Yeni Fuar Merkezi heyecanı
Tarih: 14.8.2017 10:56:25
İBRAHİM ÇOBAN

Yeni bir Fuar Merkezi yapmak için yıllardır sürdürülen çalışmalarda mutlu sona yaklaşıldı. Hatırlanacağı gibi, Fuar Merkezi´nin arsasını İnegöl Belediyesi MODEF Fuarcılık Şirketi´ne düşük bir bedelle tahsis etmişti. İşte yakında Bursa Ankara Karayolu üzerindeki 80 dönümlük bu arazi üzerinde, yeni bir Fuar Merkezi yapılacak. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı´nca (BEBKA) finansı sağlanacak olan yeni tesisin inşaatı önümüzdeki aylarda başlayacak ve 2019 yılında bitirilmesi hedefleniyor. 2 katlı olacak tesis tamamlandığında, ilçedeki mevcut Fuar Merkezi´nin 4 katı büyüklüğünde bir alanda İnegöl Mobilya fuarları düzenlenecek. Yapılacak tesis, başka sektörlerin kullanımına da açık olacak.

Yeni Fuar Merkezi´nin yapılması için gerekli kaynağın bulunması konusunda en büyük pay AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin´e ait. Şöyle ki. Hüseyin Şahin, bu konuyu yaklaşık 1 yıldır takip ediyordu. Bu işin yapılması için Ankara´da çalmadık kapı bırakmadı. Deyim yerindeyse Bakanlıkların kapısında uyudu. Milletvekili Şahin´in bu çabaları önceki hafta meyvesini verdi. Hüseyin Şahin, MODEF Fuarcılık Şirketi´nin Başkanı Yavuz Uğurdağ, Şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri olan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkan Yardımcıları Salim Kaplan, Selçuk Armağan ve İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ile birlikte Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan´ı ziyaret etti. Ziyarette projeyi Bakan Elvan´a bir kez daha sunan Milletvekili Şahin olumlu cevap aldı. Böylece İnegöl´ün yeni Fuar Merkezi´nin BEBKA tarafından sağlanacak katkı ile yapılmasının önü açıldı.

***
Bakandan müjdeli haberi alan Milletvekili Hüseyin Şahin ve İnegöl heyeti, geçen hafta BEBKA Yönetim Kurulu´nu ziyaret ederek proje hakkında bilgilendirdiler ve destek istediler. Görüşmeler sonrasında düşüncelerini sorduğumuz Hüseyin Şahin oldukça keyifliydi. Projenin sadece İnegöl´e değil, Bursa´ya hatta tüm ülkeye katkısı olacağına özellikle vurgu yaptı. Mobilya sektörünün Türkiye açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Bunun gerekçelerini de şöyle sıraladı:

“Ülkemizin 2016 yılında ihracatta kilogram fiyatı 1.34 dolardır. AK Parti iktidara gelmeden önce yani 2001 öncesinde bu rakam 0,69 dolardı. Hükümetimiz özellikle son yıllarda katma değeri yüksek üretimi artırmak için yoğun çaba harcamaktadır. Mobilyanın ihracat kilogram fiyatı ise 3,7 dolardır. Ama pazarlama, tanıtım ve özellikle de tasarım ile bu rakam çok daha yukarıya çıkarılabilir. Dünyada mobilya sektörünü incelediğimizde İtalya, Almanya, Polonya ve ABD´nin bu sektörde iddialı olduklarını görüyoruz. Ülkemiz dünya mobilya ihracatında şu anda Romanya ve İspanya´nın ardından kıl payı farkla 16. sırada yer alıyor. Bizim öncelikli hedefimiz ülkemizi bu alanda ilk 5 sıraya çıkarmak. Şunları da ekleyeyim. Mobilya sektörü 20 dolayında sektörün can simidir. Hammadde ithalatı çok azdır. Bunlara ek olarak istihdama çok büyük katkısı vardır.”

***
Yeni Fuar Merkezi konusunda heyecanlı olan başkaları da var. Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) ve Modef Fuarcılık Şirketi Başkanı Yavuz Uğurdağ projeye finansman sağlanması konusunda gösterdiği yoğun çaba için Milletvekili Hüseyin Şahin´e teşekkür etti. Uğurdağ, Yeni Fuar Merkezi´nin İnegöl´ün ortak eseri olacağına da özel bir vurgu yaptı. Projeyi İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl´deki sivil toplum kuruluşları, hatta ilçedeki bütün dinamiklerle birlikte el ele yaparak hayata geçireceklerini ve birlikte yaşatacaklarına da söyledi.

İTSO Başkan Yardımcısı Salim Kaplan´da Yeni Fuar Merkezi Projesi´nin İnegöl Mobilya sektörü açısından çok büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Salim Kaplan, İTSO´nun sektöre sürekli destek verdiğini belirterek, fuar merkezinin İnegöl´e kazandırılması ve yaşatılmasında da bu desteğin süreceğine vurgu yaptı. İlçemizin lokomotif sektörü olduğu için mobilyaya özel bir önem atfettiklerine dikkat çeken Kaplan, “Odamız, sektörün daha da büyümesi için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrasında da desteğe devam edecek” cümlesini kurdu.

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ise, Fuar alanın 4 kat büyümesiyle daha fazla mobilyacının ürünlerini tanıtmasına fırsat sağlanacağını söyledi.

***
Milletvekili Hüseyin Şahin´in yoğun çabası ile İnegöl´e yapılacak tesisin hayırlı uğurlu olmasını dileyelim. Zira mobilya sektörünün önünün açılmasını çok önemsiyoruz.

Anahtar Kelimeler: Yeni, Fuar, Merkezi, heyecanı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Tramvay ne oldu? (25 Temmuz 2017 - Salı)
BÜTÜNŞEHİR YASASI İNEGÖL´E ZARAR VERDİ (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Serdar Nalcı
Serdar Nalcı
DİŞ HEKİMLİĞİNDE GÖRÜNTÜLEMENİN ÖNEMİ
Erdal Bayraktar
Erdal Bayraktar
İnegöl´ün Milyar Dolarlık Hazineleri
Uğur Bayram
Uğur Bayram
CÜZDANININ VATANSEVERLERİ
Turhan Şahin
Turhan Şahin
ÇANAKKALE SAVAŞINDA İKİ İNEGÖL´LÜ
CİHAT DÜNDAR
CİHAT DÜNDAR
AĞIR SUÇA SIKI CEZA-2
Melike Çalışkan
Melike Çalışkan
OKULA ADAPTASYONU HIZLANDIRMAK MÜMKÜN
İBRAHİM ÇOBAN
İBRAHİM ÇOBAN
Yeni Fuar Merkezi heyecanı
NİDA ALTUN
NİDA ALTUN
ERKEKLERE
MAHMUT ÇİL
MAHMUT ÇİL
BAŞDÖNDÜREN GÜNDEM
 NURİ TULUM
NURİ TULUM
Dr. EMİN ACAR BEYE TÜRBE
CEM HIZLI
CEM HIZLI
Grip iseniz bol sıvı tüketin
CUMA ALİ YÜREKLİ
CUMA ALİ YÜREKLİ
“İNEGÖL İL OLMALI MI?”
Vedat Baykay
Vedat Baykay
NATO KAFA NATO MERMER
F.Zeynep EROL
F.Zeynep EROL
Değerlerimiz “Verilen Sözü Yerine Getirmek “
Erhan BİLİCAN
Erhan BİLİCAN
HASTANELERDE SEZARYEN ÇILGINLIĞI
ORHAN GÜNEŞ
ORHAN GÜNEŞ
SANAL ALEMİN GETİRDİKLERİ
METİN AYDIN
METİN AYDIN
ALEM BUYSA KRAL BİZİZ
Serkan Arslan
Serkan Arslan
SAĞLIKLI OLMAK İÇİN ÖNERİLER
Arif AĞIRBAŞ
Arif AĞIRBAŞ
Biz Seni Âlemlere Rahmet Olarak Gönderdik
Tolga Bahadır Şimşek
Tolga Bahadır Şimşek
DÖNEM SONU ENVANTERİ
ÖZDEN SUVAT
ÖZDEN SUVAT
DERBİ GENÇLERGÜCÜ´NÜN
Cihat Sevinç
Cihat Sevinç
PERDENİN ARKASINDA NE VAR
Emre Türk
Emre Türk
Gül Bahçesine Giren Gül Kokar
Yasemin Bağoğlu
Yasemin Bağoğlu
MEDYA VE ALGI YÖNETİMİ
Enes Kara
Enes Kara
SOSYAL MEDYA VE NAZAR DEĞMESİ
Latif Sobot
Latif Sobot
KÂBE´DE Kİ GENÇLER BİZİZ
Ferit AYBAR
Ferit AYBAR
BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA ...
Şevket BOYRAT
Şevket BOYRAT
ALLAH KALPLERİ NİÇİN MÜHÜRLER?
Orhan Atan
Orhan Atan
İNEGÖLSPOR ZİRVEYİ DEĞİŞTİRİP PLAY-OF´A GÖZ KIRPIYOR
Sadullah Organ
Sadullah Organ
İNEGÖLSPOR´DAN KEYİF VEREN GALİBİYET
Oya BİÇİCİ
Oya BİÇİCİ
HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..
Ziya Polat
Ziya Polat
KAPİTALİZM´İN ÜVEY EVLADI ZORUNLU SİGORTA
Ergün ÇAĞLAR
Ergün ÇAĞLAR
BİR REFERANDUM´DAN KISA ÖZET
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
MEDENİYETLER ÇATIŞMASI
 Bülent Levent
Bülent Levent
MAHKEMEYE GİTMEDEN ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Doğaseverlerin ‘Kar’ Keyfi
DOLAR
3.9525
EURO
4.6378
Bursa Hava Durumu
Bugün
Fırtına
13°
Perşembe
Parçalı bulutlu
12°
Cuma
Parçalı bulutlu
13°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:05 07:47 13:00 15:33 17:53 19:23