SÜRÜCÜ KURSLARINDA EĞİTİM VE TRAFİK
Tarih: 14.2.2018 10:30:16
Yaşar Yılmaz

Trafik kuralları, 2918 sayılı trafik kanuna göre düzenlenmiş, karayollarında, can ve mal güvenliği yönünden trafiği düzenleme amacını taşır. Trafik güvenliğini ilgilendiren tüm konularda alınacak önlemleri belirler.

TRAFİK; Yayaların,hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. Karayolunda can ve mal güvenliğini sağlamak , karayolunu kullananların bilinçlendirilmesi amacıyla, 2918 sayılı trafik kanunu uyarınca sürücü kurslarının açılmasına izin verilmiştir. Sürücü kursları, 2918 sayılı karayolları trafik kanunun 123. Maddesi ile 5580 sayılı Milli Eğitim Özel Öğretim Kurumları kanununa dayanılarak hazırlanmış yönetmeliğe göre hizmet yapar. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlıdır.

Her meslek erbabının eğitimi şarttır. Sürücülerinde, mutlaka eğitim kurumlarında gerekli dersleri almaları uygun görülmüştür.Bu nedenle açılmış olan sürücü kursları faydalı birer kurumdur. Sürücülerin araç kullanmalarını öğrendikleri gibi aldıkları ilk yardım dersleri ile de gerektiğinde acil vakalara müdahale ederek can kurtardıkları da görülmüştür. Televizyonlardan izlediğimiz toplu taşıma araç sürücüsünün, boğazına dili kaçan çocuğu nasıl kurtardığını gördük. Bu sürücü ilkyardım eğitimi almamış olsaydı, o yavru bugün hayatta olmayabilirdi. Bu örnekle şunu belirtmek isterim ki, kurslarda verilen bilgilerin hiç birisi gereksiz bilgi değildir.

Trafik eğitimi sadece araç sürücüleri için değil herkes için gereklidir. Ve hatta trafik eğitimi anaokulundan başlanmalıdır. Çocuklara uygulamalı olarak bazı bilgiler verilebilir. Örneğin, şehir içinde ışıklı kavşaklarda kırmızı ışık yandığında karşıdan karşıya kesinlikle geçilmemesi gerektiği, ancak yeşil ışık yanınca geçilebileceği uygulamalı olarak yerinde gözlem yaptırılarak öğretilmeli. Bunun gibi yayaları ilgilendiren kuralların daha küçük yaşlarda verilmesi şarttır. Trafik dersleri ilkokul,ortaokul ve lise programlarına alınmalıdır. Böylelikle teorik bilgiler okul çağlarında verilmiş olacağından, sürücü kursları da teorik derslere ayıracağı zamanın bir kısmını, araç kullanımına (direksiyon eğitimine) ayırmalı, böylelikle daha iyi sürücü yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Kurslarda teknolojik imkanlardan yararlanmak ve bu amaçla simülatör eğitiminin büyük yararları olacağı gerçeği gözden kaçırılmamalıdır.

Sürücü kursları içinden gelen birisi olarak bu kurslarda nasıl eğitim yapıldığını iyi bilirim. Bazı liyakatsız kişilere kurs açma yetkisi verilmiştir. Kurslar aynı zamanda ticari birer işletme olduklarından, art niyetli kurucular eğitimden önce kazanacakları paraları düşünmektedir. Kurslarda, ücret indirimi yapanların yeterince direksiyon eğitimi yaptırmadıkları bir gerçektir. Böylece kurslar hakkında olumsuz şaibelerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar. Şunu halkın iyi bilmesi gerekir; kurslara para verince sürücü belgesi almıyorsunuz. Sürücü belgesi almaya hak kazanacak bilgileri alıyorsunuz. Onun için bütün derslere kesintisiz devam etmelisiniz. Alamadığınız dersler için telafi programlarına katılmanız gerekir.

Sürücü kurslarında görev yapacak usta öğreticilerin mutlaka usta öğreticilik eğitimi almaları, ve en azından bir yıl stajerlik dönemi geçirmeleri gerektiğini Türkiye de ilk gündeme getiren ve uygulayan bir eğitimciyim. Bu sistem yönetmeliklere girmiş ve devam etmektedir.

İyi bir eğitim almanın yanında, öğrenilenlerin uygulamaya konulması da şarttır. Karayolunu kurallara uygun kullanılmasının yanında, karayolunu ve çevresini kirletecek durumlardan da sakınmalıyız. Araç içinde yenen yiyecek artıklarının, şişelerin ve diğer çöplerin kesinlikle karayolu üzerine ve çevresine atılmamasına özen göstermeliyiz. Bu aynı zaman da bir milletin medeniyet seviyesini de gösterir. Mutlaka dikkat etmeliyiz.

TRAFİK KAZALARI

Trafik kazalarının, onlarca insanımızın hayatlarını kaybetmesine ve milyonlarca maddi zararlara neden olması gerçeğini her yıl üzüntüyle yaşamaktayız. Trafik kazalarının oluşmasının en önemli faktörü insandır. Kazaların %94 ü insan faktöründen kaynaklanmaktadır. Bunun % 85 i sürücü hataları sonucu olan kazalardır. Üzülerek belirtmek isterim ki; sürücüler sadece sertifika almak için trafik kurallarını öğrenirler, direksiyon başına geçince tüm öğrendiklerini unutarak, kendi kurallarını uygularlar, sonuçta kazalar kaçınılmaz olur. Yeni ehliyet alanlar için en azından bir yıl stajerlik süresi uygulanmalı, zaman zaman sürücüler, hizmet içi eğitime tabi tutulmalarının yaralı olacağı kanaatindeyim. Psikoteknik muayenelerinin yapılmaları da çok önemlidir. Sürücülere bir tavsiyem daha vardır, savunmaya yönelik araç kullanın. Bu ne demektir; geçiş hakkının sizden yana olması halinde bile, karşıdan gelen aracın kuralsız bir şekilde gelişini görünce geçiş hakkını ona verin. Çünkü karışacağınız bir kazada kimin ne olacağı belli olmaz. Haklılığınız, kazada can ve mal kaybınızı önlemez. Emniyet kemerlerinin mutlaka takılmasına önem veriniz. Trafik kurallarına uymamak her an bir kazaya sebebiyet verebilir. Alkollü araç kullanmak, uykusuz ve yorgun olarak yola devam etmek, aşırı hız yapmak, ışıklı kavşaklarda kırmızı ışık ihlali, aşırı yük yüklemek, gabari dışı yüklemeler kazaların başlıca nedenleri olarak görülmektedir. Kazaları önlemek amacına yönelik trafik polisi, jandarmanın trafik birimleri ve karayolları elemanlarınca denetimler yapılmaktadır. Nokta denetimlerinin dışında, kesinlikle akan trafikte, seyir halinde kontrollerin yapılması gerekmektedir. Sürücülerin yakın dostu trafik polisidir. Bu böyle bilinmelidir. Dağ başında,ıssız yollarda başınıza bir hal geldiğinde polisi dört gözle beklersiniz, ve yardımı da onlardan görürsünüz. Ceza yazıyorlar diye onları düşman bellemeyin, bilin ki yazılan cezalar da lehinize birer uyarıdır.

Anahtar Kelimeler: SÜRÜCÜ, KURSLARINDA, EĞİTİM, TRAFİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖYE DÖNÜŞLER (11 Şubat 2018 - Pazar)
EĞİTİM VE KADINLAR (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BURSEYA DAĞINDAKİ TÜRK BAYRAĞI (02 Şubat 2018 - Cuma)
ZEYTİN DALI (30 Ocak 2018 - Salı)
GÜZEL YURDUM (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
EĞİTİMDE DAYAK OLMAZ (23 Ocak 2018 - Salı)
İNEGÖL İL OLMAK İSTİYOR (18 Ocak 2018 - Perşembe)
CUMHURİYET VE DEMOKRASİ (16 Ocak 2018 - Salı)
EĞİTİM ÜZERİNE ÖNERİLERİM (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BİZ NEDEN BÖYLE OLDUK? (02 Ocak 2018 - Salı)
EĞİTİM VE MEDYA (28 Aralık 2017 - Perşembe)
EĞİTİM VE İNEGÖL´ÜN İL OLMASI (26 Aralık 2017 - Salı)
Eğitim ve Öğretmen (21 Aralık 2017 - Perşembe)
EĞİTİM VE SURİYELİLER (19 Aralık 2017 - Salı)
Eğitim ve Cemaat (14 Aralık 2017 - Perşembe)
EĞİTİM (12 Aralık 2017 - Salı)
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
Süt Dişlerini Önemseyin
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
DERNEKLER SİYASETİN ARKA BAHÇESİ MİDİR?
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
EVLİLİĞİN SÜRDÜRÜLMESİ
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
DERİN SAVAŞ!...
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
SÜRÜCÜ KURSLARINDA EĞİTİM VE TRAFİK
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
SEVGİ BİR GÜNLÜK MÜ?
Dr. Faruk Atan
Dr. Faruk Atan
ZAMAN BİLİNCİ ve CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
SADAKA KUTUSU EĞİTİMİ
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
AŞKIN GÖZÜ NASIL KÖR OLDU?
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ROCKY´NİN DÖNÜŞÜ!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Şah-ı Nakşibend Hz. İsmini Nereden Aldı
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İSAÖRENSPOR VE DOĞANSPOR MUTLU
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
DÜNYA MERHAMET HİSLERİNE KEZZAP DÖKÜLMÜŞ VİCDAN FUKARALARINA STOP DEDİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
HAYRA KOŞMA VE HAYIRDA YARIŞMAK
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDER MENEMEN´İ SARSTI
Sadullah Organ
Sadullah Organ
HELAL OLSUN SİZE
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.7523
EURO
4.6967
Bursa Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
10°
Pazartesi
Bulutlu
11°
Salı
Fırtına
13°
Çarşamba
Fırtına
12°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30