Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
Tarih: 21.9.2017 10:40:28
NURİ TULUM

İnegölümüzün asli evlatlarından Deydinler köyünde doğup daha çok Ankarada hayatını geçiren mana ve gönül insanı Dr.Emin Acar vefatından iki yılı aşkın bir zaman geçti. Vefatının sene´i devriyesinde bir çok kişi gibi anıldı. Mezarı başında dualar edildi, Kur´anlar okundu. Bu günlerde bize gelen bir davetiyeden öğrendiğime göre yakınları ve sevenleri tarafından 23 Eylül Cumartesi günü Deydinler köyünde merhum Emin bey için bir Türbe ve Cami yapılması için temel atma merasimi yapılacakmış..

Merhum Dr.Emin Acar bey son derece mütevazi/alçak gönüllü, gösterişi ve şöhreti hiç sevmeyen fazileti hiçlikte ve unutulmuşluk ta arayan bir tasavvuf tarikat ehli idi. Asla Kur´an´a ve hadislere aykırı bir iş yapmaz yapılmasını da istemezdi. Doğrusu onun yakınları ve sevenleri tarafından kendisine bir Türbe yapmaları onun ruhunu rahatsız edecek, hayatındaki alçak gönüllü karakterine hiç yakışmayacaktır.

Emin beyin böyle bir vasiyeti veya arzusu olduğunu hiç sanmıyorum. Çünkü merhum Emin bey tasavvuf ehli olmasına rağmen, bugünkü tarikatlardaki hurafelere, şeriata uymayan söz ve davranışlara şiddetle karşı çıkan bir zat idi... Hanım müritlerine el etek öptüren günümüz bazı şeyhleri için tekerin birini patlattı derdi. Hatta bazı şeyhlerin hanım müritlerine Rabıta yaptırdıklarından bahisle, “Nuri Hoca kadının şeyhi olmaz, kadının şeyhi kocasıdır. Duyuyorum ki bazı müteşeyyih / şeyhlik taslayanlar hanımlara rabıta dersi veriyorlarmış. Bu külliyen haramdır. Bir kadın kendisine yabancı olan bir erkeği nasıl olur da hayal ederek onu düşünür” demişti.

O halde yakınları ve sevenleri neden böyle bir TÜRBE yapma işine karar veriyorlar. Merhum Emin bey İslamın mezar ve türbe konusundaki yasaklarını bilen birisi idi.

Kur´an-ı Kerimde vefat eden yakınlarınıza, alimlere, Peygamberlere TÜRBE veya süslü mezar yapın şeklinde hiçbir ayet ve haber yoktur. Bilakis eski toplumların atalarının hatıralarını abartılı bir şekilde canlı tutmaları hep kötülenmiş, atalarının yoluna ve adetlerine değil, Allah´tan indirilen vahye (İlahi kitaplara) uymaları istenmiştir. (Bakara 170 ve Lokman 21. ayetler.)

İslamiyette geçmişlerimizi, alimlerimizi, meşhurlarımızı süslü mezarlarla, TÜRBE´lerle hatırlarda tutmaya çalışmak şiddetle yasaklanmıştır. Çünkü İslam öncesi cahiliye ŞİRK kültürü bunu ön görüyordu. Kur´an ve Rasülüllah bunu yasakladığı için İslama karşı geldiler. Bu Muhammed ve getirdiği din bizi atalarımızdan uzaklaştırıyor diye itiraz ettiler.

Rasülü Ekrem (as.) bu konuda Kur´an´a uygun müşriklerin hoşuna gitmeyen çok kesin yasaklayıcı emirleri vermiştir. Başta Rasülüllah (as) kendisi vefatından sonra ‘kabrinin bir bayram yerine çevrilmesinden endişe etmiş ve şöyle buyurmuştur. Ya Rab! kabrimi tapılan bir put haline koyma!. Ey Ümmetim! sizden önce gelip geçen milletler, PEYGAMBERLERİNİN KABİRLERİNİ mescit haline getirdiler. Siz bu konuda uyanık olunuz, kabirlerinizi secde edilen, ibadet edilen bir yer haline getirmeyin, sizi bu fena alışkanlıktan şiddetle yasaklarım demiştir. (Buhari 4. cilt S.480 ve devamı)

Tirmizi de (hadis kitabı) geçen bir rivayette de Hz. Ali bir arkadaşına, Rasülüllah (as) bana silinmedik bir resim/kırılmadık bir put, düzlenmedik/yıkılmadık bir MEZAR bırakma diye emretti demiştir...

Bir arkadaşımızın anlattığına göre Merhum Emin Beyin Deydinler köyündeki mezar taşında da doğum tarihi yazıldığı halde ölüm tarihi yazılmamış..!!! Bazı meşhur kişilerin mezar taşlarında görülen bu adet o kişinin ölümü kabullenilmek istenmediğinden onun ölmediği düşüncesinin topluma verilmesi istenmektedir ki, bu Kur´an´ın tevhid ilkesine son derece aykırı bir düşüncedir. Yüce Allah son Peygamberine ‘Senden öncede hiç bir beşere ebedilik vermedik, sende seni öldürmek isteyenlerde ölecek. Her canlı ölümü tadacaktır´ (enbiya 32 ve diğerleri) deyip dururken hem de iyi müslüman diye bilinen kişilerin ölmediğini ima etmek ne kadar Allah´a karşı küstahça bir tavırdır. Zira hayyu la yemut /daima diri ve asla ölmeyen Allah´tır. Onun bu sıfatını mecazen ve zımnen de olsa bir faniye yakıştırmak son derece yanlış bir tavırdır....

Toplumdaki kanaat önderleri hayatta iken yakınlarına vefatlarından sonra kendileri için İslam hükümlerine Kur´an´a ve Rasülüllahın sünnetine aykırı hareket etmemeleri konusunda uyarıda bulunmaları bizce çok önemlidir ki,onların vefatından sonra yakınları ve sevenleri bu kabil yanlışlıkları yapmasınlar..

Bu TÜRBELER yakın zamanda ve birkaç yüz sene sonra ziyaret edilen ibadet edilen/tapınılan birer mekanlar olmaktadır. Günümüzde bunların yüzlercesini görmekteyiz. Berde şimdi Eminbey Türbemiz olacak....

Ben merhum Emin beyin yakınlarına ve sevenlerine şu İslami nasihati yapmak istiyorum. Geliniz o köye bir Cami yaptırınız. Zaten köyün camisi eski ve kenardadır. Emin beyin mezarını hayattaki alçak gönüllü haline uygun basit bir şekil de kendi halinde bırakınız. Hayatta iken süsü şöhreti gösterişi sevmeyen merhum Emin beyi hayattaki saf ve temiz kişiliğine yakışmayacak gösterişli bir TÜRBE İLE RAHATSIZ ETMEYİNİZ.

Anahtar Kelimeler: EMİN, ACAR, BEYE, TÜRBE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
KALP RAHATSIZLIĞI OLANLARDA DİŞ TEDAVİLERİ
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
FETÖ MAĞDURLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR AMED´İ GEÇEREK YİNE PLAY-OF KAPISINDA
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9276
EURO
4.8223
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
16°
Perşembe
Sağanak
18°
Cuma
Sağanak
11°
Cumartesi
Bulutlu
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30