Üniversitelilere HZ. Peygamberimiz Anlatıldı
..,.,
Tarih: 29.11.2017 16:55:28

Üniversitelilere HZ. Peygamberimiz Anlatıldı

Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde kutlu doğum haftası kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik HZ. Peygamber konulu söyleşi gerçekleştirildi.

İNSAN BİLİMLE, DİNLE VE MANEVİYATLA VARDIR

Emniyet Müdürü İlhami Araali ile öğrencilerin de katıldığı Fakültenin sosyal salonunda düzenlenen söyleşinin açış konuşmasını yapan Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, “Bugün Mevlid Kandili ya da Siyer-i Nebi olarak adlandırdığımız, daha önce kutlu doğum olarak adlandırılan bir haftanın başındayız. Bu vesileyle bugün burada sizlerle biraz alternatif biraz da doğal bir toplantı yapalım istedik. Her şey insan için… Peki, insan ne için, kimin için? Bu soru ilk dönemlerden itibaren antik çağdan günümüze kadar tüm düşünürlerin kafa yorduğu bir konu olmuştur. 3 aşamalı bir dönemden bahsediliyor. İnsanlık tarihinde dinin etkili olduğu dönemler, tabiat üstü güçlerin etkili olduğu bir dönem, pozitif bilimin etkili olduğu dönem… Avrupa tarihinde bunları farklı evreler olarak yaşamışlar. Ortaçağ kilisenin, dinin etkili olduğu bir devredir. Bilim reddedilmiş,  sadece tanrı adına kilise var demişler ama gerçekte bakıldığında çok da fazla tanrı iradesine uygun davranılmamış. 16. yüzyıldan itibaren skolastik düşünce reddediliyor ve Rönesans geliyor. Bu sefer ilim geliyor din reddediliyor. Bir ekstremden diğer ekstreme geçiliyor. Ortaçağ´da yanlış algılanan bir din ekseninde dururken bilimle ilgilenenleri dışlamışlar. Rönesans´ta maddi olanın dışındaki her şey reddedildi. Sonra bugünkü Avrupa´ya geldik. İnsanlık tarihine baktığımız zaman insanları bir dönem dindar, bir dönem ilime bir dönem de doğa güçlerine önem veren varlıklar olarak gördüğümüzde insan gerçeğini görürüz. Avrupa şuanda bunun sıkıntılarını yaşıyor. Papa birkaç yıl önce ‘Avrupa tanrı inancını yeniden keşfetmek zorunda´ dedi. Şuanda Avrupa´da aile kurumu ortadan kaybolmuş durumda. Neslin devamı konusunda önemli bir sorunla karşı karşıyalar. Çıkardığımız sonuç şu; insan bilimle, dinle ve maneviyatla vardır” dedi.

İSLAM, İNSANLIĞI EMNİYET VE GÜVENE ERDİRMEK İÇİN GELMİŞTİR

Yaşayan Kuran konusunda bilgiler veren İlçe Müftüsü Kazım Güzel, “Bugün Efendimiz (A.S.)´ın dünyaya teşriflerinin seneyi devriyesi… 1447 yılını idrak ediyoruz. Hz. Peygamber (A.S.)´ın dünyaya teşrifini anlamak onun getirdiklerini anlamakla mümkündür. Hz. Peygamber (A.S.), dini getirmiş. Din demek, kişinin yaratanıyla, yaratanlarla ilişkilerini tanzim eden hakiki izahatlar kanunlarının tümüdür. Cenab-ı Hakk´a, hayatta ne varsa hepsine dayalı bilgi bütünüdür. Hz. Peygamber (A.S.) insanlığa bir kitapla gelmiş, Kur´an-ı Kerim… Hz. Peygamber (A.S.)´ın 35 yaşından 40 yaşına kadar müthiş bir sancı çektiğine şahidiz, insanlık perişan, katliam diz boyu, sömürü had safhada, insanlığın onuru ayaklar altında. Adaletten, kardeşlikten, medenilikten, insanlıktan eser kalmamış. Hz. Peygamber (A.S.), 35-40 yaşlarında ‘Ya Rab! Bu insanlığı kurtaracak bir yol göster´ diye dua etmiş. Kur´an´ın getirdiği ilk esas hikmet ilim, okumak, hayatı onlarla anlamlandırmak. Beşikten mezara kadar ilim, insanın bütününü ilimle kaynaştırmak. Kur´an´ın getirdiği temel esaslardan biri ilim, sonra iman. İman, yaratanlarla, yaradılanlarla ve kendisiyle olan ilişkinin nasıl olacağına karar verme iradesidir. Bu bir köleleşmek değil hürriyetleştirmektir. Ancak Allah´a kulluk etmek ve diğer bütün bağlardan sıyrılmak hürriyetini ilan etmektir. Kulluk, insanın iradesini sonuna kadar hürleştirmektir. Kur´an´ın getirdiği üçüncü yasa barıştır. Hepiniz toptan barışa girin, yaratanla, yaratılanlarla, tüm varlıklarla barışı hayat tarzı olarak benimseyin. Kur´an´ın getirdiği bir başka esas adalettir. Adaleti Kur´an, şahıs için ve bütün insanlık için ortaya koyar ve adaleti parçalamak, bölmek noktasındaki bir haksızlığı reddeder. Adaleti Müslümanların kulluk gereği, Cenab-ı Hakk´ın rızasına erme olarak takdim eder. Kur´an´ın getirdiği bir diğer esas kardeşliktir. Kardeşlik temel ahlak ve hukukunu temel değerlere bağlamaktır. Kur´an, tüm insanlığı adalet, barış ortamında bir kardeşliğe ve bu kardeşliği de belirli hukuki ve ahlaki yasa ve esaslara bağlayan bir yaşam biçimini insanlığa sunar. Kur´an-ı Kerim´in getirdiği bu esasların devamında bir esas da vahdettir. Kur´an´ın bir getirdiği yasa da çalışmak, azim, gayrettir. İki günü birbirine eşit olan aldanmıştır diyen bir Peygamber, Kur´an´ın özetini verir. Bugün dünden daha kârlı olan bir mümin, bir ümmet ister. İslam, insanlığı emniyet ve güvene erdirmek için gelmiştir.” Dedi.

İnegöl Vaizleri İsmail Yıldırım “Rol model”, Rukiye Narman “eş ve baba”, Sami Kencik “Yetim ve mazlumların sığınağı”, Dr. Ömer Faruk Atan “Davetçiliği ve arkadaşlığı” konularında bilgiler verdiler.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
DİYABET HASTALARINDA AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI YAKLAŞIMI
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
KUDÜS DEĞİL ZİHİNLERİMİZ İŞGAL ALTINDA
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
SOKAKTA CAN VAR
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
EĞİTİM
Vedat Baykay
Vedat Baykay
NATO KAFA NATO MERMER
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
BAKIŞ AÇISI… (FARKLI AÇILARDAN BAKABİLMEK)
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
BİR FİNCAN KAHVE OLSAM
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALİNUR BAŞKAN´IN ARDINDAN!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Nazi Tıbbi Deneyleri Nedir?
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DOĞUGÜCÜ GENÇLİK TAM GAZ İLERİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLİM ÖĞRENMENİN FAZİLETİ
Orhan Atan
Orhan Atan
TEK GOLLE 3 PUAN
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR PLAY-OF´TA "BENDE VARIM" DİYOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.8277
EURO
4.5086
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
15°
Perşembe
Güneşli
16°
Cuma
Parçalı bulutlu
17°
Cumartesi
Fırtına
14°
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:09 13:08 15:31 17:49 19:21