YÜZDE 100 İŞ GARANTİLİ OKUL
-123 Sağlık Memuru, 533 ATT, 619 Hemşire, 23 Tıbbi Sekreter olmak üzere bin 188 sağlık personeli mezun eden Salih İbrahim Kırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 379 öğrenci eğitim görüyor-
Tarih: 3.11.2016 10:00:47

Bugüne kadar yetiştirdiği öğrencilerle sağlık sektörüne büyük hizmet sunan Salih İbrahim Kırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Meslek Liseleri arasında iş garantisi olan tek okul olmasıyla öğrencilerin okumak için yarıştığı bir okul haline geldi. “İnegöllü Sağlıkçılar Avrupa´da” projesi kapsamında yurtdışında da staj yapma imkanı sunulan okuldan bugüne kadar bin 188 öğrenci mezun oldu.

BİN 188 SAĞLIK PERSONELİ MEZUN OLDU

21 Kasım 1992 tarihinde İnegöl´e bağlı Şipali mahallesinde Sağlık Memurluğu ve Hemşirelik bölümleri ile kapılarını açan Salih İbrahim Kırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2003-2004 eğitim öğretim yılında hayırsever işadamı Salih İbrahim Kırcalı tarafından yapılarak milli eğitime bağışlanan mevcut binasında hizmet vermeye başladı. 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitiminin yeniden yapılandırılması çerçevesinde okulun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi statüsüne alındığını belirten Salih İbrahim Kırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahim Mercan, “Yeni statü ile Sağlık Meslek Liselerinin mevcut bölümlerinin hepsi kapatılmıştır. Bu sene 2 hemşire, 1 Acil Tıp Teknisyenliği (ATT), 1 anestezi ve 1 radyoloji olmak üzere 5 şubemiz var. Bu bölümde okuyan öğrencilerimiz son mezunlarımız olacak. Bunların yerine hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği olmak üzere 3 yeni bölüm açılmıştır. Ben okulumuza 24 Eylül 2014 tarihinde yönetici olarak atandım. Okulumuzun başlangıcından bu yana toplam 123 sağlık memuru, 533 ATT, 619 hemşire, 23 tıbbi sekreter olmak üzere bin 188 sağlık personeli mezun etmiştir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında 379 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca şuanda hali hazırda 1 müdür, 2 müdür yardımcısı ve 18 öğretmen kadrosu ile eğitim öğretimini sürdürmektedir” dedi.

AVRUPA´DA STAJ İMKANI

Salih İbrahim Kırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2015-2016 eğitim öğretim yılında çok farklı bir alanda eğitim sürdürmeye başlandığını ifade eden Mercan, “Bu anlamda İnegöllü Sağlıkçılar Avrupa´da projesi kapsamında 60 öğrencimiz ve 9 öğretmenimizle Almanya ve Portekiz´de iyi sağlık uygulamaları sunan kurumlarda staj yapma imkanı bulduk. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için çok faydalı olan b projede 15 gün Almanya ve 15 günde Portekiz´de olmak üzere toplam 30 gün öğrencilerimizin yurtdışında staj yapmalarını sağladık” diye konuştu.

BURSA´DA BİRİNCİ SIRADAYIZ

TEOG puanıyla öğrenci alan Sağlık Meslek Liseleri arasında Bursa´da birinci sırada yer aldıklarını belirten Abdurrahim Mercan, “Özellikle Bursa ilinde hali hazırda bugün ki konumumuzda TEOG puanıyla öğrenci alan Sağlık Meslek Liseleri arasında 387-475 puan ortalamasıyla il birincisi olarak eğitim öğretimimizi sürdürmekteyiz” dedi.

İŞ GARANTİLİ OKUL

Statü değişikliğinin ardından veliler ve öğrencilerde iş bulma noktasında yanlış bir kaygı oluştuğunu söyleyen Müdür Mercan, “Statü değişikliğinin ardından öğrencilerde ve velilerimizde ‘Biz artık hemşire, ebe, ATT olamayacağız. Acaba 1-2 yılda daha okuyup, iş bulur muyuz, yoksa bulamaz mıyız´ kaygısı oluştu. Bunlar kesinlikle yersiz bir kaygı. Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız ülkemizin şuanda içinde bulunduğu sağlık personel ihtiyacını yapmış oldukları makro planlarla tespit etmişler. Dolayısıyla bunun ileri ki süreçte bu alanların ülkemizde daha fazla ihtiyaç duyulacak meslek alanları olacağını karar verilmiş ve bizden mezun olan hiçbir öğrencimizin kamu ve özel sektörde iş bulamama gibi bir durumu yok. Neredeyse Meslek Liseleri içerisinde iş garantisi olan tek Meslek Lisesi statüsündeyiz. Bize olan talep oldukça yüksek. Okulumuz derslik anlamında ufak tefek eksikleri olsa bile biz bunu minimize etmek için daha önceki yıllarda fazla aldığımız şube sayısını rasyonel bir noktaya çekip, mevcut fiziki koşullarımızı rahat bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Okulumuzda rehberlik servisimiz, kütüphanemiz, teknik odamız, mescidimiz, voleybol ve basketbol sahamız mevcut” diye konuştu.

TÜRKİYE´DE TEK KURULUŞUZ

Aynı zamanda Türkiye´de İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak eğitim veren Sağlık Meslek Liseleri arasında tek kuruluş olduklarını ifade eden Mercan, “Bu sene Bakanlığımızdaki yeni yapılandırmayla bazı okullarımızda bu kapsama alındı. Bu kapsamda çalışmalarımızı da yaptık. Bu anlamda okul olarak aynı zamanda toplumsal hizmette veriyoruz. Okulumuzun kuruluşundan bu yana katkı suna herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. NEVZAT KAHVECİ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YÜZDE GARANTİLİ OKUL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SAĞLIKTA ŞİDDET AYIBINDAN KURTULALIM
SAĞLIKTA ŞİDDET AYIBINDAN KURTULALIM
28 Nisan Sağlık Çalışanına Şiddete Hayır Günü nedeniyle bir açıklama yapan Sağlık-Sen Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, “Cezai müeyyidelerin caydırıcılığının artırılmasından, çalışma ortamlarının güvenliğinin teminine kadar gereken her türlü yasal ve yapısal tedbirlerin hayata geçirilmesi ve toplumsal duyarlılığın artırılması bütün sağlık çalışanlarının ortak beklentisidir” dedi.
KETEM´E TAŞIMALI SİSTEM
KETEM´E TAŞIMALI SİSTEM
İnegöl Belediyesi, eski Huzurevi bahçesinde hizmete başlayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi´ne (KETEM) taşımalı sistem uygulaması başlattı.
ÇÖP EV TEMİZLENDİ
ÇÖP EV TEMİZLENDİ
Vatandaşlardan gelen ihbarını değerlendiren İnegöl Belediyesi Zabıta ekipleri, içerisine yığılan çöplerden yaşanmaz hale gelmiş bir evi boşalttı.
DR. ÇULHAOĞLU´NDAN “ÇÖL SICAKLARI” UYARISI
DR. ÇULHAOĞLU´NDAN “ÇÖL SICAKLARI” UYARISI
Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Afşin Çulhaoğlu, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının sıcak havalarda büyük risk altında kaldığını söyleyerek, “Bu risk grubundaki hastalarda kan basıncı değişikliğinin yakından izlenmesi gerekir” dedi.
YENİCEKÖY ÇÖPLÜĞÜ YEŞİL ALANA DÖNÜŞÜYOR
YENİCEKÖY ÇÖPLÜĞÜ YEŞİL ALANA DÖNÜŞÜYOR
Büyükşehir yasasıyla birlikte İnegöl´e bağlanan beldelerin vahşi depolama alanları birer birer yeşil alana dönüştürülüyor.
İTSO YABAN HAYATINDAKİ DENGENİN BOZULMAMASI İÇİN ÖNLEM PEŞİNDE
İTSO YABAN HAYATINDAKİ DENGENİN BOZULMAMASI İÇİN ÖNLEM PEŞİNDE
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ormanlardaki meyve ağaçlarının kesilmesine yasak getirilmesi ve yeni ağaçların dikilmesi için girişim başlattı.
ATT ADAYLARINA ÜZÜCÜ HABER
ATT ADAYLARINA ÜZÜCÜ HABER
Öğrencilerin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´ndan talep ettiği, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin´in de üzerinde çalışma yaptığı, 2015-2016 öğretim döneminde İnegöl Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılması planlanan Acil Tıp Teknisyenliği bölümü, ÖSYM kitapçığında yerini alamadı.
KRONİK HASTA OLANLAR SICAK HAVALARA DİKKAT
KRONİK HASTA OLANLAR SICAK HAVALARA DİKKAT
Sıcak havaların etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde uzmanlar vatandaşları uyardı. Yaşlı ve hastaların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiye ediliyor.
ARRİGO MOBİLYA´DA ALTIN GÜNÜ
ARRİGO MOBİLYA´DA ALTIN GÜNÜ
İnegöl´de Yatak odası, Yemek odası ve duvar ünitesi üretimi yapan öncü firmalardan Arrigo Mobilya´da geleneksel olarak düzenlenen “Altın Günü” etkinliği önceki gün gerçekleştirildi.
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0332
EURO
4.9670
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
29°
Çarşamba
Güneşli
28°
10°
Perşembe
Gök gürültülü sağanak yağış
27°
14°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30