MESAFELİ SÖZLEŞMELER MAĞDUR EDİYOR
İnegöl Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Şükrü Sütcü yaptığı açıklamada, tüketicilerin en çok mesafeli sözleşmelerde aldatıldığını belirtti.
Tarih: 13.2.2018 09:52:34

TÜKETİCİLER DOLANDIRILIYOR

Tüketicilerin en fazla mesafeli sözleşmelerle kandırıldığını ifade eden Başkan Şükrü Sütcü, tüketicilere uyarılarda bulunarak, “Mesafeli sözleşmeler; satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an dahil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle yapılan sözleşmelerdir. Bu sözleşmelere birkaç örnek vermek gerekirse; danışmanlık şirketinden cep telefonunuzu aranarak sigorta kapsamında olduğunuzu, ses kayıtlarınızın mevcut olduğunu ve belirtilen tarihe kadar 370 lira ödemediğiniz takdirde bin 800 lira ödemek zorunda kalacağınızı açıkladıklarında, olmayan borcu korkarak ya nakit ya da kredi kartı numaranızı verdiğinizde kartınızdan ödedikten sonra da bu açgözlülerin gözü doymadığı için sizi tekrar arayarak, daha fazla para yatırmanız gerektiği bildirildiğinde dolandırıldığınızı öğreniyorsunuz. Mahallemizdeki marketlerden veya pazaryerinden aldığımız sebze ve meyveleri alırken gösterdiğimiz özeni televizyon veya internette yapılan reklamlarına inanarak sipariş ettiğimiz ürünlerde göstermediğimizden kaynaklandığını, Bazen telefon sipariş ettiğimizde PET şişe ile Islak mendil veya bitkisel ürünlerin gönderildiğine, Giyecek istediğinizde bedeni büyük veya küçük olarak gönderilebiliyor. Gönderilen ürünlerin  reklamlarda anlatıldığı gibi olmadığını, Garanti belgelerinin ya onaysız ya da hiç gönderilmediğini, Ürünlerin genelinde sorunlu olduğunu fark  etmeniz büyük olasılıktır. Bilhassa internet veya telefon aboneliklerinde halen kullanmakta olduğunuz gsm şirketinin adını kullanarak daha ucuza hizmet vereceklerini açıklayıp sizi ikna ettikten sonra onaylamanızı alarak abone yapar ve bir önceki şirkete cayma bedeli ödemek zorunda bırakabilirler” dedi.

KREDİ KART BİLGİLERİNİZİ VERMEYİN!

Tüketicilere mesafeli sözleşmelerde araştırma yapmadan kredi kartı numaralarını kimseye vermemeleri gerektiğini belirten Sütcü, “Şöyle ki, kredi kartı  numaramızı bilmediğiniz tanımadığınız kişilere verdiğinizde kartınızdan yüksek çekim yapılabilecekleri gibi kredi kartının kopyalanması da  mümkündür. Bu nedenle kredi kartı numaralarımızı bilmediğimiz, tanımadığımız kişilere kesinlikle telefonda vermeyelim ve kargo ödemeli olarak gönderilen kargo paketlerini ise kargoyu getiren görevlinin yanında açarak siparişimiz dışında ürün gönderilmiş ise tutanak tutturmalıyız. Alışveriş yapılması düşünülen internet sitesi hakkında ön araştırma yapmak ve internet sitesi üzerinde satıcının ticari unvanını, açık adresini ve diğer iletişim bilgilerini kontrol etmek hem güvenilir satıcıdan alışveriş yapmak hem de mağduriyet yaşamanız halinde, hak arama yoluna başvuruda size kolaylık sağlamak açısından faydalı olacaktır. Ayrıca internet veya telefon üzerinden alışveriş yapmadan önce, mutlaka fiyat araştırması yapılmalı, ürünün yaklaşık fiyatı ile ilgili önceden bilgiler edinilmeli ve eğer ürüne ait bir açıklama ya da fiyatla ilgili bir iddia gerçekçi değilse alışveriş tercih edilmemelidir” diye konuştu.

SATICININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Mesafeli yöntemle alışveriş yaparken satıcının sözleşme öncesi bazı yükümlülükleri olduğunu ifade eden Şükrü Sütcü şöyle devam etti: “Satıcı, gerçekleştireceğiniz mesafeli sözleşmeye dair bazı hususlar hakkında sizi sözleşme kurulmadan (herhangi bir ödeme yapmadan) önce bilgilendirmek zorundadır. Bu husus mevzuatta “ön bilgilendirme” olarak düzenlenmiştir. Bu bilgilere örnek olarak satıcının adı, unvanı, açık adresi, telefon numarası, satın alacağınız malın temel özellikleri, vergiler dâhil toplam fiyatı, varsa diğer ek masraflar, cayma hakkına ilişkin bilgiler, hak arama yolları vb. verilebilir. Bu bilgilerin yapıldığına ilişkin ispat yükü satıcıya aittir. Ön bilgileri gerektiği gibi yapmamanın satıcı açısından olumsuz sonuçları vardır. Örneğin, satıcı ek masraflara ilişkin bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmemişse, tüketici bunları karşılamakla yükümlü değildir. Yine satıcı, tüketiciye cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde ön bilgilendirme yapmamışsa, cayma hakkınızı kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı olmazsınız ve bu süre kendiliğinden (cayma süresinin bittiği tarihten itibaren) bir yıla çıkar. Diğer taraftan, satıcı, siz siparişinizi onaylamadan hemen önce, vereceğiniz siparişin ödeme yükümlülüğü anlamına geldiği hususunda sizi açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirmek zorundadır. Aksi halde siparişiniz ile bağlı olmazsınız. Satıcı ön bilgileri edindiğinizi kullanılan (telefon, internet gibi) uzaktan iletişim aracına uygun olarak Satıcı, ön bilgilendirmeye dair olarak ayrıntıları Yönetmelikte belirtilen tüm hususlarda, tüketiciyi, kullanılan (telefon, internet gibi) uzaktan iletişim aracına uygun olarak anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bilgilendirmek zorundadır. Satıcı bu bilgilendirmeyi yaparken, internet sitesi üzerinden genel bir şekilde bilgilendirme yapamaz, ancak size özel kullanıcı adınız ve şifreniz ile siteye giriş yapıp tarafınıza ait bir sayfada bu bilgilere yer verebilir. Bu bilgilerin yapıldığına ilişkin ispat yükü satıcıya aittir. Tüketicinin gönderdiği veya kendisine gönderilen bilgiyi, makul bir süre incelemeye elverecek şekilde kaydedilebilmesini ve değiştirilmeden kopyalanabilmesini sağlayan ve istenen her zaman bu bilgiye aynen ulaşılmasına imkân veren “kısa mesaj, elektronik posta, internet, disk, CD, DVD, hafıza kartı ve benzeri” her türlü araç veya ortamdır.”

CAYMA HAKKI!

‘Mesafeli sözleşme yöntemiyle bir ürün satın aldım, ancak ürünü beğenmedim. Bu durumda ne yapabilirim?´ sorusu sıkça soruluyor. Tüketici mesafeli sözleşmede 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahiptir. Bu süre eğer mal satın alınacak ise mal tesliminden itibaren; “hizmet” satın alınacak ise hizmet sözleşmesinin kurulduğu andan itibaren başlar. Bunun yanı sıra sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de her zaman cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Mesafeli sözleşme yöntemiyle bir ürün satın aldım, ancak ürünün arızalı olduğu anlaşıldı. Bu durumda ne yapabilirim? Yine on dört günlük cayma hakkı süresi ile mi sınırlıyım? Hayır, bu durumda 6502 sayılı Kanunun ayıplı mal hükümleri gereği iki yıllık zamanaşımı süresi içerisinde (sözleşmeden dönüp bedel iadesini de içeren) Kanunda yer alan diğer seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz. Cayma hakkı, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı gibi yöntemlerle kullanılabilir. Ancak cayma hakkı ispat açısından sıkıntı yaratabileceğinden mevzuat gereği telefon ile kullanılamamaktadır. Bu hakkınızı kullanmak istediğinize dair bildirimi süresi içinde satıcıya yöneltmeniz yeterli sayılacaktır. Bu konuda haklarım ve yükümlülüklerim nelerdir? Mesafeli yöntemle yapılan alışverişlerde, satıcı, cayma hakkınızı kullanma bildiriminin kendisine ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde ödemiş olduğunuz bedeli iade etmek zorundadır. Ayrıca, tüketici olarak sizin de cayma hakkınızı kullanma bildiriminizden itibaren on gün içerisinde malı iade etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Aksi durumda, uyuşmazlık konusunun parasal değerini de dikkate alarak, mal veya hizmeti satın aldığınız veya ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine fatura, satış fişi, kredi kartı ekstresi, mesafeli sözleşme vb. belgeler ile birlikte başvurabileceğiniz değerlendirilmektedir.”

MASRAFLARDAN SORUMLU TUTULAMAZ

“Satıcı eğer ön bilgilendirmede cayma durumunda malın iadesi için anlaşmalı olduğu kargo şirketini belirtmişse, bu kargo şirketi aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, sizden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen kargo şirketinin, bulunduğunuz yerde şubesinin olmaması durumunda ise satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın sizden alınmasını sağlamakla yükümlüdür. Mesafeli yöntemle taksitli olarak bir ürün satın alıp usulüne göre cayma hakkımı kullandım. Ancak satıcı bedel iadesini taksitli olarak yapıyor ve bu sebeple kredi kartımın limiti kullanılamaz hale geliyor. Satıcı cayma hakkı kullanılan durumlarda tüm geri ödemeleri, tüketicinin “satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun” bir şekilde ve tüketiciye “herhangi bir masraf veya yükümlülük” getirmeden “tek seferde” yapmak zorundadır.”

CAYMA HAKKI KULLANILANMAYAN MAL VE HİZMETLER

Cayma hakkı kullanılamayan başlıca mal ve hizmet örneklerini sıralayan Sütcü, “Fiyatı piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcının kontrolünde olmayan altın, mücevherat gibi mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler. Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler. Misal olarak; çocuğunuzun resminin baskı yapıldığı tişört gibi özel istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlanan mallar. Çiçek, yaş pasta gibi çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi çabuk geçebilecek mallar. İç çamaşırı, küpe gibi iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlar mallar (ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması kaydıyla). CD, DVD gibi dijital içerikli mallar. Toner, kartuş gibi bilgisayar sarf malzemeleri ve kitap (ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması kaydıyla). Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlar. Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, otel rezervasyonu gibi konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve nişan, düğün organizasyonu gibi eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler. Uzaktan eğitim gibi elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler. Bilgisayarınıza veya telefonunuza indirdiğiniz müzik, film, programlar gibi tarafınıza anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmelerdir. İnternet veya telefon üzerinden yapılan alışverişlerde taahhüt edilen bir süre yoksa en geç otuz gün içerisinde satıcı malınızı göndermek zorundadır. Eğer bu süre içerisinde mal gönderilmezse, sözleşmeyi feshetme ve on dört gün içerisinde yasal faiziyle birlikte tüm ödemelerinizi geri alma hakkına sahipsiniz. Ancak, sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin “imkansızlaştığı” hallerde satıcı bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tarafınıza yazılı olarak veya kalıcı veri  saklayıcısı ile durumu bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur. Malın stokta bulunmaması imkansızlaşma sayılmayacaktır. Satıcı, malın tarafınıza teslimine kadar oluşan kayıp ve hasarlardan sorumludur. Eğer malın satıcının belirlediği taşıyıcı dışında başka bir taşıyıcı ile gönderilmesini talep etmişseniz, malın ilgili taşıyıcıya tesliminden itibaren oluşabilecek kayıp ya da hasardan satıcı sorumlu değildir. Sözleşme kurulmadan önce, sözleşme yükümlülüğünden kaynaklanan ve üzerinde anlaşılmış esas bedel dışında örneğin satın alınan malın kurulumu gibi herhangi bir ilave bedel talep edilebilmesi için sizin açık onayınızın ayrıca alınması zorunludur. Sizin açık onayınız alınmadan ilave ödeme yükümlülüğü doğuran seçeneklerin “kendiliğinden seçili olarak sunulmuş olmasından” dolayı, örneğin uçak bileti satın alırken yiyecek veya koltuk seçimi gibi hizmetler için tüketici biletin ücretine ilave olarak bir ödemede bulunmuş ise, bu ödemelerin iadesi derhal yapılmak zorundadır. Mağdur olan tüketicilerimize 2007 yılından beri olduğu gibi bu günden sonrada hizmet vermeye devam edeceğimizi ve gerekli hukuki desteği sağlayacağımızı belirtirim” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MESAFELİ SÖZLEŞMELER MAĞDUR EDİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ONLAR KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN IŞIĞIDIR
ONLAR KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN IŞIĞIDIR
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, “Gelecekte Türkiye´yi omuzlayacak, yönetecek olanlar bugünün çocukları ve gençleridir” dedi.
ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR
ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR
Saadet Partisi (SP) İlçe Kadın Kolları tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Uzun Sokak girişinde çocuklara balon dağıtılarak günleri kutlandı.
İTSO YÖNETİMİNDEN BAŞSAVCIYA ZİYARET
İTSO YÖNETİMİNDEN BAŞSAVCIYA ZİYARET
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) yeni Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç´ı makamında ziyaret ederek yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı ziyarette İnegöl´ün genel durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
BÜYÜKŞEHİR BANDOSUNDAN MİNİ KONSER
BÜYÜKŞEHİR BANDOSUNDAN MİNİ KONSER
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında İnegöl´e gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi Bandosu, Sarrafla Çarşısında İnegöllülere mini bir konser verdi.
BARAN´IN 23 NİSAN COŞKUSU
BARAN´IN 23 NİSAN COŞKUSU
Doğduğundan bu yana saçlarına makas değmeyen 7 yaşındaki Baran, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını arkadaşları ile birlikte kutladı.
23 NİSAN COŞKUSU
23 NİSAN COŞKUSU
Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi İnegöl´de de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.
DÜKKANA DALDI
DÜKKANA DALDI
Osmaniye mahallesi Altay caddesi üzerinde meydana gelen kazada, otomobille çarpışan hafif ticari araç işyerine daldı, sürücü yaralandı.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, “Ulusal egemenlik kavramına karşı olanlar, yıllar boyunca bu bayram kutlamalarını karartmak için FETÖ liderinden ödünç aldıkları Kutlu Doğum Haftası icat etmişlerdi” dedi.
BALAKUŞ GÜVEN TAZELEDİ
BALAKUŞ GÜVEN TAZELEDİ
Demokrat Parti (DP) İnegöl İlçe Teşkilatının olağan genel kurul toplantısı önceki gün Sani Konukoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Murat Balakuş güven tazeledi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0848
EURO
4.9862
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
28°
10°
Perşembe
Gök gürültülü sağanak yağış
27°
14°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
26°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30