OĞLUMA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUM
Doktorun “Paran olsaydı, ben özel hastanede ameliyatını yapardım. Paran yok. Doğru Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine gidiyorsun” diyerek geri çevirdiği gencin ailesi yardım bekliyor
Tarih: 24.11.2017 09:28:24

Doğuştan engelli olan ve iki kez kalp ameliyatı geçirmesine rağmen sağlık sorunları ile boğuşan 28 yaşındaki genç, ameliyat sonrası yakalandığı bağırsak rahatsızlığı nedeniyle yardım bekliyor. Anne Sebahat Saman, “Sağlık Bakanlığının oğluma sahip çıkmasını istiyorum” dedi.

Saman ailesinin üç çocuğundan biri olan Ercan Saman, doğuştan zihinsel engelli. 2009 ve 2016 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle iki kez ameliyat olan genç, ikinci ameliyat sonrasında bağırsaklarından rahatsızlandı. Bağırsaklarında baloncuk oluşan ve karnı şişen gencin acil ameliyat edilmesi gerekiyor. Yeşil kartlı olduğu için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir doktorun “Paran olsaydı, ben özel hastanede ameliyatını yapardım. Paran yok. Doğru Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine gidiyorsun” diyerek geri çevirdiği gencin ailesi Sağlık Bakanlığından yardım istiyor.

ONU NORMAL BİR EVLAT GİBİ HAYATIMA SOKTUM

Oğluna 28 yıldır bir bebek gibi baktığını belirten Ercan Saman´ın annesi Sebahat Saman, “Benim 28 yaşında engelli bir oğlum var. Tabi ben onu hiçbir zaman engelli olarak görmedim. Onu normal bir evlat gibi hayatıma soktum. Ailemden, akrabalarımdan ve çevremden kimse de onu dışlamadı. 2009 yılında ilk defa rahatsızlık geçirdi. İnegöl Devlet Hastanesine götürdük ve kalbinin kan kaçırdığını söylediler. Bu tür rahatsızlığı olan insanların bu kadar yaşadığını ve yapacak hiçbir şey olmadığını belirterek, bizi eve gönderdiler. Aynı şeyi Bursa Araştırma Hastanesindeki doktorlarda söyledi. Bu sefer bir televizyon kanalına başvurdum. Orada kalp hastalarıyla ilgili bir programa bağlandım. Oradan beni İstanbul´da bir özel hastaneye yönlendirdiler. Orada doktorlar gerekli ameliyatını yaptılar. Ameliyat sonrası 14 yıl boyunca herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını belirttiler ama aradan geçen 7 yıl sonra 2016 yılında tekrar rahatsızlandı. Yine İstanbul´daki doktora gittik ve bizleri kabul etti. Oğlum 18 yaşını geçtiği için babasının sigortasından yararlanamadı. Engelli olduğu içinde yeşil kart sahibi. Özel hastaneden ameliyat olması gerektiği için bizlere 45 bin liralık bir hesap çıkardılar. Ameliyata giren doktorlarda para istemediği için hastane masrafını ödememiz gerekti. 20 bin liralık hastane masraflarını da eşim kredi çekerek ödemek zorunda kaldı” dedi.

BAĞIRSAKLARINDA BALONCUK OLUŞTU

İkinci ameliyatının ardından oğlunun sağlığına kavuştuğuna sevindiklerini ifade eden anne Sebahat Saman, “Ameliyatın ardından 6 ay sonrasında bağırsaklarında baloncuk oluşmuş. Bozüyük´te olduğumuz sırada baloncuğun biri patladı. Oradaki devlet hastanesine götürdük. Bir şey yapamayacaklarını söylediler. Akabinde İnegöl Devlet Hastanesine götürdük. Onlarda Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine yönlendirdi. Hayati riskinin olduğunu, ameliyattan çıkamama durumu olduğunu söyleyerek, çocuğumu ameliyata aldılar. 25 gün hastane de yattı. Akabinde bağırsaklarının kapatılması için tekrar ameliyat olması gerekiyor. İnegöl Devlet Hastanesinde kolonoskopi oldu, tomogrofisi çekildi. Tomografi sonuçları iyi çıkmadı. 7 metre bağırsağı kesilecek, ekleme yapılacak. Karın fıtığı olduğu için gündüz bütün bağırsakları dışarı çıkıyor. Sancıları da arttı” dedi.

‘SİZ YEŞİL KARTLI MISINIZ? ŞİMDİ SENİN PARAN DA YOKTUR´

Anne, “Kontrol için İnegöl Devlet Hastanesinde doktora gittiğimizde ‘Ben bu çocuğu ameliyat ederim ama bu çocuğu senin eline sağ veremem´ dedi. Ameliyatın çok ağır olduğunu ve benim çocuğumun bu ameliyatı kaldıramayacağını belirtti. Kendisi beni Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine yönlendirdi. Oğlumu da yanıma alarak fakülteye gittik. Profesörün yanına gitmeden girişimizi yaptırmak istedik. Oğlum yeşil kartlı olduğu için girişi yapılamadı. Doktora girişimizin yapılamadığını söylediğim de, ‘Siz yeşil kartlı mısınız? Şimdi senin paran da yoktur´ dedi. Ben de ‘Evet paramız yok. Eşim oğlumun kalp ameliyatı için 20 bin lira kredi çekti. Onu ödüyoruz´ dedim. Bana ‘Paran olsaydı, ben özel hastanede ameliyatını yapardım. Paran yok. Doğru Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine gidiyorsun´ dedi. Bana bunu söylememesi gerekiyordu. Onun gözünde engelli olabilir ama benim gözümde çocuğum engelli değil. Bana ‘Ben bu kadar para alırım. Hastane de şu kadar alır. Oğlunu senin eline sağ veririm´ diyebilirdi. Oğlumun ameliyat olması için yeşil kart yerine genel sigortadan yararlanmasını istedik. Bu da 1,5 aylık bir süre gerektiriyor. Ama bizim bu kadar süremiz yok” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞININ OĞLUMA SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM

“Ne olur oğluma yardım edin” diyen Saman, “Yeniden Devlet Hastanesine geldik. Burada yine bize ‘Ameliyattan sağ çıkmayabilir´ dediler. Belki onlar için benim oğlum bir eksi ama ben eksileri kabul edemiyorum. Ben para filan istemiyorum. Sağlık Bakanlığının oğluma sahip çıkmasını ve iyi bir doktorun oğlumu tedavi etmesini istiyorum. Oğlumun kurtulmasını istiyorum. Oğluma sahip çıkılmasını istiyorum. Oğlumun yokluğunu kaldıramam. Engelli de olsa o benim oğlum. Ben ona 28 senedir küçük bebek gibi bakıyorum. O yüzden ne olur oğluma yardım edin” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OĞLUMA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ZEYTİN DALI HAREKATI İÇİN 1 AYDA 116 BAŞVURU
ZEYTİN DALI HAREKATI İÇİN 1 AYDA 116 BAŞVURU
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin´de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtına destek için İnegöl´de 116 kişi gönüllü askerlik için Askerlik Şubesine başvuruda bulundu.
OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ
OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl´de de “Okuryazarlık Seferberliği” yeniden başlatıldı. Seferberlik kapsamında başlatılacak olan okuma yazma eğitimleri kayıtlarının 1 Mart´ta başlayacağı açıklandı.
İNGAZ´DAN 10 MİLYONLUK YATIRIM
İNGAZ´DAN 10 MİLYONLUK YATIRIM
2017 yılında İnegöl´e 8 milyon liralık yatırım yaptıklarını bildiren İNGAZ Genel Müdürü Faruk Coşkun, 2018 yılında ise 10 milyon liralık altyapı yatırımı yapacaklarını belirtti.
OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR YARIŞMASI TANITILDI
OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR YARIŞMASI TANITILDI
Uluslararası Aliya Düşünce Derneği tarafından ‘Okumak özgürlüktür´ adıyla sloganıyla başlatılan yarışma programı öğretmen ve öğrencilere tanıtıldı.
İNEGÖL BU FIRSATI KAÇIRMAMALI!
İNEGÖL BU FIRSATI KAÇIRMAMALI!
MÜSİAD´DAN TOSİ ÖNERİSİ
EMNİYETİN UYGULAMASINA TARAFTARDAN TEPKİ
EMNİYETİN UYGULAMASINA TARAFTARDAN TEPKİ
Geçtiğimiz Pazar günü Kocaeli Birlikspor maçına giden İnegölsporlu taraftarlara Karamürsel çıkışında bulunan uygulama noktasında ve stat girişinde emniyet tarafından keyfi uygulamalar yapıldığını ifade eden İnegölspor tribün lideri Tevfik Taşkın, “İnegölspor taraftarı bu olayda çok sağduyulu hareket etmiştir. Orada bulunan emniyet personelinin kışkırtmasına gelmemiş ve yapılan her türlü zulme karşı sağduyusundan ödün vermemiştir” dedi.
ACİL SERVİSLER TAMAMEN DEĞİŞİYOR
ACİL SERVİSLER TAMAMEN DEĞİŞİYOR
Acil servislerdeki saat düzenlemelerinin ardından yeni düzenlemeler getirildi. Bundan sonra acil servislerde hizmet 24 saat devam edecek, güvenlik kameraları artırılacak, 11 branş zorunlu nöbet tutacak, bekleme olmayacak.
DOSTUM OKÇULUK KURSUNA KAYITLAR DEVAM EDİYOR
DOSTUM OKÇULUK KURSUNA KAYITLAR DEVAM EDİYOR
Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (Dostum) bünyesindeki okçuluk kursu için kayıtlar devam ediyor. İnsanlık tarihi kadar eski, avcılık ile beraber ortaya çıkmış olan, gelişen teknolojiye rağmen popülerliğini halen devam ettiren Okçuluğu İnegöllüler ile buluşturmayı amaçlayan İnegöl Belediyesi bu spora gönül verenleri eğitimlere katılmaya davet ediyor.
AT VE EŞEKLERE KİMLİK
AT VE EŞEKLERE KİMLİK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, at ve eşeklerin de aralarında olduğu tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi zorunlu hale getirildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Çocuklarda meydana gelen diş Travmaları
Uğur Bayram
Uğur Bayram
İNEGÖL EKONOMİSİ RAYDAN ÇIKMASIN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
TARİH GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİ OKUMAKTIR
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
SİYASET VE DİPLOMASİ
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
İNEGÖL ARTIK TURİZM KENTİ OLMALI
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
ZAMAN BİLİNCİ ve CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
SADAKA KUTUSU EĞİTİMİ
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
AŞKIN GÖZÜ NASIL KÖR OLDU?
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GERİLİM FİLMİ!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Şah-ı Nakşibend Hz. İsmini Nereden Aldı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DOĞUGÜCÜ GENÇLİK´TEN TAKİBE DEVAM
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
DÜNYA MERHAMET HİSLERİNE KEZZAP DÖKÜLMÜŞ VİCDAN FUKARALARINA STOP DEDİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
HAYRA KOŞMA VE HAYIRDA YARIŞMAK
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDER MENEMEN´İ SARSTI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
BEKLENMEYEN FUTBOL VE SKOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.7845
EURO
4.6641
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
10°
Cuma
Bulutlu
12°
Cumartesi
Fırtına
Pazar
Sağanak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30