İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Tarih: 16.5.2017 10:40:01
Erdal Bayraktar

Malum artık nüfusun ciddi bir kısmı batıdaki büyük şehirlerde yaşıyor. Çünkü iş-aş şehirde olunca insanlar önce kıyıda köşede unutulmuş köylerini terk ettiler, sonrada memleketlerini..
Eline bavulunu alanlar, milyonların göç ettiği metropollere taşındılar. Şehrin kalabalığı bir yana, trafiği, gürültüsü ve kirliliği diğer yana. Komşulukların bile bittiği bu devrin bana göre en değerli iki şeyi kaldı. Biri su, diğeri ise doğa..
Oysa biz tamda bu dünya cenneti üzerinde konuşlanmış olan ender bir milletiz. 4 tarafı dağlarla çevrili olan, berrak sularıyla ünlü İnegöl´ün en şanslı fertleriyiz. Mobilyasını ve köftesini satabilmiş ama Allah´ın bize altın tepsiyle sunduğu iki güzel hediyeye gözlerimizi kör etmiş bir milletiz.
Doğal kaynağımız olan sularımız, ulusal ve uluslararası markaların eline geçmiş. Sağlık turizmi açısından elimizde ki tek değer ise Oylat..
İnegöl Belediyesi´nin öncülüğünce ayakta tutulmaya çalışılan Oylat´ın 4 mevsim doluluk oranı parmak ısırtan cinsten. Çünkü Türkiye´de başka Oylat yok. Buna rağmen Oylat´ın gelişen tatil bölgelerinin gerisinde kalması bence çok tartışılmadı İnegöl´de..Şu an bu yazımdan sonra inanılmaz eleştiriler alacağımı biliyorum ama yine de artık Oylat´ın tartışılmaya açılması gerek. Oylat çok ortaklı bir şirket tarafından yönetiliyor. Neredeyse bu şirkete ortak olmayan köylü yok gibi. Vakti zamanında insanların kollarında ki bilezikler ve yüzükler toplanarak oteller yapılmış buraya. Şimdi herkes kendini Oylat´ın sahibi gibi görüyor. Aralarında benimde akrabalarım var. Köylüler sürekli kazan kaldırdıkları için Oylat´ta gelişim beklentilerin altında gerçekleşmiş. Buna rağmen şirket belediyenin desteğiyle elinden geleni yapmaya çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi´nin kontrolüne geçen Oylat´ın bence artık tamamen yenilenmesi gerekiyor.
Sadece Oylat mı? Tabi ki hayır..Oylat´ın hemen yanı başında ki Alaçam Bölgesi, Boğazova, Arapoturağı mevkii, Mezitler Boğazı gibi bir çok alan bugün bana göre dünyanın en kıymetli hazineleri arasında yer alıyor. Eğer bu alanlar bugün başka bir ülkenin elinde olsaydı, emin olun orayı dünyaya satarlardı. Biz elimizdeki hazinelerin ne zaman farkına varacağız bilmiyorum.
Şu an Rize Valisi olan eski İnegöl Kaymakamı Erdoğan Bektaş´ı unutmak mümkün değil..Greenpeace üyelerinin baskılarına rağmen Oylat Mağarasını Türk Turizme kazandıran Bektaş´ın en büyük hayali, İnegöl ormanlarını doğa ve sağlık turizmine kazandırmaktı. Aylarca köylülerle konuştu. Hedef Alaçam bölgesinde kayak merkezi ve oteller yapılmasıydı. 2023 yılı vizyonunda ise öyle bir Oylat vardı ki, ilk gördüğümüzde gözlerimize inanamamıştık. İşte bize bu tür heyecanlar lazım.
Şu an bu yazımı Rize Valimiz Erdoğan Bektaş´a da göndereceğim. Okusun, yaptığı o güzel girişimleri hatırlasın istiyorum. Neme lazım bir gün belki Bursa Valimiz olur. İnegöl ormanlarını ve bu doğal hazinelerimizi belki de dünyaya pazarlama şansına yine sayın Bektaş nail olur.
2014 yılında yapılan yerel seçimler öncesinde MÜSİAD güze bir dosya hazırladı. Dosyada toplam 17 proje yer alıyordu. Projelerin bir çoğu unutulmuş hazinelerimizi çıkarmak için sunulan önerilerden oluşuyordu. Dönemin tüm Belediye Başkan adaylarına sunuldu. Hatta Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına bile gönderildi.
Tabi aradan uzun zaman geçti. Kitapçığı incelediğimde bütçesi belli olan İnegöl Belediyemizin bazı çalışmaları aslında başlattığına şahit olmak güzel bir şey. Ancak bizim hedeflerimiz ve hayallerimiz daha büyük. Mesela İnegöl Ormanlarında doğal yaşam evleri kurulması. Özellikle obezite ve kanser hastalarına hizmet verecek olan muazzam kamp otelleri yapılması gibi. Hatta buralara hastaneler kurabilir. Yine futbol takımlarının kamp yapabileceği futbol sahalarının da içinde olduğu 5 yıldızlı oteller yapılabilir. Bunun için özellikle Alaçam bölgesi muazzam. 4 Mevsim tatil için bile insanların tercih edebileceği harikulade bir yer olabilir. Abant´ın papucu dama atılabilir. Yine bu bölgede Sayın Bektaş´ın hayali olan kayak merkezleri kurulabilir.
Yine Oylat´a çıkarken sarıalan mevkiinde bangi jumping sahası ve camping alanları kurulabilir. Yine belirlenecek olan güvenli bir bölgede Geyik Parkı yapılabilir. Şu an yerel girişimciler tarafından yapılan ormanda safari turları renkli hale getirilebilir. Bazı köyler organik yaşam köylerine dönüştürülebilir. Bu köyler Cumalıkızık örneğinde olduğu gibi turizme kazandırılabilir. Aslında yapılabilecek o kadar çok şey var ki!!

Biz henüz yaşadığımız bu dünya cennetinin farkında değiliz. Buraya gelen misafirlerimizi gezdirdiğimizde ağızları açık kalıyor. Bana göre bu konuda kenti harekete geçirecek eylemler yapmamız lazım. Bu şehrin tüm dinamikleri bir araya gelmeli ve hazinelerin ortaya çıkarılması noktasında toplantılar yapılması gerekiyor. Toplantıların ilkine ise Rize Valimiz Erdoğan Bektaş´ın dahil edilmesini öneriyorum. Bu şehri sevenlerin yeni Türkiye´ye unutulmaz bir miras bırakabilmeleri için topu İnegöl Kaymakamı Ali Akça, Bursa Milletvekimiz Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve İnegöl Belediye Başkanımız Alinur Aktaş´a atıyorum. Saygılarımla..

Anahtar Kelimeler: İnegöl, Milyar, Dolarlık, Hazineleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KAYBEDENLERİN KAVGASI (09 Mayıs 2017 - Salı)
ÜSTÜNE ALINAN HERKESE BU YAZIM (02 Mayıs 2017 - Salı)
İNEGÖL´ÜN SİYASİ ŞÖVALYELERİ (25 Nisan 2017 - Salı)
REİS, KİMLERİN KALEMİNİ KIRDI? (18 Nisan 2017 - Salı)
MİLANO´da ne oldu? (11 Nisan 2017 - Salı)
İNEGÖL´DEKİ REFERANDUM SONUÇLARI (04 Nisan 2017 - Salı)
YENİ OYUNUN BAŞROLLERİ KİMLER? (28 Mart 2017 - Salı)
İNEGÖL´ÜN SESSİZ ANTİKACILARI (14 Mart 2017 - Salı)
BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR (09 Mart 2017 - Perşembe)
NAFTALİN KOKULU OYLAR (01 Mart 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
DİŞ HEKİMLİĞİNDE GÖRÜNTÜLEMENİN ÖNEMİ
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
CÜZDANININ VATANSEVERLERİ
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
AĞIR SUÇA SIKI CEZA-2
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Vedat Baykay
Vedat Baykay
NATO KAFA NATO MERMER
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
Değerlerimiz “Verilen Sözü Yerine Getirmek “
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
SANAL ALEMİN GETİRDİKLERİ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALEM BUYSA KRAL BİZİZ
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Biz Seni Âlemlere Rahmet Olarak Gönderdik
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DERBİ GENÇLERGÜCÜ´NÜN
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ALLAH KALPLERİ NİÇİN MÜHÜRLER?
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR ZİRVEYİ DEĞİŞTİRİP PLAY-OF´A GÖZ KIRPIYOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR´DAN KEYİF VEREN GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9525
EURO
4.6378
Bursa Hava Durumu
Bugün
Fırtına
13°
Perşembe
Parçalı bulutlu
12°
Cuma
Parçalı bulutlu
13°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 13:00 15:33 17:53 19:23