TERCİHLERİN GÖZDESİ İNİF
İnegöl İşletme Fakültesi (İNİF) Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, eğitim öğretimde dördüncü yılına giren İnegöl İşletme Fakültesi hakkında genel bir değerlendirme yaptı.
Tarih: 25.7.2015 10:16:35

İnegöl İşletme Fakültesi (İNİF) Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, eğitim öğretimde dördüncü yılına giren İnegöl İşletme Fakültesi hakkında genel bir değerlendirme yaptı. Canbolat, Fakülte öğrenci sayısının 385´e ulaşacağını belirterek, İnegöl İşletme Fakültesinin kendi yerinde faaliyetini sürdürmeye devam edeceğini aktardı.

ÜZÜNTÜLÜYÜZ

Dün makamında basın toplantısı düzenleyen İNİF Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, “Yeni bir öğrenim dönemine başlarken, bazı güncel bilgiler vermekte fayda var. Bu arada Türkiye´de tanık olduğumuz son günlerdeki terör saldırılarından dolayı üzüntülüyüz. Şehit olan güvenlik güçlerine Allah´tan rahmet diliyoruz. İnegöl, Türkiye´de ekonomik ve sosyo yapısı itibariyle belki tipik bir Türkiye örneğini veriyor. Sosyolojik açıdan da öyle. Üniversitelerin bu anlamda toplumun sorunlarına yönelik görevleri vardır. Toplumun sorunlarının tespiti, çözüm arayışları, görüş ortaya koyma noktasındaki görevlerinin de bilincinde olarak, biz bu konuları teessürle dile getirmiş oluyoruz. Ama bir görev vardır; gerek bilimin, gerek siyasetin üzerine düşen görevi her zaman kararlılıkla yerine getireceğinin de herkes farkında olmalı” dedi.

FAKÜLTE TERCİH EDİLEBİLİR KONUMDA

Fakültedeki yeni dönemle ile alakalı bilgiler veren Dekan Canbolat, “Fakültemiz 4 yıllık bir fakülte. Her geçen gün toplumda gerek öğrenciler, gerekse toplum kesiminde bu fakültenin gündeme geldiği, farkında olunduğuna tanık oluyoruz. Bu gece açıklanan öğrenci yerleştirme listelerinde memnuniyetle tespit ettik ki, Fakültemiz önemli ölçüde bir tercih edilebilirliğe sahiptir. Taban puanları itibariyle bakarsak, Bursa´daki 40 yıllık İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin bizim İnegöl İşletme Fakültesinin bölümlerine tekabül eden bölümleri ile mukayese edildiğinde, çok iyi bir yerde olduğumuzu görüyoruz. İkinci öğrenim itibariyle daha önde. İşletme bölümümüz ile Bursa İBF İşletme Bölümü arasında 10 puanlık bir fark var. Ama ikinci öğretim de İnegöl İşletme, puan itibariyle daha öndedir. Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü ile bu yıl yeni öğrenci aldığımız Yönetim Bilişim Sistemleri ise aşağı yukarı bu bahsettiğim bölümlerin hepsinin birinci öğrenimlerinin daha üstünde bir taban puana sahiptir. Bunları en düşük puan itibariyle söylüyorum. Bu Fakülte ilçede olmasına rağmen büyük bir başarıdır. Tercih edilebilir yönüyle iyi bir konumdayız. Örneğin, Gemlik´teki Hukuk Fakültesiyle mukayese edildiğinde, Hukuk Fakültesinde ilk yıllara oranla gerileme olmuştur. Çünkü, gerek Hukuk Fakültesinin niteliği gerekse ilçenin merkezinde oluşu belki haklı olarak adayların tercihte bulunmadığı görülüyor. Bence Hukuk Fakültesi o ilçe de olmamalıydı” diye konuştu.

FAKÜLTE YERİNDE KALIYOR

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğünün, ilçelerdeki bütün Fakültelerin merkeze alınacağı ile alakalı açıklamasını da hatırlatan Prof.Dr. Canbolat, “İnegöl İşletme Fakültesi bunun dışında. Zaten kanunda da, adı üzerinde İnegöl İşletme Fakültesi olarak geçiyor. Dolayısıyla İnegöl konum olarak ileriye yönelik İşletme Fakültesini koruyacaktır. Hatta Üniversite oluşumu konusunda da çalışmalar var” şeklinde konuştu.

KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULDU

İlk hedeflerinin kampus alanının iyileştirilmesi olduğuna dikkat çeken Canbolat, “Bu anlamda bir İnegöl Yerleşkesi Yönetim Koordinasyon Kurulu oluşturduk. Fakülte Dekanı, İMYO Müdürü, Sekreterler ve birer Öğretim üyesi veya görevlisinin katılımı ile birlikte kampus alanında düzen ve güvenliğin sağlanması, bakım onarımı, temizlik işlerinin istişare temelinde görüşülerek halledilmesine yönelik bir kurum. Amaç burada Fakülteyle Meslek Yüksekokulunun birlikte bu yerleşke de birlikteliğin nasıl bir düzen içinde sağlanabileceği yönündedir. Kampusun girişinde bir sorun var. Diş Hastanesinin kalkması beklendi ama henüz daha gidici de değil. Onun için geçici olarak giriş kısmının düzenlenmesi gerekiyordu, onu yapmaya çalıştık. İleriye yönelik olarak 3 bin metrekare alan üzerindeki eski fabrika lojmanlarının yıkılması, oranın güzel bir kampus mekanı haline getirilmesi sağlanacak. Yeni yapılan güzel bir görüntüsü olan Öğrenci Yurduyla Fakülte arasındaki alanın düzenlenmesi, bu binanın devamındaki o atıl durumda olan yerin restore edilerek eğitim öğretim amaçlı kullanılması yönünde de Rektörlüğe talebimiz oldu. Giriş planı yapılıyor. Mobilya Atölyesinin taşınması daha önce söz konusu oldu. Tütün depolarının olduğu yerinde ileriye dönük olarak belki ek derslik olarak kullanılması söz konusu olacak” dedi.

FAKÜLTE 385 ÖĞRENCİYE ULAŞTI

Öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını belirten Canbolat, “47 öğrenciyle eğitim öğretime başlamıştık. Şu an itibariyle 3 bölümümüz var. En son bu yıl Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne de 47 öğrenci aldık. İşletme bölümüne 62, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümüne de 62 öğrenci geliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nden bir öğrencimiz Uluslar arası İşletmecilik ve Ticaret bölümüne geliyor. Toplamda 172 öğrenci bu yıl fakülteye gelecek. Yabancı öğrencilerden de 38 müracaat oldu. Her bölüm için 5´er kontenjan ayırdık. 15 yabancı öğrenci alacağız. Toplam da bu yıl 385 öğrenci sayısına ulaşmış olacağız. Bunlar lisans düzeyinde olan öğrencilerimizdir” diye konuştu.

YÜKSEK LİSANS İNEGÖL´DE

Yüksek Lisans programlarının da devam ettiğini bildiren Dekan Canbolat, “10 öğrencimizi mezun ettik. Güz döneminde 3-4 Eylül´de müracaat alacağız. Uluslararası Ticaret, Muhasebe ve Denetim ile Sağlık Kuruluşları yöneticiliğine de öğrenci alacağız. Sağlık Kuruluşları Yöneticiliğine tezsiz öğrenci alacağız. Diğer bölümlere ise tezli ve tezsiz alacağız. Tezlilerde 15, tezsizlerde 30 kontenjanımız var. Derslerin seçilme durumuna göre bazılarının Bursa´da, bazılarının İnegöl´de yapılması ile ilgili uygulamaya geçeceğiz. Burada amaç daha çok kişiye böyle bir imkanı sunmaktır” dedi.

İLK MEYVELERİNİ VERECEK

Fakültenin İnegöl´de dördüncü yılına girdiğini söyleyen İNİF Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, 2015-2016 dönemi sonunda Fakültenin İşletme bölümü olarak ilk mezunlarını vereceğini de sözlerine ekledi.

 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TERCİHLERİN GÖZDESİ İNİF
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
önder uysal
27.7.2015 00:32:52
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı kadınlara karsı harsızlık olmuyormu cinsiyet ayrımclığı yapmak sorumlu bir davranış değil
İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
İNEGÖLLÜ KUYUMCULARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Darbe girişimi nedeniyle altın fiyatlarında ki yükseliş nedeniyle vatandaşların mağdur olmamasını isteyen İnegöl Kuyumcular Derneği, aldığı yönetim kurulu kararıyla Pazartesi gününe kadar işyerlerini açmama kararı aldı.
ALANYURT YENİ BİR KAVŞAĞA KAVUŞUYOR
ALANYURT YENİ BİR KAVŞAĞA KAVUŞUYOR
İnegöl Belediyesi, trafik sirkülasyonunu rahatlamak ve kent estetiğini ortaya koymak adına Alanyurt´ta yeni bir kavşağı vatandaşların hizmetine sunmak için çalışmalarına devam ediyor.
ELEMAN İSTEDİ, GELENLER ŞOK ETTİ!
ELEMAN İSTEDİ, GELENLER ŞOK ETTİ!
İnegöl´deki tavuk çiftliğinde çalıştırılmak üzere, aracı kişiden istenen elemanlar geldi ancak elemanları almaya giden çiftlik sahibi kadın hayatının şokunu yaşadı.
ARSALAR KAPIŞ KAPIŞ
ARSALAR KAPIŞ KAPIŞ
İnegöl Belediyesi Kasasına Arsa Satışından 3 Milyon Lira Girdi
UEDAŞ´TAN İÇ ISITAN PROJE
UEDAŞ´TAN İÇ ISITAN PROJE
Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.´nin (UEDAŞ) sosyal sorumluluk kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği "Kardeşim Üşümesin" isimli proje ile köy okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık giysi yardımı yapıyor. Proje kapsamında, İnegöl´e bağlı Tahtaköprü mahallesi İlkokulunun da aralarında bulunduğu hizmet bölgesi olan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova´daki okullarda öğrenim gören 600 öğrenciye kışlık giysi dağıtıldı.
MOBİLİYUM AVM´DE AHŞAPKÂRİ SERGİSİ
MOBİLİYUM AVM´DE AHŞAPKÂRİ SERGİSİ
Türkiye´nin en büyük kapalı mobilya alışveriş merkezi Mobiliyum AVM´de İnegöllü sanatçı Mehmet Şakir Ünlü´nün Ahşapkari sanatının örneklerinin yer aldığı sergi izlenime açıldı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE
BÜYÜKŞEHİR´DEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE
Bursa Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde, İnegöl Belediyesinin desteğiyle, İnegöl Çevre Sağlığı ve İlaçlama Hizmetleri için kurulan ekip, İnegöl´de sivrisinek ve karasinekle mücadelesini sürdürüyor.
ÇİFTÇİYE İKİNCİ DARBE!
ÇİFTÇİYE İKİNCİ DARBE!
Kiraz´ın ardından Armut´a umut bağlayan çiftçi de ağır kış şartları ve aşırı yağışlardan darbe aldı. Oluşan lekeler yüzünden üretici armudu satamamaktan yakınıyor.
Suriyelilerin Mobilyaya Olumlu Katkısı
Suriyelilerin Mobilyaya Olumlu Katkısı
Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, 2013 ve 2014 yıllarında sektörün büyük başarı gösterdiğini, bu yılın ilk yarısına ait sonuçlarda bu istikrarın süreceğine işaret ettiğini söyledi.
Vedat Baykay
Vedat Baykay
CEMAATLEŞME GERÇEĞİ
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ACILAR SİLSİLESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
NASİHAT
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
HAZAN AĞLAR BAHARIMDA
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BEN DİLİ ve SEN DİLİ
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BOYKOT VAAARRRR
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ÇİFT KARAKTER!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Peygamber Efendimiz ve Hayvanlar
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
OSMANİYESPOR 1. KÜMEDE
Uğur Bayram
Uğur Bayram
FARUK ÇELİK NE YAPMAK İSTİYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Diş hassasiyetine dikkat!
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ÖLÇÜLÜ, DENGELİ VE TUTARLI OLMAK
Orhan Atan
Orhan Atan
BU MAĞLUBİYET HEZİMET DEĞİL, UYARI OLSUN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İLK YARIDA KAZANDIK İKİNCİ YARIDA KAYBETTİK
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
İŞVEREN TEŞVİK VE DESTEKLERİNDEN FAYDALANIYORMUSUNUZ
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.5090
EURO
4.1775
Bursa Hava Durumu
Bugün
Fırtına
23°
14°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
22°
12°
Pazar
Güneşli
24°
12°
Pazartesi
Parçalı bulutlu
28°
12°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:04 06:43 13:06 16:32 19:11 20:37