OĞLUMA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUM
Doktorun “Paran olsaydı, ben özel hastanede ameliyatını yapardım. Paran yok. Doğru Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine gidiyorsun” diyerek geri çevirdiği gencin ailesi yardım bekliyor
Tarih: 24.11.2017 09:28:24

Doğuştan engelli olan ve iki kez kalp ameliyatı geçirmesine rağmen sağlık sorunları ile boğuşan 28 yaşındaki genç, ameliyat sonrası yakalandığı bağırsak rahatsızlığı nedeniyle yardım bekliyor. Anne Sebahat Saman, “Sağlık Bakanlığının oğluma sahip çıkmasını istiyorum” dedi.

Saman ailesinin üç çocuğundan biri olan Ercan Saman, doğuştan zihinsel engelli. 2009 ve 2016 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle iki kez ameliyat olan genç, ikinci ameliyat sonrasında bağırsaklarından rahatsızlandı. Bağırsaklarında baloncuk oluşan ve karnı şişen gencin acil ameliyat edilmesi gerekiyor. Yeşil kartlı olduğu için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir doktorun “Paran olsaydı, ben özel hastanede ameliyatını yapardım. Paran yok. Doğru Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine gidiyorsun” diyerek geri çevirdiği gencin ailesi Sağlık Bakanlığından yardım istiyor.

ONU NORMAL BİR EVLAT GİBİ HAYATIMA SOKTUM

Oğluna 28 yıldır bir bebek gibi baktığını belirten Ercan Saman´ın annesi Sebahat Saman, “Benim 28 yaşında engelli bir oğlum var. Tabi ben onu hiçbir zaman engelli olarak görmedim. Onu normal bir evlat gibi hayatıma soktum. Ailemden, akrabalarımdan ve çevremden kimse de onu dışlamadı. 2009 yılında ilk defa rahatsızlık geçirdi. İnegöl Devlet Hastanesine götürdük ve kalbinin kan kaçırdığını söylediler. Bu tür rahatsızlığı olan insanların bu kadar yaşadığını ve yapacak hiçbir şey olmadığını belirterek, bizi eve gönderdiler. Aynı şeyi Bursa Araştırma Hastanesindeki doktorlarda söyledi. Bu sefer bir televizyon kanalına başvurdum. Orada kalp hastalarıyla ilgili bir programa bağlandım. Oradan beni İstanbul´da bir özel hastaneye yönlendirdiler. Orada doktorlar gerekli ameliyatını yaptılar. Ameliyat sonrası 14 yıl boyunca herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını belirttiler ama aradan geçen 7 yıl sonra 2016 yılında tekrar rahatsızlandı. Yine İstanbul´daki doktora gittik ve bizleri kabul etti. Oğlum 18 yaşını geçtiği için babasının sigortasından yararlanamadı. Engelli olduğu içinde yeşil kart sahibi. Özel hastaneden ameliyat olması gerektiği için bizlere 45 bin liralık bir hesap çıkardılar. Ameliyata giren doktorlarda para istemediği için hastane masrafını ödememiz gerekti. 20 bin liralık hastane masraflarını da eşim kredi çekerek ödemek zorunda kaldı” dedi.

BAĞIRSAKLARINDA BALONCUK OLUŞTU

İkinci ameliyatının ardından oğlunun sağlığına kavuştuğuna sevindiklerini ifade eden anne Sebahat Saman, “Ameliyatın ardından 6 ay sonrasında bağırsaklarında baloncuk oluşmuş. Bozüyük´te olduğumuz sırada baloncuğun biri patladı. Oradaki devlet hastanesine götürdük. Bir şey yapamayacaklarını söylediler. Akabinde İnegöl Devlet Hastanesine götürdük. Onlarda Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine yönlendirdi. Hayati riskinin olduğunu, ameliyattan çıkamama durumu olduğunu söyleyerek, çocuğumu ameliyata aldılar. 25 gün hastane de yattı. Akabinde bağırsaklarının kapatılması için tekrar ameliyat olması gerekiyor. İnegöl Devlet Hastanesinde kolonoskopi oldu, tomogrofisi çekildi. Tomografi sonuçları iyi çıkmadı. 7 metre bağırsağı kesilecek, ekleme yapılacak. Karın fıtığı olduğu için gündüz bütün bağırsakları dışarı çıkıyor. Sancıları da arttı” dedi.

‘SİZ YEŞİL KARTLI MISINIZ? ŞİMDİ SENİN PARAN DA YOKTUR´

Anne, “Kontrol için İnegöl Devlet Hastanesinde doktora gittiğimizde ‘Ben bu çocuğu ameliyat ederim ama bu çocuğu senin eline sağ veremem´ dedi. Ameliyatın çok ağır olduğunu ve benim çocuğumun bu ameliyatı kaldıramayacağını belirtti. Kendisi beni Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine yönlendirdi. Oğlumu da yanıma alarak fakülteye gittik. Profesörün yanına gitmeden girişimizi yaptırmak istedik. Oğlum yeşil kartlı olduğu için girişi yapılamadı. Doktora girişimizin yapılamadığını söylediğim de, ‘Siz yeşil kartlı mısınız? Şimdi senin paran da yoktur´ dedi. Ben de ‘Evet paramız yok. Eşim oğlumun kalp ameliyatı için 20 bin lira kredi çekti. Onu ödüyoruz´ dedim. Bana ‘Paran olsaydı, ben özel hastanede ameliyatını yapardım. Paran yok. Doğru Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesine gidiyorsun´ dedi. Bana bunu söylememesi gerekiyordu. Onun gözünde engelli olabilir ama benim gözümde çocuğum engelli değil. Bana ‘Ben bu kadar para alırım. Hastane de şu kadar alır. Oğlunu senin eline sağ veririm´ diyebilirdi. Oğlumun ameliyat olması için yeşil kart yerine genel sigortadan yararlanmasını istedik. Bu da 1,5 aylık bir süre gerektiriyor. Ama bizim bu kadar süremiz yok” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞININ OĞLUMA SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM

“Ne olur oğluma yardım edin” diyen Saman, “Yeniden Devlet Hastanesine geldik. Burada yine bize ‘Ameliyattan sağ çıkmayabilir´ dediler. Belki onlar için benim oğlum bir eksi ama ben eksileri kabul edemiyorum. Ben para filan istemiyorum. Sağlık Bakanlığının oğluma sahip çıkmasını ve iyi bir doktorun oğlumu tedavi etmesini istiyorum. Oğlumun kurtulmasını istiyorum. Oğluma sahip çıkılmasını istiyorum. Oğlumun yokluğunu kaldıramam. Engelli de olsa o benim oğlum. Ben ona 28 senedir küçük bebek gibi bakıyorum. O yüzden ne olur oğluma yardım edin” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OĞLUMA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 İNEGÖL DOĞA KOLEJİ KARAGÖZ EVİNDE
İNEGÖL DOĞA KOLEJİ KARAGÖZ EVİNDE
İnegöl Doğa Koleji 2. sınıf öğrencileri Bursa´nın kültürel simgesi olan Türk Gölge oyunun kahramanın adını taşıyan Karagöz Evi´ni ziyaret ettiler. Müze evinde kukla galerisini, ihtisas kütüphanesini ve tasvir yapım atölyesini ziyaret edip, Karagöz-Hacivat gösterisini izlediler.
DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK İLGİ
DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BÜYÜK İLGİ
İnegöl Belediyespor Dağcılık Branşı ve DOSTUM (Doğa Sporları Turizm Merkezi) sporcuları tarafından gerçekleştirilen 2 ayrı doğa yürüyüşüne yaklaşık 100 kişi katılım gösterdi.
PİYANGO HARAMDIR
PİYANGO HARAMDIR
İnegöl İlçe Müftüsü Kazım Güzel, yılbaşı eğlencelerinin ve milli piyangonun haram olduğunu söyledi.
BOĞAZOVA´DA KAÇAKLA MÜCADELE BAŞLADI
BOĞAZOVA´DA KAÇAKLA MÜCADELE BAŞLADI
İnegöl´ün doğal güzelliği ve yüksek hava kalitesi ile özellikle son dönemlerde turizm açısından önemli bölgelerinden biri olan Boğazova Yaylasında kaçak yapılaşmayla mücadele başlatıldı.
BU İŞ KAÇMAZ!
BU İŞ KAÇMAZ!
İş-Kur´un engelli ve eski hükümlülere yönelik proje destekleri başvuru tarihi uzatıldı. 11 Aralık´ta sona eren başvuru süresi 29 Aralık 2017 tarihine uzatılırken, destek ise 36 bin liradan 50 bin liraya çıkarıldı.
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI MOTOSİKLETLİ YARALANDI
OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI MOTOSİKLETLİ YARALANDI
Sinanbey mahallesi Muratbey caddesi üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobil ile motosiklet çarpıştı, bir kişi yaralandı.
KENT KONSEYİNDEN KÜTÜPHANE YARDIMI
KENT KONSEYİNDEN KÜTÜPHANE YARDIMI
İnegöl Kent Konseyi, Diyarbakır´ın Kulp ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi Almanca ve İngilizce öğretmeni Özge Küçük´ün çağrısına yanıt verdi. Kitap kampanyası başlatan konsey üyeleri, kampanyayı başarı ile tamamladılar. Toplanan kitaplar, Diyarbakır´ın Kulp ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesine gönderilerek kütüphane oluşturulmasına katkı sağlayacak.
İHTİSAS OSB BÜYÜYOR
İHTİSAS OSB BÜYÜYOR
İki fabrika ile başladı, şimdi 48 fabrikanın bacası tütüyor
MODEF AFRİKA VE ASYA´DA YENİ PAZARLARA YELKEN AÇTI
MODEF AFRİKA VE ASYA´DA YENİ PAZARLARA YELKEN AÇTI
İnegöl MODEF Fuarcılık Şirketi, ilçedeki mobilya sektörüne yurt dışında yeni pazarlar açmak için yoğun bir çalışma yürütüyor. MODEF Fuarcılık, pazar araştırması yaptığı ülkelere ilçedeki mobilyacıları heyetler halinde götürerek bu ülkelerdeki büyük müşterilerle buluşturuyor.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
DİYABET HASTALARINDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI YAKLAŞIMI
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
KUDÜS DEĞİL ZİHİNLERİMİZ İŞGAL ALTINDA
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
SOKAKTA CAN VAR
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
EĞİTİM
Vedat Baykay
Vedat Baykay
NATO KAFA NATO MERMER
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BAKIŞ AÇISI… (FARKLI AÇILARDAN BAKABİLMEK)
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BİR FİNCAN KAHVE OLSAM
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALİNUR BAŞKAN´IN ARDINDAN!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Nazi Tıbbi Deneyleri Nedir?
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DOĞUGÜCÜ GENÇLİK TAM GAZ İLERİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLİM ÖĞRENMENİN FAZİLETİ
Orhan Atan
Orhan Atan
TEK GOLLE 3 PUAN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR PLAY-OF´TA "BENDE VARIM" DİYOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8277
EURO
4.5086
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
15°
Perşembe
Güneşli
16°
Cuma
Parçalı bulutlu
17°
Cumartesi
Fırtına
14°
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:09 13:08 15:31 17:49 19:21