HASED - ŞÜKÜR
Tarih: 2.3.2018 10:56:32
Dr. Faruk Atan

“O, İstediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah´ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız. Şüphesiz insan çok zalimdir, çok nankördür.” (İbrahim-34) ayet-i kerimesinde buyurulduğu gibi Rabbimiz, her birimize gruplar halinde dahi sayamayacağımız kadar küçük-büyük, maddi-manevi birçok nimet sunmuştur. Nimet verenin kim olduğunu bilmek, bunun verilmesinin hikmetini idrak etmek, buna karşı ne yapmamız gerektiği şuurunda olmak hayatımızı anlamlı ve değerli kılar. Bizlere sayısız nimetler bahşedenin Cenab-ı Allah olduğuna ve bunu bir lütuf ve ihsan olarak verdiğine ve bunun bizim için bir imtihan olduğu bilinciyle hareket edip, şükretmemiz kulluğumuzun bir gereğidir. Zira Kur´an-ı Kerimde; “Artık Allah´ın size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin. Eğer yalnız ona ibadet ediyorsanız, Allah´ın nimetine şükredin.” (Nahl-114) buyuruluyor.

Mü´min, sadece nimet verildiği zaman değil, aynı zamanda nimet alınıp mahrum edilmekle de imtihan edildiğini ve nasıl bir duruş sergileyeceğine bakılarak imanî bir testten geçirildiğini unutmaması gerekir. Çünkü nimet bir sınanma olduğu gibi, musibet de bir imtihan ve kul bu ikisini Rabbinin rızasına göre değerlendirerek her şeyi hayrına dönüştürür. Bu tavrı Resulullah (sav) şöyle ifade ediyor; “Mü´minin hali ne hoştur! Her hali kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mü´mine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ise sabreder; bu da onun için bir hayır olur.” (Müslim, Zühd, 64) Cenab-ı Allah tarafından verilen nimetlerin farkına varıp şükretme, mahrum olduklarımıza karşı sabredip imanî mücadelemizi kaybetmeme, bu taksimata rıza gösterme, kulluğun dolayısıyla imanın bir gereğidir.

Dinimiz, insan olarak üzerimize düşen vazifeyi yaptıktan sonra, Allah´a tevekkül edip sonucu ne olursa-olsun rıza göstermemizi emrediyor. Zira bu, imanî bir gerekliliktir. Bizler de tün bunlardan sonra, kazanımlarımız ve başarılarımızı Allah´ın inayetiyle gerçekleştiği inancıyla ve O´nun bir lütfu olduğu şuuruyla hareket etmeliyiz. Bunun neticesinde de Yüce Allah´ın dilediğine dilediğini bahşeden bir rızık taksimiyle meseleye yaklaşmalıyız. Bu nimetlerin ilahî bir taksimat olduğu bilincinde olmamız, bunun karşılığında kulluğumuz ne şekilde icra etmemiz gerektiğini iyi düşünmeliyiz. “Bardağı dolu tarafından değil, boş tarafından gören” bir fıtrata sahip olan insanoğlu, elindeki nimeti görmeyip başkasına verileni görmesi ve elindekiyle yetinmeyip hep daha fazlasına talip olması, onu doyumsuz bir halet-i ruhiyeye sevk eder. Kendi imkanlarının farkına varmadığı gibi, buna karşı şükretme şuurunu kaybederek, güzel kazanımlarını da kaybeder. Bundan dolayı Allah Resulü (sav) şöyle buyuruyor; “Hasetten sakının. Çünkü ateşin odunu yakıp tükettiği gibi hased de iyi amelleri yakar, bitirir.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 44)
Nimetlere karşı olan bu bakış açısı, nimeti kendine unutturarak mutsuz eder ve başkasına hased etmeye de sebep olur. Potansiyel olarak hased etme özelliğine sahip olan insanın bu tavrına karşı Rabbimiz “haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden… (sabah aydınlığının Rabbine sığınırım)” (Felak-5) buyurarak kendisine sığınılmasını emrediyor. Bu duyguyu tamamen yok edemeyen insan, hased eden açısından imanî bir kontrol altına alarak ve hased edilene karşı da zararından kurtulmanın yolu Allah´a sığınmaktır.

Kişiye bahşedilen bir özellik veya nimeti kabul etmeyerek kıskanmak şeytanî bir duruştur. Çünkü Yüce Allah (cc), Hz. Adem´i (as) yaratıp melekler dahil herkesin ona verilen konumu kabul edip selamlayarak saygıyla eğilmesini emrederken, İblis buna karşı çıkarak isyan etti ve ona tanınan bu özelliği kabullenmedi. (Bakara-34) Bundan dolayı Allah´a karşı ilk isyan ve işlenen ilk günahın sebebi, hased olduğu bilinmektedir. Kıskançlık sebebiyle huzurundan kovulan şeytan, Hz. Adem ve onun soyuna düşmanlık yapıp intikam alması için Rabbinden müsaade istemiş ve insanın bir imtihanı olarak ona bu izin verilmiştir. (Arâf-12/17)

Hz. Adem ve İblis arasındaki farklı türler arasında başlayan şeytanın hased savaşı, dünya sahnesinde ilk kanın dökülmesiyle bir isyan olarak bu sefer aynı türden olan insanlar arasında da artık başlamıştır. İlginç olan Hz. Adem´den (as) dolayı hased ederek şeytan olan İblis´ten sonra, aynı durum Habil ve Kabil arasında cereyan eden bir kıskançlık kriziyle kan dökülmesine sebep olmuştur. (Mâide-27) Resulullah´ın (sav) “Önceki toplumların hastalıklarından olan hased ve kin size de bulaştı…” (Tirmizî, Sıfatü´l-kıyâme, 56) buyurduğu gibi şu andaki dünya coğrafyasında Kabil´in evlatları olmayı tercih eden düşünceye sahip olanlar, yine farklı bahane ve gerekçelerle maalesef kan dökmeye devam etmektedirler.
Hased dinimizde sıradan bir olay değil, imanî bir test olduğu unutulmaması gerekir. Çünkü hased eden, aslında Yüce Allah tarafından yapılan taksimata rıza göstermemekte ve ona verileni kabul etmeyerek, “ben ondan daha layığım” düşüncesine sahip olmak ve “ondan al bana ver” mantığını sergileyen şeytanî bir akım ve imanî bir problemdir. Ama taksimata rıza gösterip, başkasında olan nimeti Rabbinden talep etmek hased değil, gıptadır. Gıpta imrenmek olduğu için, dinimizde yerilememiş, övülmüştür.

Hayatımızı ve nimete karşı tavrımızı kötü bir huy olan hased ile değil, güzel alışkanlıkları kazanmak için gıpta edecek davranışları ifade eden Allah´ın Resulü´nün (sav) şu sözleriyle bitirelim; “(İslam´da) başkalarına haset etmek yoktur, sadece iki kişiye gıpta edilebilir: Allah´ın kendisine mal verip de onu en uygun yerlerde harcama imkânı ve yetkisi verdiği kimseye; bir de, Allah´ın kendisine hikmet/Kur´an bilgisi verip de onu hayatına tatbik eden ve başkalarına öğreten kimseye.” (Buhârî, İlim, 15)
Hayırlı Cumalar…

Anahtar Kelimeler: HASED, ŞÜKÜR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ZAMAN BİLİNCİ ve CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ (08 Şubat 2018 - Perşembe)
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
YAPRAK PORSELEN
Uğur Bayram
Uğur Bayram
YETİŞ YA DİYANET
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
ÇOCUK SUSAR ADALETİ DUYALIM
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
BOYKOT, İCAT, MÜSLÜMAN VE TÜRK
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
ÇANAKKALE SAVAŞLARI
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
ZAMAN AKIP GİDİYOR DUR DEMEK OLMAZ!
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
HASED - ŞÜKÜR
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÖYLEYSE VAR MI OLDUNUZ?
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
EN UZAK MESAFE
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DİZİLERE MÜDAHALE ŞART
METİN AYDIN
METİN AYDIN
HER MAÇ FİNAL
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
MAALESEF OLMADI
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ABD, İSRAİL´İN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İMAN VE SALİH AMEL
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR SANCAKTEPE´DE YIKILDI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
KRİTİK MAÇTA ANLAMLI GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9362
EURO
4.8335
Bursa Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
19°
Çarşamba
Parçalı bulutlu
23°
Perşembe
Fırtına
13°
Cuma
Sağanak
10°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30