TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNİ GELİŞTİRMEK
,,
Tarih: 3.1.2017 16:31:24
Tolga Bahadır Şimşek

TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNİ GELİŞTİRMEK

           

            Sosyal açıdan ülke genelinde gerilimin ve bazı nifak grupları tarafından bazı değerlerin provoke edildiği, istenmeyen nitelikli olaylarla karşı karşıya kalmaktayız. İhanet şebekeleri iş başında ülkenin bütün sektörlerini etkileyecek   olumsuz ve insanlık dışı eylemlerini gerçekleştirerek huzuru kaçırmaktadırlar. Ülkemizin içesinde bulunduğu jeopolitik yeri, bölgenin lider ülkesi olması  küresel güç odaklarının haçlı zihniyeti ile bizi içten ve dıştan parçalama projelerinin asla başarıya ulaşamayacağını  haykırmak bizim şanlı şerefimiz ve namusumuz olacaktır.

            Toplum mühendisliği zihin mimarlığı, sosyolojik travmaları ortadan kaldıran  hareket noktası olmalıdır. Psikolojik yapılanmayı eğitim ve diğer tekniklerle kişilere aktarırken bölünmeyi ve kutuplaşmayı önleyecek en önemli nokta siyasilerimizin bütünleştirici dayanışmacı söylemleri olmalıdır.

            Yeni Anayasa taslağının hazırlandığı bugünlerde  halkın sesini dinleyerek kanun koyucu ve bu konuda görevli olan kişilere verilebilecek en önemli tavsiye ülkemizde ceza muhakeme kanunun bir kez daha gözden geçirilmesi olacaktır.  Özellikle son günlerde gündem de olan çocuk istismarları ve kadına şiddet konusunda yada diğer ceza hukuku kapsamında değerlendirilen konularda kanun boşlukları bulunmaktadır. Bunların ortadan kaldırılması insan haklarına, adalet koşullarına bağlı kalarak adil yargılamanın yapılabilmesi verilen kararlara karşı kişilerin duyduğu güven yargının tarafsızlığı için teminattır.

            Toplum mühendisliğinin geliştirilmesi toplumda yaratılan kanaat önderlerinin özellikle sağduyu, kibirden uzak , ben yaptım, ben gerçekleştirdim yerine beraber ve biz olarak yapacağız ifadeleri toplumsal gerilimi azaltacaktır.

            Bölünmeye ayrışmaya yüz tutacak söylemlerden gerek ifadelerde gerekse sosyal medyada  uzak duralım. İdeolojilerin ve dünya görüşlerinin farklı olması kişilerin birbirlerini sorgulamasını ve hakaret etmesi sonucunu doğurmayacaktır. Bizim ırkımız dilimiz ve mezhebimiz ne olursa olsun aynı ülkenin vatandaşlarıyız. Lütfen  sağduyuyu ve Cumhuriyetin niteliklerini artık sözde değil özde olarak çocuklarımıza ve gençlerimize aktaralım. Tarihi geçmişimizde çok ortak değerlerimiz ve kazanımlarımız vardır.

            Halk için rol model takip ettiği fikir liderleri ve siyasilerdir. Özellikle ülkemizin içerisinde bulunduğu stratejik zaman dilimleri içerisinde  ortaya konulan düşünce ve söylemler çok ciddi etki yaratacaktır. 15 Temmuz da gösterilen birlik ruhu kaybedilmemeli aksine daha da güçlü seslerle aklı selimle hareket edilerek Türk´ün gücü bir kez daha dünyaya ispatlanmalıdır.

            

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DÖNEM SONU ENVANTERİ (26 Mayıs 2017 - Cuma)
GÜNDEM ÖĞRETMENLİK MÜLAKATLARI (26 Nisan 2017 - Çarşamba)
İNEGÖL´ÜN DEDİĞİ OLUR (20 Nisan 2017 - Perşembe)
ÇİMEN DEĞİL, GELİNCİK OLUN… (24 Mart 2017 - Cuma)
TARİHİN İZLERİ (16 Mart 2017 - Perşembe)
EMPATİ (09 Mart 2017 - Perşembe)
KENTİN MARKA İMAJINI YÜKSELTMEK (03 Mart 2017 - Cuma)
Sayfa:
DOLAR
3.5180
EURO
3.9283
Bursa Hava Durumu
Bugün
Güneşli
29°
18°
Cumartesi
Güneşli
31°
18°
Pazar
Güneşli
30°
20°
Pazartesi
Güneşli
30°
18°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
03:08 05:26 13:16 17:15 20:48 22:44