TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
Tarih: 12.4.2018 11:09:04
Yaşar Yılmaz

Eski ve yeni binalarda ısı yalıtımı için mantolama furyası bütün hızıyla devam etmektedir. Isı yalıtım malzemesi üreten firmaların reklamlarını her gün görüyor ve okuyoruz. Binalara ısı yalıtımı yapılması, enerji tasarrufu ve sağlık açısından çok yararlı ve gereklidir. Ancak mantolamada dikkat edilmesi gereken önemli husus, kullanılan malzemenin kalitesi olmalıdır. Isı yalıtımında kullanılan strafor (köpük) çok yanıcı bir maddedir. Petrol ürünü olan bu strafor mantolamada kullanılmamalıdır. Çevremizde görüyoruz ki kullanılan malzemenin % 99´u bu yanıcı madde olan strafor. Maliyeti diğer yapı kimyasallarına göre ucuz olabilir. Ancak ısı yalıtımı yapılırken yangın tehlikesi göz ardı edilmemelidir. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. İstanbul´da yanan Taksim İlkyardım Hastanesinin dış cephesinin kaplamasında kullanılan strafor kolay tutuştuğu için yangının boyutu da büyüdü. Bu tür dış cephe yangınlarını çok gördük. Bundan birkaç yıl önce İnegöl Kemalpaşa Mah. Hicran sokakta kardeşimin inşaatını yapan müteahhit de dış cephe kaplamasında strafor kullanmıştı. Karşıdaki komşu apartmanın odunluk kısmında çıkan yangın, arada 10 metreden fazla mesafe olmasına rağmen sıcağın etkisinden bu yeni yapılan inşaatın dış cephesi alev alıp yandı. Dış cephenin yanmasıyla pvc malzemeden yapılmış olan kapı ve pencerelerde yandı, yangının zararı büyük oldu. Demem odur ki; artık binaların dış cephe kaplamalarında yanmayan maddelerden üretilen malzemenin kullanılması zorunlu hale getirilmelidir. Örneğin, taş yününden üretilin malzeme yanmaz özelliğine sahiptir, kullanılabilir. Bunun gibi yanmayan dış cephe malzemeleri artık ülkemizde de üretilmektedir. Belki strafordan maliyet açısından fazla olabilir ama buna da bir çözüm bulunabilir. Seksenli yıllarda binalarda ısı yalıtımı için dış cephe duvarlar çift tuğla ile örülür, iki tuğla arasında strafor konulurdu. Belediyelerin, mimar ve mühendislerin, yapı denetçilerinin bu konuya hassasiyetle dikkat etmeleri gerekir. Yoksa ileride çıkacak yangınların önü arkası kesilmez. BU TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

Özelleştirme kapsamında satılan şeker fabrikalarının ucuza satıldığı iddialarının yanında, alıcılarının şeker üretimi yapmayacağı söylentileri de yayıldı. Üç yüz bin lira sermayeli bir şirketin milyonlarca lira ödeyerek Kırşehir Şeker fabrikasını alması, ve bu şirketin kurulduğu 2013 yılından beri hiçbir faaliyet göstermemiş olması yukarıdaki iddiayı doğruluyor.Çiftçiler Özelleştirme yüzünden bu yıl pancar ekmediklerini söylüyor. Buda şeker fabrikalarının çalışmayacağı anlamına gelir. Köylünün bankaya olan borçları yüzünden tarlası, evi ipotekli, traktörü hacizli. Bankalar artık emlakçı dükkanı gibi gayrimenkul satışı yapmaktadır. Şeker fabrikalarının faaliyetinden geçimini sağlayan üreticinin, işçinin, nakliyecinin, esnafın, besicinin yaşayacağı mağduriyetin FARKINDA MISINIZ? Nişasta bazlı şekere muhtaç edilip kanser olacağınızı da biliyor musunuz?

Somali´de onlarca hektar arazinin kiralanarak orada ürün yetiştirilip Türkiye´ye getirileceği söylenmektedir. Somali´de tarlada çalışacak işçi buradan mı götürülecek? Hayır. Somali´li yerli halk çalıştırılacak. Senin onca işsizin varken yabancılara iş imkanı sağlanması, kendi halkına ihanet değil mi? Türkiye´de ekin ekilecek, üretim yapılacak arazi yok mu? Hem de çok var. Yıllardır yanlış politikalar yüzünden köyler boşaldı, şehirler doldu. Köylü, mahsulünün değer etmemesi yüzünden üretim yapmıyor. Buğdayı, mercimeği, nohutu, mısırı, daha bir çok ürünle birlikte eti ve samanı da ithal eder duruma geldik. Taşıma suyla değirmen dönmez. 81 milyonu, artı 3,5 milyon Suriyeli göçmeni ithal gıdalarla beslemek imkansız hale gelebilir. BU TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

Doların Türk Lirası karşısında yükselişi bir türlü durdurulamıyor. Buna bağlı olarak başta petrol ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Enflasyon çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara inmiyor. Kapımıza gelen elektrik faturalarında, faturalara eklenen ilave vergilerle faturanın boyu 30 santimi buldu. IMF ye borcumuz kalmadı söylemleriyle, devletin ve özel sektörün dış borcu gizlenmek isteniyor. Dışa borçlanmalar devlet güvencesiyle yapılmaktadır. Kısacası dışarıya olan borç devletin borcu demektir. Ziraat bankasının bile 22 ülkeden 1.44 milyar dolar borçlanmış olması borç yükümüzün tehlikeli boyutlara vardığını gözler önüne sermektedir. Belediyelerin bile açıkladığı borç tabloları çok ürkütücü boyutlarda. 30-40 yılda ancak bu borçların ödenebileceğini söylüyorlar. Türk Hava Kurumu borçları yüzünden halk tarafından bağışlanmış olan gayrimenkullerini satıyor. Dışa olan borçlardan hepimizin mesul olduğunu ve olacağımızı, bu borçların çocuklarımıza, torunlarımıza kadar yansıyacağını hepimiz biliriz. Doğacak çocuklarımızın bile borçlu olarak dünyaya geleceğini, ve de BU BORÇ BATAĞI TEHLİKESİNİN FARKINDA MISINIZ?

Hukuka güven azaldı. Anayasa Yüksek Mahkemesinin kararlarının yok sayılması ve bu kararlara uyulmaması veya uyulmadaki gecikmeler adalette ki umutları tüketiyor. Çocuklara yönelik cinsel istismar cezalarının uygulanmasında yaş kriterinin getirilmesi ne kadar yanlış. 12 yaş altı çocuklar ve 12 yaş üstü çocuklar diye sınıflandırılıp ceza oranlarının buna göre düşürülecek olması, 12 yaş üstü çocukların istismardan korunamayacağı anlamına gelir. Bu da ileride çocuk gelinleri daha çok göreceğiz demektir. Son çıkarılan ittifak yasalarıyla birlikte, seçim yasaları da seçim güvenliğini tehlikeye sokacağı, şaibeli seçimler şüphesini beraberinde getiriyor. Tek adam rejimine doğru gidilen bu yolda, seçimlerde, görünenlerin dışında, daha gizli ve kirli ittifakların yapılacağının önü açılmış oldu. Demokrasiyi de özgürlüklerini de kaybedeceksin. Bütün bu TEHLİKELERİN FARKINDA MISINIZ?

Hain Fetö´nün darbeye kalkıştığı 15 temmuz 2016 gecesinde TSK leri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı yüz binin üzerinde silah kayboldu. Kaybolan silahlar daha bulunamadı. Bulunamayan bu silahların kimlerin elinde olduğu da meçhul. İleride bu silahlarla işlenecek cinayetlerin doğuracağı TEHLİKELERİN DE FARKINDA MISINIZ?

Anahtar Kelimeler: TEHLİKENİN, FARKINDA, MISINIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM (17 Nisan 2018 - Salı)
LAİKLİK NEDİR? NE DEĞİLDİR? (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
1 NİSAN ŞAKASI ve GELEN ZAMLAR (03 Nisan 2018 - Salı)
GÜNCELLEME (01 Nisan 2018 - Pazar)
AFRİN ZAFERİ (23 Mart 2018 - Cuma)
FETÖ MAĞDURLARI (21 Mart 2018 - Çarşamba)
ÇANAKKALE SAVAŞLARI (19 Mart 2018 - Pazartesi)
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ (09 Mart 2018 - Cuma)
YALAN, GIYBET, BÜHTAN VE İFTİRA (06 Mart 2018 - Salı)
ALLAH İLE ALDATMAK (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
ÇOCUK İSTİSMARLARI YIKILAN HAYALLER (25 Şubat 2018 - Pazar)
SİYASET VE DİPLOMASİ (20 Şubat 2018 - Salı)
SÜRÜCÜ KURSLARINDA EĞİTİM VE TRAFİK (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
KÖYE DÖNÜŞLER (11 Şubat 2018 - Pazar)
EĞİTİM VE KADINLAR (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BURSEYA DAĞINDAKİ TÜRK BAYRAĞI (02 Şubat 2018 - Cuma)
ZEYTİN DALI (30 Ocak 2018 - Salı)
GÜZEL YURDUM (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
EĞİTİMDE DAYAK OLMAZ (23 Ocak 2018 - Salı)
İNEGÖL İL OLMAK İSTİYOR (18 Ocak 2018 - Perşembe)
CUMHURİYET VE DEMOKRASİ (16 Ocak 2018 - Salı)
EĞİTİM ÜZERİNE ÖNERİLERİM (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BİZ NEDEN BÖYLE OLDUK? (02 Ocak 2018 - Salı)
EĞİTİM VE MEDYA (28 Aralık 2017 - Perşembe)
EĞİTİM VE İNEGÖL´ÜN İL OLMASI (26 Aralık 2017 - Salı)
Eğitim ve Öğretmen (21 Aralık 2017 - Perşembe)
EĞİTİM VE SURİYELİLER (19 Aralık 2017 - Salı)
Eğitim ve Cemaat (14 Aralık 2017 - Perşembe)
EĞİTİM (12 Aralık 2017 - Salı)
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI
Uğur Bayram
Uğur Bayram
SEÇİM ÇALIŞMALARI DEĞİŞSİN
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
YANLIŞ BİLEN EĞİTİMCİLER
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
"ALLAH´A DİNİNİZİ Mİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞMAK..."
Yaşar Yılmaz
Yaşar Yılmaz
KÖY ENSTİTÜLERİ VE EĞİTİM
Mehmet Yurdakul
Mehmet Yurdakul
ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI GÜLTEN DAYIOĞLU İLE “FADİŞ” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
Yusuf Kızıl
Yusuf Kızıl
HASTA OLMAYA GÖR
Dr. Ömer Faruk Atan
Dr. Ömer Faruk Atan
MİRAÇLA GELEN HEDİYE, NAMAZ
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
Uzm. Psikolog Gülizar Şehitoğlu
AİLE İÇİ İLETİŞİMDE KİLİT NOKTALAR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Zeynep Nisa KAŞKIR
Gecikmiş Hoşgörü Sahipleri
İsmail YILDIRIM
İsmail YILDIRIM
MEHMET AKİF ERSOY MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Vedat Baykay
Vedat Baykay
BALTALI HANO GERÇEK Mİ!?
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
İYİ GÜN İÇİN DE DOST LAZIM
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
DELİKANLI ŞEMPANZE ROMEO
METİN AYDIN
METİN AYDIN
THE END!
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Yeni Neslin Çanakkale Savaşı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
İNEGÖLSPOR DOLUDİZGİN
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
YAZAR ADEM ÖZBAY İLE ‘YAZARLIK´ SÖYLEŞİ
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
İLGİSİZLİK SEVGİ VE DOSTLUKLARI YOK EDER
Orhan Atan
Orhan Atan
PLAY-OF İDDİASI KALMAYAN İNEGÖLSPOR EVİNDE LİDERE KOLAY KAYBETTİ
Sadullah Organ
Sadullah Organ
CANIN SAĞ OLSUN İNEGÖLSPOR
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
ÜNİVERSİTELİLERİN İŞ BULAMAMA, İŞVERENLERİN PERSONEL BULAMAMA KAYGISI
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
4.0332
EURO
4.9670
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
28°
Çarşamba
Güneşli
27°
13°
Perşembe
Fırtına
26°
13°
Cuma
Gök gürültülü sağanak yağış
25°
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:32 08:17 13:16 15:39 17:58 19:30