KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen “Uluslararası Ticarette Türkiye´nin Yeri ve Potansiyeli” konulu panelde ticarette iki boyuta dikkat çekildi. Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esra Güler, “Dünya ekonomisinin tamamı için yüzde 3,6, gelişmiş ekonomiler için yüzde 2,2 yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 4,6 bir yükseliş beklentisi var” dedi.
Tarih: 7.12.2017 09:50:44

İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat´ın moderatörlüğünü üstlendiği panele Kaymakam Ali Akça, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Müftü Kazım Güzel ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esra Güler, Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Orhan Bozkurt ve Uluslararası Satış Direktörü Sadi Diker, “Uluslararası Ticarette Türkiye´nin Yeri ve Potansiyeli” konularında önemli bilgiler verdiler.

ULAŞIMA ÇÖZÜM

Panelin açış konuşmasını yapan İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, “Geçen yıla göre üniversite yerleşkesinin görüntüsünün değiştiğini, daha güzel bir hal aldığını söylediler. Bu vesileyle kampüsün iyileştirilmesi için müracaat ettiğimiz ve bize olumlu dönüşleri, katkıları bulunan tüm kurum, şirket ve firmalara teşekkür ediyorum. Önemli bir meblağ temin edildi. Güzel bir görüntüye kavuştu. Bugün yabancı uyruklu 62 öğrencimizle kahvaltı yaptık. 17-18 farklı ülkeden geldiler. Bunların dile getirdiği sorunların başında ulaşım ve ikamet geliyor. Büyükşehir Belediyesi´nin Kestel´e kadar metrosu var, oraya bir otobüs konulması ve öğrencilerimizin bir kartla otobüse binip üniversitenin önüne gelmeleri ve gitmeleri gerekiyor. Geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Bey öğrencilerle bir araya geldiğinde bu konu dile getirilmiş. Alinur beyin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konuda girişimde bulunacağını düşünüyorum. Yakın gelecekte çözüme kavuşacaktır” dedi.

KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM

Ticarette iki boyutun dikkat çektiğini savunan Canbolat, “Mal alıp satarız, ekonomik kar elde ederiz, üretim yapar dışarıya satarız, ekonomik kazanç elde ederiz. Bazı ülkeler bunu yapar. Genellikle hammadde satanlar vardır. Bursa´da dağlara bakıyoruz, TIR´larla büyük mermerler gidiyor. Bunları işlemeden satarsak bir birim kâr elde ederiz ama işlersek 100 birim kâr elde ederiz. Ülkelerin dış ticaretteki stratejik boyutu burada kendini gösterir. Bir ürün böyle satar kâr elde ederiz. İkinci ürün de; hem ürün satarız hem maddi ekonomik kazanç elde ederiz hem de stratejik siyasi bir kazancımız olur. O, gelişmişlik düzeyi yüksek ürünler üretirsek, stratejik boyutu yüksek olan ürünler üretip satarsak o yönüyle önemli bir dış ticaret geliri elde etmiş oluruz. Fakat merkez ülkeler maalesef buna izin vermiyor. 7+1 gelişmiş ülke var. 8 gelişmiş ülke olarak söylediler. Rusya´nın üretim kapasitesiyle, kültürüyle diğer ülkeleri kıyasladığınızda çok farklı boyutu var. Fakat iki süper güçten biri olduğu için dâhil edildi. Merkez ve çevre… Gözlem sonucu teori oluşturulmuş. Merkez ülkeler bütün kuralları kendileri koyuyorlar ve çevre ülkelerinin, yani 5´te 4´ünü oluşturan 3. dünya ya da gelişmekte olan ülkelerin kendi aralarında bir araya gelip üretim yapmalarına izin verilmiyor. 1996 yılında Türkiye öncülüğünde D-8 oluşturuldu. O dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan´ın üzerinde durduğu bir boyuttu. Türkiye, İran, Mısır, Pakistan, Endonezya, Malezya, Bangladeş ve Nijerya… Çok güzel bir projeydi. Çifte standart olmasın, eşitlik, adalet olsun dediler fakat ne oldu? Teori gerçekleşti. AB; biz bir Asya-Avrupa vakfı oluşturduk diyerek 2 D-8 ülkesine çengel attı. Bu bir müdahaledir. Merkezin çevreye müdahalesini gördük. Bir yıl devam etmeden Türkiye´deki bu hükümet düşürüldü. Şuanda D-8 var ama ruhunu aldılar, ruhu yok. Amaca uygun hiçbir davranış yok. Çünkü D-8´in arkasındaki siyasi irade ortadan kaldırıldı” dedi.

BÜTÜNÜYLE BİZ KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM

Dekan Canbolat, “Mal satarız para elde ederiz, mal satarız hem para hem kazanç hem de siyasi stratejik avantaj elde ederiz. Bunu kim elde ediyor? 7 ülke elde ediyor. Diğer ülkelere bu fırsatı vermiyorlar. Almanya sanayide yüzde 80 hammaddeye bağımlı. Bunu 3. dünya ülkelerinden almaya mecburlar. Türkiye´de son 2-3 haftadır gündemde olan bir olay, Türkiye son yıllarda yüksek teknolojide iyi şeyler yapmaya çalışıyor, kendi araçlarını kendi yapmaya çalışıyor. Fırtına Obüsleri diye bir savunma aracı üretildi. Bu bir tanktır, üzerinde sofistike silahları vardır, her türlü doğa koşullarında gidebilen, 40 kilometre menzili olan çok güzel bir şeydir. Bakın ne oldu… Türkiye bunu üretiyor, Türkiye bunu üretirken güzel de bunu satalım dedi. Ticaret yapmak istedi. Tam sözleşmeler imzalandı, satış gerçekleştirilecekken Almanya ‘Hayır satamazsın´ dedi ve satamadık. Çünkü bu aracın motorunu Almanya´dan alıyoruz. Merkez ülke Almanya, sen bunu yap kendi sınırlarında kullan ama bir üçüncü ülkeye satarsan motor vermem dedi. Biz orada şunu gördük; demek ki bütünüyle biz kendimiz üretmemiz lazım. Motoruyla bir müttefik ülkeye satamıyorsak bir boyutu zayıf kalıyor” diye konuştu.

ÖNEMLİ BİR DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ VAR

Canbolat konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye olarak 2016´da ihracat geliri 8 milyar dolar ama ithalat 20 milyar dolar olmuş. Demek ki burada önemli bir dış ticaret açığımız var. Yüzde 85 oranını buluyor. Gelişmiş ülke olan Almanya, sanayide ilk 3´te yer alıyor. 253 milyar dolar avro dış ticaret fazlası var. 1 trilyon 208 milyar dolarlık ihracatı var, 954 milyar dolarlık ithalatı var. Dışa satışı çok fazla… Bunu nereye yapmış? AB üyesi ülkelere olan ihracatı 2,2 puan artmış. Daha çok AB ülkelerine satıyor. 3. dünya ülkelerine satışında ise 0,2 puan gerileme olmuş. Bu ne demek? AB ülkeleri daha çok satın alma yapmışlar ama gelişmekte olan ülkeler Alman ürünlerini satın alamamış, alım gücü düşmüş. Demek ki refah belirli bir bölgede dolanıyor.”

TÜRKİYE BÜYÜYOR

“Küresel Ekonominin genel görünümü, beklentiler ve potansiyel riskler, mevcut ekonomik gelişmeler´ konularında bilgiler veren Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esra Güler ise, “Dünya ekonomisinin tamamı için yüzde 3,6, gelişmiş ekonomiler için yüzde 2,2 yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 4,6 bir yükseliş beklentisi var. Küresel ekonominin gidişatına ilişkim önemli gelişmeleri PMI verilerinden görüyoruz. Bu oran yüzde 50´nin üzerinde olduğunda iyi işler olduğunu görüyoruz ve şuan bu oran yüzde 53,10. 2017´nin ilk yarısında beklenenden daha iyi büyüme oranına sahip Euro Bölgesi, Japonya ve yükselen Asya bölgeleri, yükselen Avrupa ve Rusya´daki yukarı yönlü ve geniş tabanlı revizyonlar ABD ve Birleşik Krallık için geçerli aşağı yönlü revizyonları dengelemektedir. 2017 ve 2018 rakamlarında gelişmekte olan ekonomilerin büyüme öngörüsünün 4,7 ve 4,9 oranında olduğunu gördük. Küresel ekonomide ipi göğüsleyenler Asya ekonomileri. Bunun uzun vadeli olacağını görüyoruz. Bu ülkeler içerisinde Çin ve Hindistan başı çekiyor. IMF bunu küresel anlamda tam olarak deklare etmiyor ama Çin´in zirvede yer alacağı ifade ediliyor. Gelişmiş ülkelerin beklenen performansı en fazla yüzde 1-2 arasında değişiyor. Gelecekte küresel ekonominin büyümesi Asya ekonomisinden gelecek diye görüyoruz. Orta vadeli olarak küresel ekonomiyi bekleyen riskler devam ediyor. IMF net bir şekilde söylüyor ki küresel toparlanma her ülke için aynı düzeyde değil. Temel görünümde güçlenmeyle birlikte büyüme oranları yüzde 2´leri aşamıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde enflasyon istenen düzeye gelemedi. Ekonomik faaliyetler henüz arzulanır seviyeye gelemedi. Burada IMF gelişmiş ülkelere atıfta bulunuyor. Bizde faizler oldukça yüksek olmasına rağmen sıkı para politikasına devam diyor” diye konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KENDİMİZ ÜRETMEMİZ LAZIM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 İNEGÖL DOĞA KOLEJİ KARAGÖZ EVİNDE
İNEGÖL DOĞA KOLEJİ KARAGÖZ EVİNDE
İnegöl Doğa Koleji 2. sınıf öğrencileri Bursa´nın kültürel simgesi olan Türk Gölge oyunun kahramanın adını taşıyan Karagöz Evi´ni ziyaret ettiler. Müze evinde kukla galerisini, ihtisas kütüphanesini ve tasvir yapım atölyesini ziyaret edip, Karagöz-Hacivat gösterisini izlediler.
DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK İLGİ
DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK İLGİ
İnegöl Belediyespor Dağcılık Branşı ve DOSTUM (Doğa Sporları Turizm Merkezi) sporcuları tarafından gerçekleştirilen 2 ayrı doğa yürüyüşüne yaklaşık 100 kişi katılım gösterdi.
PİYANGO HARAMDIR
PİYANGO HARAMDIR
İnegöl İlçe Müftüsü Kazım Güzel, yılbaşı eğlencelerinin ve milli piyangonun haram olduğunu söyledi.
BOĞAZOVA´DA KAÇAKLA MÜCADELE BAŞLADI
BOĞAZOVA´DA KAÇAKLA MÜCADELE BAŞLADI
İnegöl´ün doğal güzelliği ve yüksek hava kalitesi ile özellikle son dönemlerde turizm açısından önemli bölgelerinden biri olan Boğazova Yaylasında kaçak yapılaşmayla mücadele başlatıldı.
BU İŞ KAÇMAZ!
BU İŞ KAÇMAZ!
İş-Kur´un engelli ve eski hükümlülere yönelik proje destekleri başvuru tarihi uzatıldı. 11 Aralık´ta sona eren başvuru süresi 29 Aralık 2017 tarihine uzatılırken, destek ise 36 bin liradan 50 bin liraya çıkarıldı.
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI MOTOSİKLETLİ YARALANDI
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI MOTOSİKLETLİ YARALANDI
Sinanbey mahallesi Muratbey caddesi üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobil ile motosiklet çarpıştı, bir kişi yaralandı.
KENT KONSEYİNDEN KÜTÜPHANE YARDIMI
KENT KONSEYİNDEN KÜTÜPHANE YARDIMI
İnegöl Kent Konseyi, Diyarbakır´ın Kulp ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi Almanca ve İngilizce öğretmeni Özge Küçük´ün çağrısına yanıt verdi. Kitap kampanyası başlatan konsey üyeleri, kampanyayı başarı ile tamamladılar. Toplanan kitaplar, Diyarbakır´ın Kulp ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesine gönderilerek kütüphane oluşturulmasına katkı sağlayacak.
İHTİSAS OSB BÜYÜYOR
İHTİSAS OSB BÜYÜYOR
İki fabrika ile başladı, şimdi 48 fabrikanın bacası tütüyor
MODEF AFRİKA VE ASYA´DA YENİ PAZARLARA YELKEN AÇTI
MODEF AFRİKA VE ASYA´DA YENİ PAZARLARA YELKEN AÇTI
İnegöl MODEF Fuarcılık Şirketi, ilçedeki mobilya sektörüne yurt dışında yeni pazarlar açmak için yoğun bir çalışma yürütüyor. MODEF Fuarcılık, pazar araştırması yaptığı ülkelere ilçedeki mobilyacıları heyetler halinde götürerek bu ülkelerdeki büyük müşterilerle buluşturuyor.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
DİYABET HASTALARINDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI YAKLAŞIMI
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
KUDÜS DEĞİL ZİHİNLERİMİZ İŞGAL ALTINDA
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
SOKAKTA CAN VAR
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
EĞİTİM
Vedat Baykay
Vedat Baykay
NATO KAFA NATO MERMER
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BAKIŞ AÇISI… (FARKLI AÇILARDAN BAKABİLMEK)
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BİR FİNCAN KAHVE OLSAM
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALİNUR BAŞKAN´IN ARDINDAN!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Nazi Tıbbi Deneyleri Nedir?
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DOĞUGÜCÜ GENÇLİK TAM GAZ İLERİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLİM ÖĞRENMENİN FAZİLETİ
Orhan Atan
Orhan Atan
TEK GOLLE 3 PUAN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR PLAY-OF´TA "BENDE VARIM" DİYOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8277
EURO
4.5086
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
15°
Perşembe
Güneşli
16°
Cuma
Parçalı bulutlu
17°
Cumartesi
Fırtına
14°
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:09 13:08 15:31 17:49 19:21