ediyor. Diğer ülkelere bu fırsatı vermiyorlar. Almanya sanayide yüzde 80 hammaddeye bağımlı. Bunu 3. dünya ülkelerinden almaya mecburlar. Türkiye´de son 2-3 haftadır gündemde olan bir olay, Türkiye son yıllarda yüksek teknolojide iyi şeyler yapmaya çalışıyor, kendi araçlarını kendi yapmaya çalışıyor. Fırtına Obüsleri diye bir savunma aracı üretildi. Bu bir tanktır, üzerinde sofistike silahları vardır, her türlü doğa koşullarında gidebilen, 40 kilometre menzili olan çok güzel bir şeydir. Bakın ne oldu… Türkiye bunu üretiyor, Türkiye bunu üretirken güzel de bunu satalım dedi. Ticaret yapmak istedi. Tam sözleşmeler imzalandı, satış gerçekleştirilecekken Almanya ‘Hayır satamazsın´ dedi ve satamadık. Çünkü bu aracın motorunu Almanya´dan alıyoruz. Merkez ülke Almanya, sen bunu yap kendi sınırlarında kullan ama bir üçüncü ülkeye satarsan motor vermem dedi. Biz orada şunu gördük; demek ki bütünüyle biz kendimiz üretmemiz lazım. Motoruyla bir müttefik ülkeye satamıyorsak bir boyutu zayıf kalıyor” diye konuştu.

ÖNEMLİ BİR DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ VAR

Canbolat konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye olarak 2016´da ihracat geliri 8 milyar dolar ama ithalat 20 milyar dolar olmuş. Demek ki burada önemli bir dış ticaret açığımız var. Yüzde 85 oranını buluyor. Gelişmiş ülke olan Almanya, sanayide ilk 3´te yer alıyor. 253 milyar dolar avro dış ticaret fazlası var. 1 trilyon 208 milyar dolarlık ihracatı var, 954 milyar dolarlık ithalatı var. Dışa satışı çok fazla… Bunu nereye yapmış? AB üyesi ülkelere olan ihracatı 2,2 puan artmış. Daha çok AB ülkelerine satıyor. 3. dünya ülkelerine satışında ise 0,2 puan gerileme olmuş. Bu ne demek? AB ülkeleri daha çok satın alma yapmışlar ama gelişmekte olan ülkeler Alman ürünlerini satın alamamış, alım gücü düşmüş. Demek ki refah belirli bir bölgede dolanıyor.”

TÜRKİYE BÜYÜYOR

“Küresel Ekonominin genel görünümü, beklentiler ve potansiyel riskler, mevcut ekonomik gelişmeler´ konularında bilgiler veren Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esra Güler ise, “Dünya ekonomisinin tamamı için yüzde 3,6, gelişmiş ekonomiler için yüzde 2,2 yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 4,6 bir yükseliş beklentisi var. Küresel ekonominin gidişatına ilişkim önemli gelişmeleri PMI verilerinden görüyoruz. Bu oran yüzde 50´nin üzerinde olduğunda iyi işler olduğunu görüyoruz ve şuan bu oran yüzde 53,10. 2017´nin ilk yarısında beklenenden daha iyi büyüme oranına sahip Euro Bölgesi, Japonya ve yükselen Asya bölgeleri, yükselen Avrupa ve Rusya´daki yukarı yönlü ve geniş tabanlı revizyonlar ABD ve Birleşik Krallık için geçerli aşağı yönlü revizyonları dengelemektedir. 2017 ve 2018 rakamlarında gelişmekte olan ekonomilerin büyüme öngörüsünün 4,7 ve 4,9 oranında olduğunu gördük. Küresel ekonomide ipi göğüsleyenler Asya ekonomileri. Bunun uzun vadeli olacağını görüyoruz. Bu ülkeler içerisinde Çin ve Hindistan başı çekiyor. IMF bunu küresel anlamda tam olarak deklare etmiyor ama Çin´in zirvede yer alacağı ifade ediliyor. Gelişmiş ülkelerin beklenen performansı en fazla yüzde 1-2 arasında değişiyor. Gelecekte küresel ekonominin büyümesi Asya ekonomisinden gelecek diye görüyoruz. Orta vadeli olarak küresel ekonomiyi bekleyen riskler devam ediyor. IMF net bir şekilde söylüyor ki küresel toparlanma her ülke için aynı düzeyde değil. Temel görünümde güçlenmeyle birlikte büyüme oranları yüzde 2´leri aşamıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde enflasyon istenen düzeye gelemedi. Ekonomik faaliyetler henüz arzulanır seviyeye gelemedi. Burada IMF gelişmiş ülkelere atıfta bulunuyor. Bizde faizler oldukça yüksek olmasına rağmen sıkı para politikasına devam diyor” diye konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ZEYTİN DALI HAREKATI İÇİN 1 AYDA 116 BAŞVURU
ZEYTİN DALI HAREKATI İÇİN 1 AYDA 116 BAŞVURU
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin´de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtına destek için İnegöl´de 116 kişi gönüllü askerlik için Askerlik Şubesine başvuruda bulundu.
OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ
OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl´de de “Okuryazarlık Seferberliği” yeniden başlatıldı. Seferberlik kapsamında başlatılacak olan okuma yazma eğitimleri kayıtlarının 1 Mart´ta başlayacağı açıklandı.
İNGAZ´DAN 10 MİLYONLUK YATIRIM
İNGAZ´DAN 10 MİLYONLUK YATIRIM
2017 yılında İnegöl´e 8 milyon liralık yatırım yaptıklarını bildiren İNGAZ Genel Müdürü Faruk Coşkun, 2018 yılında ise 10 milyon liralık altyapı yatırımı yapacaklarını belirtti.
OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR YARIŞMASI TANITILDI
OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR YARIŞMASI TANITILDI
Uluslararası Aliya Düşünce Derneği tarafından ‘Okumak özgürlüktür´ adıyla sloganıyla başlatılan yarışma programı öğretmen ve öğrencilere tanıtıldı.
İNEGÖL BU FIRSATI KAÇIRMAMALI!
İNEGÖL BU FIRSATI KAÇIRMAMALI!
MÜSİAD´DAN TOSİ ÖNERİSİ
EMNİYETİN UYGULAMASINA TARAFTARDAN TEPKİ
EMNİYETİN UYGULAMASINA TARAFTARDAN TEPKİ
Geçtiğimiz Pazar günü Kocaeli Birlikspor maçına giden İnegölsporlu taraftarlara Karamürsel çıkışında bulunan uygulama noktasında ve stat girişinde emniyet tarafından keyfi uygulamalar yapıldığını ifade eden İnegölspor tribün lideri Tevfik Taşkın, “İnegölspor taraftarı bu olayda çok sağduyulu hareket etmiştir. Orada bulunan emniyet personelinin kışkırtmasına gelmemiş ve yapılan her türlü zulme karşı sağduyusundan ödün vermemiştir” dedi.
ACİL SERVİSLER TAMAMEN DEĞİŞİYOR
ACİL SERVİSLER TAMAMEN DEĞİŞİYOR
Acil servislerdeki saat düzenlemelerinin ardından yeni düzenlemeler getirildi. Bundan sonra acil servislerde hizmet 24 saat devam edecek, güvenlik kameraları artırılacak, 11 branş zorunlu nöbet tutacak, bekleme olmayacak.
DOSTUM OKÇULUK KURSUNA KAYITLAR DEVAM EDİYOR
DOSTUM OKÇULUK KURSUNA KAYITLAR DEVAM EDİYOR
Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (Dostum) bünyesindeki okçuluk kursu için kayıtlar devam ediyor. İnsanlık tarihi kadar eski, avcılık ile beraber ortaya çıkmış olan, gelişen teknolojiye rağmen popülerliğini halen devam ettiren Okçuluğu İnegöllüler ile buluşturmayı amaçlayan İnegöl Belediyesi bu spora gönül verenleri eğitimlere katılmaya davet ediyor.
AT VE EŞEKLERE KİMLİK
AT VE EŞEKLERE KİMLİK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, at ve eşeklerin de aralarında olduğu tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi zorunlu hale getirildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Çocuklarda meydana gelen diş Travmaları
Uğur Bayram
Uğur Bayram
İNEGÖL EKONOMİSİ RAYDAN ÇIKMASIN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
TARİH GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİ OKUMAKTIR
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
SİYASET VE DİPLOMASİ
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
İNEGÖL ARTIK TURİZM KENTİ OLMALI
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
ZAMAN BİLİNCİ ve CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
SADAKA KUTUSU EĞİTİMİ
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
AŞKIN GÖZÜ NASIL KÖR OLDU?
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GERİLİM FİLMİ!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Şah-ı Nakşibend Hz. İsmini Nereden Aldı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DOĞUGÜCÜ GENÇLİK´TEN TAKİBE DEVAM
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
DÜNYA MERHAMET HİSLERİNE KEZZAP DÖKÜLMÜŞ VİCDAN FUKARALARINA STOP DEDİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
HAYRA KOŞMA VE HAYIRDA YARIŞMAK
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDER MENEMEN´İ SARSTI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
BEKLENMEYEN FUTBOL VE SKOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.7845
EURO
4.6641
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
10°
Cuma
Bulutlu
12°
Cumartesi
Fırtına
Pazar
Sağanak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30