KISA FİLMDE BİRİNCİ “FİLTRE”
İnegöl Belediyesi ile İnegöl Kent Konseyi işbirliğinde “Dikkat Çekiyoruz” sloganıyla bu yıl ilki düzenlenen Kısa Film Yarışması´nın ödülleri sahiplerini buldu. 30 film arasından jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 1´inciliğe layık görülen filmi ise Belediye Başkanı Alpler Taban açıkladı. Başkan Taban, yönetmenliğini Turgut Barut´un yaptığı ve sanayi bölgesinde geçen “Filtre” isimli filmi açıklayarak yönetmen ve oyuncuları sahneye davet etti.
Tarih: 19.3.2018 08:53:35

İnegöl Belediyesi ile İnegöl Kent Konseyi işbirliğinde “Dikkat Çekiyoruz” sloganıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması sona erdi. 28 Şubat´ta başvuruları sona eren yarışmaya 30 film katılırken, çevre ve kentleşme konularının ele alındığı filmlerin değerlendirmesi jüri üyeleri Fatih Yıldırım (yönetmen), Hasan Kandemir (yönetmen), Selçuk Günaydın (yönetmen), Kadir Yücel (görüntü yönetmeni) ve Faruk Sinan Arpalı (Öğretim Görevlisi -Film Eleştirmeni) tarafından titizlikle yapıldı.

Değerlendirme süreci sonrası Mobilya Müzesi konferans salonunda 1. Kısa Film Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Törene Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ve parti yöneticileri, MHP İlçe Başkanı Hayati Bedir ve parti yöneticileri, Kent konseyi Başkanı Haydar Cerrah, Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel, bazı dernek Başkanları, yarışmada yer alan oyuncu ve yönetmenler ile çok sayıda davetli katıldı.

GENİŞ KİTLELERİ ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖR; SİNEMA

Jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle başlayan kısa film yarışması ödül töreninde, Fatih Yıldırım kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. İnsanların etkileşimlerinde kullandığı bazı enstrümanlar olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bazen bu basılı yayın organları aracılığıyla, bazen notalar aracılığıyla ama bunların en önemlisi, günümüzde görselliği ön plana çıkararak yaşanmışlıklarla tespit edilmiş, hikayelerden oluşan filmlerdir. Geniş kitleleri etkileyen en önemli faktör de sinema, tiyatro, müzik gibi sanatsal etkinliklerdir. Birincisini düzenlediğimiz bu kısa film yarışmasında da inşallah ‘dikkat çekiyoruz´ ile birlikte farkındalıkları ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

BATI, FİLMLERİ ÇOK GÜZEL KULLANIYOR

Konuşmasının ardından Fatih Yıldırım´a katkılarından dolayı plaketini takdim etmek üzere sahneye gelen MHP İlçe Başkanı Hayati Bedir, İnegöl´de ilk defa böyle bir çalışma yapıldığını ve kendilerinin de bundan mutluluk duyduklarını kaydederek, “Tebrik ediyorum. Batı, Avrupa ve Amerika bu film olaylarını çok güzel kullanıyor. Ülkeleri işgal etmeden önce filmler çekerek insanların beyinlerindeki algıları değiştiriyor. Biz bu konuda ülke olarak çok geri kalmıştık ama böyle çok değerli çalışmalar yapan Başkanlarımız ve jüri üyeleriyle inşallah sinema sektörümüz de gelişecek. Bu çalışmaların gelecekte bu sektörde önemli işler yapacak isimle çıkaracağına inanıyoruz” diye konuştu.

Çok güzel yapımların yarışmaya katıldığını kaydeden jüri üyelerinden Selçuk Günaydın´da, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Selçuk Günaydın´a ise plaketini Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel takdim etti. Yücel, gençlerden sorumlu bir idareci olarak yapılan organizasyonun takdire şayan olduğunu söyledi.

“YÜZKARASI” ÜÇÜNCÜ

Jüri üyelerine plaketlerinin takdim edilmesinin ardından dereceye giren filmler sırasıyla açıklandı. 30 film arasından 3´üncü olan Erkan Şen´in yönetmenliğini yaptığı “Yüzkarası” isimli filmi, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan açıkladı. Yönetmen ve oyuncular sahneye davet edilerek ödülleri takdim edildi.

“KUMANDA” ikinci

İkinci olan yönetmenliğini Semih Yemişçi´nin yaptığı “Kuman” isimli filmini ise İnegöl Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah açıkladı. Oyuncularının tamamı çocuklardan oluşan film, salondaki izleyicilerden de büyük beğeni topladı.

İNEGÖL´DEN YÖNETMEN VE OYUNCULAR ÇIKACAK

Ödül takdimi öncesi bir konuşma yapan Haydar Cerrah, “İnegöl´de bir yeni projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kısa film yarışması projesini birlikte yaptığımız Belediye Başkanımız Alper Taban´a, Kent Konseyimizin değerli üyelerine, Fatih Yıldırım başta olmak üzere tüm jüri heyetine teşekkür ediyorum. Muhteşem bir ambiyans var salonda. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. İnegöl´ün bir birinden kıymetli markaları var. Bu markalara bir yenisini eklemek, sanatı, sinemayı ön plana çıkarmak için böyle bir girişimde bulunduk. Ayrıca, kurguya, yönetmenliğe, oyunculuğa yeteneği olan gençlerimize bir fırsat sunmak istedik. Umuyorum ki bu tarz programlar çoğaldıkça bu kentte sinemaya ilgi daha da artacak, ulusalda marka olan yeni yönetmenler ve oyuncular çıkacaktır. Toplamda 30 film yarışmaya katıldı fakat jüri bunların içinden 17 tanesini değerlendirmeye uygun buldu. Emek verip katılanlara buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl farklı bir konuda, ulusal çapta bu yarışmayı yapacağız. Bu sene ‘çevreyi ve kentleşmeyi´ değerlendirdik. Seneye başka bir konu ile yarışmayı sürdüreceğiz. İyilik ve güzelliklerin çoğalması için bu tarz programların yayılmasına her kesin emek vermesini bekliyorum” dedi. Haydar Cerrah, konuşmasının ardından yönetmen ve oyunculara plaket ile ödüllerini takdim etti.

“FİLTRE” BİRİNCİ

30 film arasından jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 1´inciliğe layık görülen filmi ise Belediye Başkanı Alpler Taban açıkladı. Başkan Taban, yönetmenliğini Turgut Barut´un yaptığı ve sanayi bölgesinde geçen “Filtre” isimli filmi açıklayarak yönetmen ve oyuncuları sahneye davet etti.

TÜM FİLMLER GÖNÜLLERİN BİRİNCİSİ

Ödül takdimi öncesi duygularını paylaşan Başkan Taban, “Kent Konseyi bu şehrin önemli bir değeri, ortak aklı. Bizde göreve geldiğimiz günden bu yana ortak akla vurgu yapıyoruz. Şehri birlikte yönetelim diyoruz. İnanın bu birlik ve beraberliği sağladığımız an, bu şehre sahip çıktığımızın adıdır. Bugün burada İnegöl Belediyesi ve Kent Konseyimizin o değerli üyeleriyle beraber, çevre bilincini, şehirlilik, kentlilik bilincini oluşturmak adına sizlerle beraber bu çalışmaları yapmaya çalıştık. Bu program öncesi çok değerli jürimiz de bir çalışma ortaya koydu. Kendileri de kayda değer filmlerin olduğunu ifade ettiler. İnşallah bundan sonrası için de bu bir başlangıç olsun. Bizim arzu ettiğimiz her konuda bu bilince erebilmemiz için sinemanın, dizilerin hayatımızdaki yeri ve öneminin ne kadar önemli olduğunu gördük. Biz de inşallah bu yol ve yöntemle aynı bilinci oluşturmak istiyoruz. Buna katkı koyarsanız çok mutlu oluruz. Emeği geçen Kent konseyi üyelerini ve jürimizi kutluyorum. Yönetmen ve oyuncu kardeşlerimizi de kutluyorum. Bana göre hepsi gönüllerin birincisi. Bu cesaretin gösterilmesi bile birinciliktir. Hepinizi kutluyorum” ifadelerinde bulundu.

Konuşma sonrası Başkan Taban, birinciliğe layık görülen filmin yönetmen ve oyuncularına plaket ile ödüllerini takdim etti. Kısa film yarışması ödül töreni kokteyl ile son buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KISA FİLMDE BİRİNCİ FİLTRE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HASTANE KANTİNİ İHALE EDİLDİ
HASTANE KANTİNİ İHALE EDİLDİ
İnegöl Devlet Hastanesi yönetimi ile müstecir arasındaki problem nedeniyle geçtiğimiz yıl Kasım ayında Mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından mağduriyetlere neden olan ve yılan hikayesine dönen İnegöl Devlet Hastanesi kantin ihalesi, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldı. İhaleyi Çekirge Devlet Hastanesi´nin kantin işletmeciliğini yapan firma kazandı.
POLİSTEN KAÇAMADI
POLİSTEN KAÇAMADI
Bıçaklı yaralama olayında yaralanıp, ifade vermeyince ekipler tarafından yakalanan şüpheli üzerinden tabanca ve uyuşturucu madde çıktı. Polisleri görünce kaçmaya başlayan şahıs, üzerindeki tabanca ve uyuşturucu maddeleri Forkliftin üzerine attı.
MUHALEFETTEN İTTİFAK SİNYALİ
MUHALEFETTEN İTTİFAK SİNYALİ
Hasan Eroğlu Başkanlığındaki Saadet Partisi İnegöl İlçe Teşkilatının, Müfit Besler Başkanlığındaki İyi Parti İnegöl ilçe yönetimini ziyaretinde, genel seçimlerde ittifak sinyali verildi.
PENCEREDEN DÜŞEN ÇOCUK AĞIR YARALANDI
PENCEREDEN DÜŞEN ÇOCUK AĞIR YARALANDI
Kemalpaşa mahallesi Çilek sokak üzerindeki evlerinin penceresinden aşağı bakmak isterken beton zemine düşen küçük çocuk ağır yaralandı.
BURSA´DAN TBMM´YE 20 MİLLETVEKİLİ
BURSA´DAN TBMM´YE 20 MİLLETVEKİLİ
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran´da yapılacak seçimlerle belirlenecek 600 Milletvekilinin 81 İl´e dağıtımını yaptı. Bu seçimde 20 Milletvekili çıkaracak Bursa iki seçim çevresine bölündü. Öte yandan, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçiminde aday olmak için görevinden ayrılacaklar, emeklilik veya ayrılma dilekçelerini en geç 26 Nisan Perşembe günü saat 17.00´ye kadar verecek.
HAYATA DÖNDÜREN MÜDAHALE
HAYATA DÖNDÜREN MÜDAHALE
Mesudiye mahallesinde meydana gelen olayda, kendisini iple asarak intihar eden genç kız, 112 acil sağlık ekibinin müdahalesiyle 25 dakika sonra hayata döndü.
HASTANEDE 23 NİSAN COŞKUSU
HASTANEDE 23 NİSAN COŞKUSU
Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İnegöl´de de kutlanıyor. Bu kapsamda, İnegöl Devlet Hastanesi Çocuk Servisinde tedavi gören çocuklar, hasta olmalarına rağmen 23 Nisan Bayramını neşe içerisinde kutladılar.
“YERYÜZÜNDE İNSAN: BİREY, TOPLUM, VAROLUŞ VE KÜLTÜR”
“YERYÜZÜNDE İNSAN: BİREY, TOPLUM, VAROLUŞ VE KÜLTÜR”
İnegöl İşletme Fakültesi eski Dekanı, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat tarafından “Yeryüzünde insan: birey, toplum, varoluş ve kültür” konulu konferans düzenlendi.
KİRALIK ARACI ZAMANINDA TESLİM ETMEYİNCE!
KİRALIK ARACI ZAMANINDA TESLİM ETMEYİNCE!
İddiaya göre, Kütahya´nın Tavşanlı ilçesinden çalındığı ihbarı yapılan özel otomobili tamir için İnegöl´e getiren şahıs, ihbar üzerine yakalandı.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
"ALLAH´A DİNİNİZİ Mİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞMAK..."
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
THE END!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
CANIN SAĞ OLSUN İNEGÖLSPOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0332
EURO
4.9670
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
28°
Çarşamba
Güneşli
27°
13°
Perşembe
Fırtına
26°
13°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30