KETEM´E TAŞIMALI SİSTEM
İnegöl Belediyesi, eski Huzurevi bahçesinde hizmete başlayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi´ne (KETEM) taşımalı sistem uygulaması başlattı.
Tarih: 30.4.2016 10:53:36

İnegöl Belediyesi, eski Huzurevi bahçesinde hizmete başlayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi´ne (KETEM) taşımalı sistem uygulaması başlattı. KETEM´e gelmek isteyen bayanlar, İnegöl Belediyesinin bu hizmeti sayesinde büyük kolaylık yaşayacak.

Dün başlayan uygulama kapsamında ilk olarak TOKİ´de ikamet eden 50 bayan merkeze getirilerek muayene olmaları sağlandı. Uygulamanın devamında Kurşunlu, Yeniceköy, Tahtaköprü, Cerrah ve diğer kırsal mahallelerdeki bayanlarda taşımalı sistemle KETEM´e getirilecek.

BELEDİYEYE TEŞEKKÜR

Hayata geçirilen uygulamadan dolayı İnegöl Belediyesine teşekkür eden KETEM Sorumlu hekimi Dr. Simge Tezel, “Merkezimizde mamografi, simir testi ve bağırsak testi yapılabiliyor, diyetisyenlik hizmeti de veriyoruz. Diyetisyene başvurmak isteyen vatandaşlarımızın 18 yaş üstü olması ve aile hekimliğinden gerekli tahlilleri yaptırmış olması yeterli olacaktır. Mamografi için başvuracak bayanların 40 ile 69 yaş aralığında olması, simir testi yaptırmak isteyenlerin 30-65 yaş aralığında ve kolon kanseri erken tanısı için bağırsak testi yaptırmak isteyenlerin 50 ile 70 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Ayrıca bağırsak testinden erkek vatandaşlarımızda yararlanabilmektedir. Merkezimizde yapılan tüm işlemler bayan personeller tarafından yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan taramalarda bin 234 mamografi arasından 269´u şüpheli bulunarak sevk yapılmış ve 4 hastaya kanser teşhisi konulmuştur. Yapılan 981 simir testi arasından 16´sı sevk edilmiş ve kanser tanısı konulmamıştır. Yapılan 785 bağırsak kanseri taramasından 48´i şüpheli bulunarak sevk edilmiş ve bunlar arasından da kanser teşhisi konulan olmamıştır” şeklinde konuştu.

SAĞLIK VE EĞİTİM

Başlatılan taşımalı sistem uygulaması hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin ise, “İnegöl Belediyesi olarak kentimizle ilgili gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ve Belediyecilik hizmetlerimizin yanında iki unsur var ki, her zaman bizim için ilk sıralarda yer almaktadır. Bunların ilki sağlık, diğeri de eğitimdir. Bizler belediyeciliği park yapan, yol yapan, altyapı inşa eden, çöp toplayan kurumlar olarak görmedik ve görmüyoruz. İnegöl Belediyesi olarak sosyal belediyeciliğin tüm gereklerini yerine getirerek halkımıza daha kaliteli hizmet götürmenin yolunu arıyoruz. Temel belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra eğitimden sağlığa, spordan sanata pek çok sosyal sorumluluk projesinde üzerine düşen görevi üstlenen İnegöl Belediyesi olarak Kanser Erken Tanı ve Eğitim Merkezi´ne ilçe halkımızı gruplar halinde kontrole getiriyoruz. Daha öncesinde de Toplum Sağlığı Merkezi ile imzaladığımız protokol neticesinde ilçemizdeki bayanları ücretsiz kanser teşhisi için Bursa´da bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi´ne götürüyorduk. KETEM´in ilçemizde hizmete başlamasının ardından merkez dışında bulunan mahallelerden kadınlarımızı muayene için taşımaya devam ediyoruz” dedi.

“Bilindiği üzere her kanser türünde erken teşhis hayati öneme sahiptir” diyen Şahin, “Bu kapsamda erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak, halkımızı bu konuda bilinçlendirmek için kampanyalar düzenliyor, etkinlikler yapıyoruz. Bugün ki uygulama da bunlardan biri. Bugün TOKİ´de ikamet eden kadınlarımızı merkezimize getirerek onların muayene olmasına olanak sağlıyoruz. Bu uygulamanın devamında Kurşunlu, Yeniceköy, Tahtaköprü, Cerrah gibi kırsal mahallelerden vatandaşlarımızı bu şekilde merkezimize getireceğiz. Bunlar dışında Yenişehir´den de vatandaşlarımız merkezimize geliyor. Bu vesileyle bir kez daha ilçemizin bayanlarını Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezine gelerek gerekli tetkikleri yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Unutmayalım ki sağlıklı nesillerin yetişebilmesi için sağlıklı kadınlara, sağlıklı annelere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Erken teşhis ile çağın hastalığı olan kansere karşı önlem alınmasına vesile olan bu uygulamadan yararlanan bayanlarda, İnegöl Belediyesine bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiler.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KETEM TAŞIMALI SİSTEM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YÜZDE 100 İŞ GARANTİLİ OKUL
YÜZDE 100 İŞ GARANTİLİ OKUL
-123 Sağlık Memuru, 533 ATT, 619 Hemşire, 23 Tıbbi Sekreter olmak üzere bin 188 sağlık personeli mezun eden Salih İbrahim Kırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 379 öğrenci eğitim görüyor-
SAĞLIKTA ŞİDDET AYIBINDAN KURTULALIM
SAĞLIKTA ŞİDDET AYIBINDAN KURTULALIM
28 Nisan Sağlık Çalışanına Şiddete Hayır Günü nedeniyle bir açıklama yapan Sağlık-Sen Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, “Cezai müeyyidelerin caydırıcılığının artırılmasından, çalışma ortamlarının güvenliğinin teminine kadar gereken her türlü yasal ve yapısal tedbirlerin hayata geçirilmesi ve toplumsal duyarlılığın artırılması bütün sağlık çalışanlarının ortak beklentisidir” dedi.
ÇÖP EV TEMİZLENDİ
ÇÖP EV TEMİZLENDİ
Vatandaşlardan gelen ihbarını değerlendiren İnegöl Belediyesi Zabıta ekipleri, içerisine yığılan çöplerden yaşanmaz hale gelmiş bir evi boşalttı.
DR. ÇULHAOĞLU´NDAN “ÇÖL SICAKLARI” UYARISI
DR. ÇULHAOĞLU´NDAN “ÇÖL SICAKLARI” UYARISI
Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Afşin Çulhaoğlu, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının sıcak havalarda büyük risk altında kaldığını söyleyerek, “Bu risk grubundaki hastalarda kan basıncı değişikliğinin yakından izlenmesi gerekir” dedi.
YENİCEKÖY ÇÖPLÜĞÜ YEŞİL ALANA DÖNÜŞÜYOR
YENİCEKÖY ÇÖPLÜĞÜ YEŞİL ALANA DÖNÜŞÜYOR
Büyükşehir yasasıyla birlikte İnegöl´e bağlanan beldelerin vahşi depolama alanları birer birer yeşil alana dönüştürülüyor.
İTSO YABAN HAYATINDAKİ DENGENİN BOZULMAMASI İÇİN ÖNLEM PEŞİNDE
İTSO YABAN HAYATINDAKİ DENGENİN BOZULMAMASI İÇİN ÖNLEM PEŞİNDE
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ormanlardaki meyve ağaçlarının kesilmesine yasak getirilmesi ve yeni ağaçların dikilmesi için girişim başlattı.
ATT ADAYLARINA ÜZÜCÜ HABER
ATT ADAYLARINA ÜZÜCÜ HABER
Öğrencilerin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´ndan talep ettiği, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin´in de üzerinde çalışma yaptığı, 2015-2016 öğretim döneminde İnegöl Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılması planlanan Acil Tıp Teknisyenliği bölümü, ÖSYM kitapçığında yerini alamadı.
KRONİK HASTA OLANLAR SICAK HAVALARA DİKKAT
KRONİK HASTA OLANLAR SICAK HAVALARA DİKKAT
Sıcak havaların etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde uzmanlar vatandaşları uyardı. Yaşlı ve hastaların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiye ediliyor.
ARRİGO MOBİLYA´DA ALTIN GÜNÜ
ARRİGO MOBİLYA´DA ALTIN GÜNÜ
İnegöl´de Yatak odası, Yemek odası ve duvar ünitesi üretimi yapan öncü firmalardan Arrigo Mobilya´da geleneksel olarak düzenlenen “Altın Günü” etkinliği önceki gün gerçekleştirildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Ağız Kokusuna Karşı Çözümler
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0758
EURO
4.9720
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
30°
11°
Cuma
Bulutlu
28°
13°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
25°
14°
Pazar
Fırtına
27°
12°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30