Hicret Ve Fetih´in Manasını Unuttuk
Tarih: 6.9.2017 10:35:22
Arif AĞIRBAŞ

Tarihe göz attığımızda, gerek asr-ı saadet döneminde olsun gerekse ecdadımızda olsun, yapmış oldukları hicret, göç veya seferlerde tek bir amaç güdülmüştür. Bu amaç ise Allah´ın kelamı ve Tevhid inancı olmuştur. Hicret edilen veya fethedilen bölgelere baktığımızda, ya hala İslam topraklarıdır ya da hala İslam´ın izlerini taşımaktadır. Neye niyet edilmişse o olmuştur.

Avrupa´ya göçün 50. yılını yaşadığımız bu günlerde İslam dinine bir hayli hizmet edenler olmuşsa da, ümit edilen durumun çok uzağında olduğumuzu görebiliyoruz.

En basit bir misalle ifade etmemiz gerekirse, dinimizi Avrupalılara (gayr-i müslimlere) anlatamamışız. En azından bunu aşırı bir şekilde ihmal etmişiz ki, gayr-i Müslimler İslamiyet´i medya´dan ya da dinini yaşamayan Müslümanlardan görmüşlerdir. Bu da tabii ki karşılıklı yanlış anlamalara yol açmıştır.

Bu sahada zamanında yerimizi almadığımızdan asırlardır dinimizi „Hayır sizin bildiğiniz gibi değil, aslında İslamiyet şöyle iyidir böyle iyidir“ diyerek savunmaya geçmek durumundayız. Çünkü boş kalan bu saha, batılılar ve İslamiyet düşmanlarından doldurulmuştur. Bize kalan, bir suçlunun kendini mahkemede savunması gibi olmuştur.

Peki, Müslümanların durumu farklı mı? Avrupa´da yaşayan bir âlim kişi yok. Varsa da, Avrupa dilini bilmemektedir. Yani; ya dil bilir dini bilmez, ya da dini bilir dil bilmez. 1. ve 2. kuşak da en büyük eksiklik zaten dil olmuştur. Biraz dil bilenler ise, tercümelerini yaparken, dini terimleri bilmediğinden eksik veya yanlış tercüme ettikleri de olmuştur.
„Aman ne var bunda, zararı olmaz“ diyenler yüzünden dinimiz hep eksik ya da yanlış anlatılmıştır. Burada bir misal vermek istiyorum. Asırlardır gayr-i Müslimlere (Almanlara) „namazı” anlatmak için kullanılan kelime anlamı „Dua“ olmuştur. Almana göre bizim dua edişimiz, hem ayakta hem otururken hem secdeye inmekledir. Biz namazdan bahsediyoruz ama anlattığımız şey ise dua etmektir. Bu yanlışlık önemli bir yanlışlık mı, değil mi, siz karar verin.

Şimdiki 3. ve 4. nesilden bahsedecek olursak, aralarında eskiye nazaran daha eğitimli gençler olmaları ve batı dillerini daha iyi konuşmalarına rağmen, ilgi alanları çok farklı olduğu için, dini tebliğ edecek ve doğru anlatabilecek eleman eksikliği hala yaşanmaktadır. Sebebi mi? Başlarda söylediğimiz gibi, amaç Tevhid değil, amaç ilay-ı Kelimetullah değil de, ondan.

 

Yapılan yanlışlıklardan biri de Müslüman cemaatlerinin birbirleriyle didişip, şucu ve buculukla uğraşması olmuştur. Asırlardır süregelen ithamlar, birbirinden uzak durup bir birliğin sağlanmaması, Müslümanların sağlam bir temele kavuşmadığının sebeplerinden biridir. Kimisi parti cemaatleridir diye kabullenilmedi kimisi de aynı görüşte olmadıkları için. Kısmen bu durum bugün hala böyledir.

Hal böyle iken, gelecek nesilleri yetiştireceğimiz yerde, dünya malı peşine koşmakla, kendi kabuğuna çekilmekle ve „zararın neresinden dönsen kar´dır“ düşüncesi ile bir türlü bir çalışmaya girmemekte ısrar ediliyor. Artık günden güne İslam´dan uzaklaşmış, milli ve manevi değer tanımayan bir insan haline geldik.

Peki, tüm bu yanlışlıkların bedeli ne oldu?

Yaklaşık 4-5 yıldır bir “Müslüman olma” modası türemiştir. Sözde Müslümanlığı seçen bazı alman kadın ve erkekler, bazı dernekler kurup bunların çatısı altında, “Almanya´da liberal İslam” adı altında günden güne büyüyorlar. Özellikle Facebook gibi sanal ortamlarda faaliyet gösteren bu liberaller, İslamiyet´in getirdiği birçok değerlere farklı anlamlar veriyorlar ve adeta bir reformun peşinde oldukları görünüyor. Peygamber Efendimizin (sav) sünnetini neredeyse inkâr ettikleri açıkça görünüyor ve bir sürü kaynağı belli olan Hadisi Şerifleri inkâr edip, zayıf ve uydurma hadis diye şimdiye kadar doğru bilinen konulara farklı manalar vermektedirler. Alman Üniversitelerinde “İslam bilimi” bölümünü bitirmiş olduklarından ortaya attıkları fikirler Alman devleti ve yeni müslüman olanlar tarafından rağbet görmeyi sağlıyor. Bu bilim dalında şuurlu Müslümanlar tarafından dolmuş olsa idi bu durum böyle olmazdı. Ama dediğimiz gibi. Amaç Tevhid değil idi.


Bir diğer tehlike de „Vehhabiler“ tarafından oluşuyor. Kendilerini selefi diye adlandıran bu grup, özellikle Türkçesi zayıf olan Türk Gençlerini hedef olarak almaktadırlar. Çünkü bu gençler, Almanya´da doğup büyümüş olduklarından dolayı Türkçeleri bir hayli zayıf olan gençlerdir. Evde ve çevrede sadece almanca konuşan gençler, Vehhabilerin tuzaklarına kapılmış gidiyor. Zira bu grup, almanca konuşuyor. Hutbelerini Almanca okuyorlar. Vehhabi zihniyetli oldukları için toplanılan gençleri ecdatlarına düşman olarak yetiştirdiklerini görüyoruz. Hangi Müslüman Türk cemaati olursa olsun, onları yanlış yolda olduklarını gösterip bunların hepsinin bidat ehli olduğunu ve bir kısmının şirke saplandığını anlatmaktadırlar. Bu grubun en büyük düşmanı ise Tasavvuf´tur. Tasavvufta ilah-i aşk ve teslimiyete önem verildiğinden dolayı bunu düşman olarak göstermeliler ki, gençler buna kapılmasın.

Baştan beri eksikliklerimizin olduğu Avrupa´da, boşlukları hep başkaları doldurmuş bizleri de hep müdafaaya zorlamıştır. Şimdi hangisiyle uğraşalım değil mi? Bu tuzaklara kaptırılan gençleri çıkarmakla mı? Dinimizi bilerek yanlış anlatan zümre´ye karşı mücadele ile mi?
Bunların hepsi çok önemli konulardır. Ta başlardan beri bu tip konuları önemsemeyip geldiğimiz noktadaki durumumuzu ciddi bir şekilde gözden geçirmezsek, bundan daha da kötü durumlara yol açar meydan veririz.

Fethettiği ülkeleri 3–5 sene de müslüman yapan bir ecdadın torunları olarak 50 yıldır Avrupa´da %10´una bile İslam´ı tebliğ edebildik?
Komşumuza bile dinimizi anlatmaya çekinen bir müslüman olarak, hangi yüzle mahşerde efendimizin yüzüne bakacağız bilemiyorum. Allah için bir tokat yemeyi bırakın yüksek sesle Allah diyemeyen bir müslüman haline geldik.

Ey Avrupa Müslümanları! Sizler işçi çocukluğunu mu kabulleneceksiniz yoksa sultan torunu olmaya mı? Dinimize sahip çıkalım ve haddimizi bilelim. Yoksa Kader bize haddimizi bildirecek bu da acı olacak. Dünyada iken kendimize çeki düzen verelim ki, iki cihanda rahat edelim. Aksi takdirde dünya rahatlığını seçtiğimiz için hafazanallah şu ayeti kerime bizden bahseder:

„Kim ahiret kazancını isterse, onun kazancını artırırız. Kim de dünya kazancını isterse, ona da istediğinden veririz, fakat onun ahirette hiçbir payı yoktur.“ (Şura suresi; ayet 20)

Anahtar Kelimeler: Hicret, Fetih, Manasını, Unuttuk
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Bir Gurbetçinin 28 Şubatı (14 Mart 2018 - Çarşamba)
Yeni Yılınız Kutlu Olmasın (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
Nazi Tıbbi Deneyleri Nedir? (01 Aralık 2017 - Cuma)
Tesbih hırsızlığı (11 Ekim 2017 - Çarşamba)
Aşure Günü Hasebi ile (28 Eylül 2017 - Perşembe)
Peygamber Efendimiz ve Hayvanlar (15 Eylül 2017 - Cuma)
Kurbanda Neyi Kurban Ediyoruz? (18 Ağustos 2017 - Cuma)
MEKKE GÖNÜLLER İLE BİRLİKTE FETHEDİLDİ (03 Ağustos 2017 - Perşembe)
Sosyal Medya Ahlakı (09 Temmuz 2017 - Pazar)
Anlamı yitirilen kelimeler (16 Haziran 2017 - Cuma)
Almanya´nın Utanç Vesikası (09 Haziran 2017 - Cuma)
OSMANLIDA RAMAZAN (04 Haziran 2017 - Pazar)
Dostumuz bu ise düşmanımız ne yapmaz? (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
ALMANYA´NIN DEMOKRASİ KARNESİ (28 Nisan 2017 - Cuma)
ALMANYA NEDEN DITIB´E SAVAŞ AÇTI (07 Mart 2017 - Salı)
Yalan haber yasak, Türkiye´ye atış serbest (21 Aralık 2016 - Çarşamba)
Avrupa Terör Birliği (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
Almanya Okullarında İslam Düşmanlığı (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
Avrupa´da Müslüman olmak (10 Ekim 2016 - Pazartesi)
Almanya´da ilk Türkler (17 Eylül 2016 - Cumartesi)
Avrupa´nın Türkiye Çıkarması (02 Eylül 2016 - Cuma)
Türklere Aptal diye hitap eden Türk Boksörü (17 Ağustos 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0848
EURO
4.9862
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
28°
10°
Perşembe
Gök gürültülü sağanak yağış
27°
14°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
26°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30