KOBİLERE HAZIR SATIŞ EKİBİ
Tarih: 16.5.2017 10:37:40
Melike Çalışkan

Dünyanın en büyük girişimciler birliği olan Business Network International - BNI´ın yaptığı bir araştırmaya göre, her 100 KOBİ´nin 98´i yeni müşterilerini, çevresinin üçüncü kişilere tavsiyesiyle elde ediyor. Ancak “KOBİ´lerin sadece yüzde 3´ünün, daha çok kişi tarafından nasıl tavsiye edilebileceğine dair bir stratejisi bulunuyor.
KOBİ´ler için önemli bir maddi kaynak olan referans pazarlaması yöntemi ile sadece geçen yıl 11,2 milyar doları aşan bir iş hacmi sağlayan BNI´ın Türkiye Direktörü Ayşe Aslan, “Her sektörden sadece tek bir temsilcinin alındığı BNI´ın İstanbul´daki 21 çalışma grubunda, birbirinden farklı sektör temsilcileri bulunuyor. 25 ila 70 arasında değişen ve tamamı iş sahiplerinden oluşan bu disiplinli iş grupları, bir diğerinin satış ve pazarlama ekibi gibi çalışıyor” diyor.

15 Nisan 2017, İstanbul

Dünyanın en büyük iş organizasyonu olan BNI´ın (Business Networking International) 20 ülkede 12 bin iş sahibi ile gerçekleştirdiği bir ankete göre, şirket sahiplerinin yüzde 98´i müşterilerini, çevresindekilerin önerisi ile elde ediyor. Yani 100 iş sahibinin 98´i, kendisine kazanç sağlayacak yeni müşterilerine, çevresindeki diğer iş sahiplerinin, müşterilerinin, tanıdıklarının ve tedarikçilerinin yönlendirmesi ile ulaşabiliyor. Aynı araştırma sonuçlarına göre, işlerini bu şekilde geliştiren tüm bu girişimcilerin sadece yüzde 3´ünün konuyla ilgili bir farkındalığı ve bir stratejisi bulunuyor.

73 ülkede 847 franchise bölgesi ve 210+ bin aktif üyesi bulunan BNI, referans ile iş yönlendirmesi yani referans pazarlaması konusunda dünyanın en büyük oluşumu olarak gösteriliyor. BNI´ın geçen yıl dünya genelindeki tüm üyeleri arasında yarattığı iş hacmi, 12 milyar doları buluyor. Üyelerinin birbirlerini çevrelerine tavsiye ederek elde ettikleri bu ciro için üyeler arasında 8,8 milyon adet iş bağlantısı sağlandığı belirtiliyor.

Özellikle KOBİ´ler için son derece değerli olan konuyla ilgili, paha biçilemez global bir kaynak olan ve ölçümlenebilir sistemler sunan BNI, iş sahiplerine iş ilişkilerini nasıl düzenleyecekleri ve bu ilişkileri ‘iş yaratma´ kaynağına dönüştüreceklerine ilişkin rehberlik ediyor.

BNI Türkiye Ülke Direktörü Ayşe Aslan´a göre iş dünyasında kendini yalnız hisseden ve büyük pazarlama bütçeleri olmayan küçük işletmeler için referans pazarlamasının önemi büyük. “Sadece Türkiye´de değil, tüm dünyada küçük ve orta ölçekli işletmelerin kendilerini eşit bir şekilde ifade edebilecekleri bir organizasyon bulmaları neredeyse imkânsız” diyen Aslan, konuyla ilgili şunları dile getiriyor: “BNI, organizasyona dâhil olan tüm iş sahiplerine büyük bir görünürlük sağlıyor. İş sahiplerinin ofislerinden ve bilindik çevrelerinin dışına çıkmalarına, işlerini ve kendilerini kitlelere, düzenli olarak tanıtmalarına imkân tanıyor. İşinizi geliştirmek ve yeni müşteriler mi elde etmek istiyorsunuz? O zaman insanlara sizi tanımaları, sizi sevmeleri ve size güvenmeleri için fırsat vermelisiniz. Bu denli düzenli bir görünürlük iş sahiplerinin üçüncü kişilere daha yoğun bir şekilde tavsiye edilmesini sağlıyor. İşletme sahiplerine bu konuyla ilgili 33 yıllık deneyimini hem teorik hem de uygulamalı olarak sunan BNI, referans ile işinizi nasıl geliştirebileceğinize ilişkin verdiği ücretsiz eğitimlerle de iş sahiplerine işlerini geliştirmeleri konusunda destek oluyor”.

“Dünya´nın hangi kıtasına, ülkesine giderseniz gidin, iş sahiplerinin en önemli iş akış kanallarının çevrelerindekilerin onları başkalarına tavsiye etmesi ile elde edildiğini görüyoruz” diyen Aslan, “Farklı diller, dinler, kültürler ve ülkeler olsa da, insanların tek bir iş yapış biçimi var: Referans! Herkes tanıdığı, güvendiği ve işini iyi yaptığına emin olduğu kişilerle iş yapmak istiyor. Türkiye gibi vatandaşlarının birbirine güven endeksinin son derece düşük olduğu ülkelerde ise bu ihtiyaç çok daha fazla hissediliyor” diye konuştu.

“Satış ve pazarlama ekibi olarak çalışıyor”

BNI´ı, ‘girişimciler için interaktif olabilecekleri, işleri ile ilgili eşit söz hakkına sahip oldukları, kendilerini besleyebilecekleri, vizyonlarına vizyon katarak, iş hayatı ile ilgili paha biçilemez bir farkındalık kazanacakları etkin bir platform´ olarak tanımlayan Aslan, “BNI´da birbirimizden öğrenerek, birlikte üreterek, düşünerek, birbirimizin işimize değer katarak var oluyoruz.

Birbirimizle savaşmıyoruz. Üyelerimiz arasında kurulan iş birliği ve dayanışma, uzun soluklu ve kayda değer başarıları da beraberinde getiriyor. BNI, KOBİ´lere aslında yüksek motivasyonlu iş sahiplerinden oluşan bir satış ekibi sunuyor. Küçük ekiplerle büyük işler yapmak isteyen KOBİ´ler için işini büyütmenin en hızlı yolu, bir BNI grubuna üye olmaktan geçiyor. BNI gruplarında her bir üye diğer ekip arkadaşına çevresini açarak, onları aradıkları potansiyel müşteri adayları ile bir araya getirerek, aslında onun için gönüllü bir satış ekibi gibi çalışıyor. Onu düzenli olarak çevresindeki diğer iş sahiplerine tavsiye ediyor. Diğer deyişle, grup arkadaşlarının verdiği hizmetleri hiçbir karşılık beklemeden çevresine sunuyor. Diğerleri de aynı şeyi onun için yapıyor” dedi.

İş sahiplerinin, kendilerini ve yaptıkları işleri tanıtmaları için BNI´ın onlar için muazzam araçlar sunduğuna işaret eden Aslan, “Müşterileri dışında hayatı boyunca işini başka bir topluluğa anlatma imkânı bulamayan tüm KOBİ´ler, BNI´da birlerce iş sahibe ne yaptıklarını ilk elden anlatma şansı yakalıyorlar. BNI´ın sunduğu benzersiz ve iş sahiplerinin ihtiyaçlarına nokta atışı çözümler sunan, onların işlerini nasıl geliştireceklerini enine boyuna anlatan eğitimler sayesinde ise KOBİ´ler, çevrelerini geliştirirken aynı zamanda kendilerini de geliştirme imkanı buluyor. Tüm bunlar sonunda şunu sıkça gözlemliyoruz ki, BNI´ın iş sahiplerinin iş yapış şeklini kalıcı bir şekilde değiştiriyor. Kurdukları iş ilişkilerine bakış açılarında farkındalık kazandırıyor” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: KOBİLERE, HAZIR, SATIŞ, EKİBİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
ŞEFAAT...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Yavuz Selim Bayraktar
Yavuz Selim Bayraktar
GENÇLİĞİN MECLİSİ SOSYAL MEDYA!
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
GAZOZUNA!...
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
GEÇ GELEN GÜZEL GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0332
EURO
4.9670
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
29°
Çarşamba
Güneşli
28°
10°
Perşembe
Gök gürültülü sağanak yağış
27°
14°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30