TATLIOĞLU: “DÜNYADA EKONOMİ YENİDEN ŞEKİLLENİYOR”
Bahçeşehir Üniversitesi’nin Bursa Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) Mart ayı Meclis toplantısının ardından odanın Meclis ve Komite üyelerine hitap etti.
Tarih: 3.4.2015 10:29:00

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Bursa Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) Mart ayı Meclis toplantısının ardından odanın Meclis ve Komite üyelerine hitap etti. Tatlıoğlu, yaklaşık bir saat süren konferansta, Türkiye ve dünya ekonomisindeki son 25 yılda yaşanan gelişmeleri değerlendirip, gelecek öngörülerini anlattı.

İTSO çok amaçlı salonunda önceki gün gerçekleşen Meclis toplantısının ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, 2025 yılında Çin’in üretim açısından ABD’yi de geride bırakacağını, aynı şekilde Hindistan’ın ve dolayısıyla bütün Asya’nın büyük bir gelişme göstereceğine vurgu yaptı.  2004 yılında dünyada gelişmekte olan ülkelerin üretiminin, gelişmiş ülkelerin üretimine ulaştığını söyleyen Prof. Dr. Tatlıoğlu şunları söyledi: “1950’li yıllarda dünya üretiminin yarısını Amerika, geri kalanını dünya yapardı. 1970’lerde dünya üretiminin üçte birini Amerika, üçte birini Avrupa ve Japonya, üçte birini de geri kalanlar yapıyordu. Bugün dünya üretiminin yüzde 20’sini Amerika, yüzde 24’ünü Çin ve Hindistan, yüzde 15’ini Avrupa yapıyor. 2025 yılında ise dünya üretiminde Amerika kadar ağırlığı olan bir Çin olacak. O yıllarda Çin’siz dünyanın hiçbir sorununu çözemeyeceksiniz. Şimdi çözebiliyor musunuz? Çözemiyorsunuz. Dünyaya yeni aktörler geliyor. 1995 yılında dünya üretiminin yüzde 6’sını üreten Çin, şimdi yüzde 18’ini üretiyor. Böyle bir büyük değişim var. Böyle büyük bir değişimiz özeti şudur. Dünyada zenginlik Doğu’ya kayıyor. Buna Türkiye de dâhildir. Doğu, medeniyete yabancı değil. Zaten kadim medeniyetin olduğu yerdir Doğu. Gitseniz ilk para nerede bulundu diye sorsanız, mutlaka Çin’e dokunursunuz.”

G7 SIRALAMASI DEĞİŞECEK

Avrupa’nın son yıllarda ekonomik anlamda geriye doğru gittiğini vurgulayan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Türkiye’yi bu süreçte, ciddi anlamda gelişme göstermeyen ama düşmeyen bir ülke olarak tanımlamak gerektiğini söyledi. Günümüzdeki G7 ülkelerinin 2025 dünyasında değişeceğini de söyleyen Tatlıoğlu, “2025 yılına vardığımızda G7 arasında Avrupa ülkesi olarak sadece Almanya kalacak. Fransa veya İtalya küme düşecekler. İngiltere belki ucundan tutunabilecek ama muhtemelen O’da lig düşecek” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇIK

Konuşmasında düşen Avrupa’nın yerine hızla gelişen bir Asya geldiğini söyleyen Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Türkiye’nin bu süreçte söz konusu zenginliğin barınabileceği bir coğrafya olarak öne çıkabileceğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Tatlıoğlu, “Bizim milletimiz farklı dinlerle iyi geçinebilen, yaşayabilen bir millettir. Bu nedenle zenginleşen çevrenin çok ciddi itibar gösterdiği bir coğrafya olacağız” diye konuştu.

Dünya ekonomisinde klasik üretim modellerinin hızla terk edildiğini de söyleyen Prof. Dr. Tatlıoğlu, Türkiye’nin gelecekte başarılı olması için yüksek teknolojiye yönelmesi gerektiğinin altını çizdi. Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerine hız verilmesiyle ve yapılamayanı yapmak koşuluyla Türkiye’nin önünün çok açık olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tatlıoğlu, “Bugün dünyanın dev şirketlerine baktığımızda, klasik üretim yapan devlerin alt sıralara düştüğünü teknoloji, şirketlerinin yukarılara tırmandığını görüyoruz. Dünya artık eski dünya değil. Bunu anlamak zorundayız” dedi.

UFKUMUZ AÇILDI

Konferans sonunda Odanın Meclis Başkanı Sadık Gülerer ile birlikte Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’na günün anısına plaket veren İTSO Başkanı Metin Anıl, çok faydalı bilgiler edindiklerini söyledi. Anıl, “Sayın Tatlıoğlu ufkumuzu açan, olaylara farklı açıdan bakmamıza yol açacak çok değerli bilgileri bizimle paylaştı. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.


Video Tarihi: 3.4.2015 10:29:00

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Darbe girişimi nedeniyle altın fiyatlarında ki yükseliş nedeniyle vatandaşların mağdur olmamasını isteyen İnegöl Kuyumcular Derneği, aldığı yönetim kurulu kararıyla Pazartesi gününe kadar işyerlerini açmama kararı aldı.
ALANYURT YENİ BİR KAVŞAĞA KAVUŞUYOR
ALANYURT YENİ BİR KAVŞAĞA KAVUŞUYOR
İnegöl Belediyesi, trafik sirkülasyonunu rahatlamak ve kent estetiğini ortaya koymak adına Alanyurt´ta yeni bir kavşağı vatandaşların hizmetine sunmak için çalışmalarına devam ediyor.
ELEMAN İSTEDİ, GELENLER ŞOK ETTİ!
ELEMAN İSTEDİ, GELENLER ŞOK ETTİ!
İnegöl´deki tavuk çiftliğinde çalıştırılmak üzere, aracı kişiden istenen elemanlar geldi ancak elemanları almaya giden çiftlik sahibi kadın hayatının şokunu yaşadı.
ARSALAR KAPIŞ KAPIŞ
ARSALAR KAPIŞ KAPIŞ
İnegöl Belediyesi Kasasına Arsa Satışından 3 Milyon Lira Girdi
UEDAŞ´TAN İÇ ISITAN PROJE
UEDAŞ´TAN İÇ ISITAN PROJE
Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.´nin (UEDAŞ) sosyal sorumluluk kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği "Kardeşim Üşümesin" isimli proje ile köy okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giysi yardımı yapıyor. Proje kapsamında, İnegöl´e bağlı Tahtaköprü mahallesi İlkokulunun da aralarında bulunduğu hizmet bölgesi olan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova´daki okullarda öğrenim gören 600 öğrenciye kışlık giysi dağıtıldı.
MOBİLİYUM AVM´DE AHŞAPKÂRİ SERGİSİ
MOBİLİYUM AVM´DE AHŞAPKÂRİ SERGİSİ
Türkiye´nin en büyük kapalı mobilya alışveriş merkezi Mobiliyum AVM´de İnegöllü sanatçı Mehmet Şakir Ünlü´nün Ahşapkari sanatının örneklerinin yer aldığı sergi izlenime açıldı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE
BÜYÜKŞEHİR´DEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE
Bursa Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde, İnegöl Belediyesinin desteğiyle, İnegöl Çevre Sağlığı ve İlaçlama Hizmetleri için kurulan ekip, İnegöl´de sivrisinek ve karasinekle mücadelesini sürdürüyor.
ÇİFTÇİYE İKİNCİ DARBE!
ÇİFTÇİYE İKİNCİ DARBE!
Kiraz´ın ardından Armut´a umut bağlayan çiftçi de ağır kış şartları ve aşırı yağışlardan darbe aldı. Oluşan lekeler yüzünden üretici armudu satamamaktan yakınıyor.
Suriyelilerin Mobilyaya Olumlu Katkısı
Suriyelilerin Mobilyaya Olumlu Katkısı
Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, 2013 ve 2014 yıllarında sektörün büyük başarı gösterdiğini, bu yılın ilk yarısına ait sonuçlarda bu istikrarın süreceğine işaret ettiğini söyledi.
DOLAR
3.5829
EURO
3.9001
ALTIN
0
BIST
0
 
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
24°
Perşembe
Güneşli
23°
10°
Cuma
Güneşli
24°
12°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
26°
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
04:13 06:03 13:12 17:00 20:03 21:39